опубліковано: 22.03.2024
Акне і гормони — чи завжди вони йдуть поруч?
Так хочеться прокинутися й побачити в дзеркалі своє чисте обличчя, без жодних недоліків. Ну хто про таке не мріє? На жаль, акне вражає все більше людей, погіршуючи якість життя. І це, відповідно, має негативний психологічний і соціальний вплив на здоров’я.
Запитів щодо лікування акне від жінок зафіксовано вдвічі більше, ніж від чоловіків. А клінічні дані показують, що акне мають 50% жінок віком 20-30 років, 33% — жінки до 40 років і 25% — жінки віком 45 років і старше.
Часто в контексті акне говорять про роль гормонів у розвитку захворювання. Гормони дійсно мають значний вплив на стан шкіри людини. Проте не варто звинувачувати їх одразу в усіх бідах. Гормональні розлади далеко не завжди є причиною розвитку акне. А найчастіше йдеться про комплекс факторів — від генетичної схильності до способу життя людини й косметики, яку вона використовує.
Які гормональні стани можуть призводити до акне?
Причиною номер один є гіперандрогенія — стан, коли в організмі жінки андрогени, зокрема тестостерон (чоловічий статевий гормон), переважають за кількістю естрогени (жіночі статеві гормони). Унаслідок цього активність сальних залоз посилюється, що робить шкіру жирною та схильною до висипань. Що стосується чоловіків, найчастіше акне проявляється у підлітковому періоді. Оскільки саме тоді активніше починають виділятися статеві гормони, зокрема тестостерон.
Варто розуміти, що акне саме собою не є симптомом гормонального порушення. У деяких випадках, спільно з іншими симптомами, як-от набором ваги, надмірним ростом волосся, нерегулярним циклом, це може вказувати на наявність гормональних проблем. Наприклад, часто акне спостерігається при синдромі полікістозних яєчників (СПКЯ). Організм жінки в такому стані може виробляти надміру тестостерону, що провокує розвиток акне.
Не тільки статеві гормони
Не менш важливий гравець, який впливає на стан шкіри, — кортизол. Це стероїдний гормон, який виробляється наднирниками. Коли його в організмі стає забагато (наприклад, при хронічному стресі), зʼявляються висипання та розтяжки на тілі. Детальніше про зв’язок стресу і гормонів можете прочитати в нашому матеріалі за покликанням.
Стероїдні препарати, як-от дексаметазон або преднізолон, які часто використовують при лікуванні виражених запальних реакцій, теж можуть призводити до висипань.
«Схоже, в мене гормональне акне. Які обстеження варто зробити?»
Перш ніж здавати будь-які аналізи, обов’язково зверніться до фахівця. Тільки спільна робота лікаря та пацієнта допоможе поставити правильний діагноз і розпочати лікування, якщо в цьому є потреба.
Орієнтовний перелік аналізів при підозрі на гормональне акне включає:
→ Загальний аналіз крові — для оцінки загального стану організму та виявлення можливих ознак запалення.
→ Аналізи на гормони. Зазвичай це тестостерон загальний, індекс вільного тестостерону, естрадіол, дегідроепіандростерон-сульфат (DHEA-S), 17-ОН-прогестерон. Жінкам варто здавати аналізи на 3–5 день менструального циклу.
→ УЗД органів малого тазу — для оцінки стану яєчників.
→ Додаткові обстеження, залежно від клінічної картини та побічних симптомів, які спостерігаються у пацієнта/ки.
Памʼятайте, головний лікар, до якого слід звернутися при проблемах зі станом шкіри, — це дерматолог. І тільки при підозрі гормональних причин висипань фахівець може направити вас до ендокринолога.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: