Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 15.01.2024

Любите низькі температури? На здоров’я! Проте пам’ятайте, що переохолодження — це небезпечно

автор/ка

Наталія Бушковська

Люди часто переживають через підвищення температури тіла. Проте не менш тривожним є і її зниження. Цей стан називають гіпотермією. З’ясовуємо, що важливо про це знати та як вберегти себе в холодну пору року.

Гіпотермія це екстрена медична ситуація

Для початку треба зрозуміти, що гіпотермія — це стан, коли тіло людини втрачає тепло швидше, ніж здатне його виробити в достатній кількості.

Багато хто лякається позначки «40» на термометрі — зазвичай за такої ситуації ми вже напоготові викликати швидку. Проте така температура не є екстреною ситуацією на відміну від гіпотермії. Звісно, за умови, якщо не додаються інші тривожні симптоми, як-от блювання, судоми чи втрата свідомості. 

Якщо ж температура людини опускається до позначки 35 градусів або нижче — це якраз привід набирати «103». Гіпотермію часто спричиняє холодна погода чи занурення в холодну воду. 

Як проявляється гіпотермія?

Спочатку ви відчуєте тремтіння — так організм щосили намагається себе зігріти. Якщо ж це не вдається, виникають такі симптоми:

→ людина починає говорити нерозбірливо, мовлення стає плутаним;
→ дихання сповільнюється, стає поверхневим;
→ пульс слабшає;
→ людину хилить у сон, вона відчуває сильну слабкість.

Також людина може мати сплутані думки та/або втрачати свідомість. У немовлят при серйозному переохолодженні спостерігається почервоніння шкіри. 

Найнебезпечніше те, що людина не завжди усвідомлює свій стан, оскільки симптоми розвиваються поступово. До того ж сплутаність свідомості в принципі не дозволяє адекватно оцінити ситуацію.

Єдиним надійним способом лікування гіпотермії є… зігрівання!

Проте, є важливі правила допомоги:

→ Якщо ви підозрюєте, що людина зазнала серйозного переохолодження — передусім викликайте швидку допомогу. Інші дії — опісля.

→ Поки ви чекаєте на допомогу, будьте максимально обережними з людиною. Уникайте різких рухів та гучних звуків, адже це може спричинити нерегулярний ритм серцебиття. У такій ситуації це може бути доволі небезпечним.

→ Якщо на людині мокрий одяг — обережно його зніміть, огорніть людину в теплу суху ковдру. І, звісно ж, ніяких розтирань. Сухої ковдри буде достатньо.

Що часто є причинами гіпотермії?

Ось деякі приклади ситуацій:

→ Одяг, який занадто легкий для певних погодних умов.
→ Перебування на вулиці в холодну погоду занадто тривалий час.
→ Неможливість змінити мокрий одяг або переміститися в тепліше місце.
→ Проживання в будинку, який погано опалюється.
→ Занурення в холодну воду, наприклад під час плавання на човні тощо.

Ми втрачаємо тепло, якщо тіло не захищене належним чином та якщо ми достатньо довго маємо контакт із чимось холодним. Також небезпечним чинником, який сприяє переохолодженню, є вітер. 

Деякі люди особливо вразливі до пониження температури тіла і швидше можуть розвинути гіпотермію.

Насамперед ідеться про:

→ людей старшого віку та маленьких дітей;
→ людей із психічними проблемами;
→ людей, які мають алкогольну чи наркотичну залежність;
→ людей, які мають певні хронічні захворювання, які впливають на здатність організму регулювати температуру тіла. Наприклад, розлади щитоподібної залози, діабет, інсульт, важкий артрит, хвороба Паркінсона тощо. 

Як уберегти себе від переохолодження?

Запам’ятати прості правила допоможе абревіатура COLD (холод):

С (cover) — прикрийся: носіть шапку, рукавиці, в деяких випадках помічною буде і балаклава, яка прикриває обличчя.

O (overexertion) — не пітній: вологий одяг і холодна погода збільшують ризики переохолодження. Уникайте активності, яка змушує вас пітніти, носіть одяг, який добре відводить вологу, наприклад, термобілизну.

L (layers) — шари одягу: носіть вільний, багатошаровий, легкий одяг. Для захисту від вітру найкраще підходить верхній одяг із щільного водовідштовхувального матеріалу. Внутрішні шари одягу з вовни, шовку або поліпропілену краще зберігають тепло тіла, ніж бавовна.
D (dry) — сухість: важливо залишатися настільки сухим, наскільки це можливо. Тримайте в сухості руки та ступні, оскільки їх дуже легко намочити через потрапляння снігу.

Джерела

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: