Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 04.10.2022

Висипи, зморшки, лущення: як стрес впливає на шкіру

автор/ка

Наталія Бушковська

Стрес давно став звичайним супутником життя сучасної людини. Та зараз українці та українки переживають безпрецедентний рівень стресу — на звичні негаразди накладається страх за життя близьких та країну. Звісно, це не може не впливати на наше здоров’я — і на стан шкіри зокрема.

Шкіра — це найбільший орган людини. Попри те, що багато хто з нас дивиться на шкіру суто з естетичної точки зору, одна з найголовніших її функцій — захист.

Як стрес може впливати на цей орган та що з цим робити?

Як пояснює сертифікована дерматологиня Кейра Барр, мозок та шкіра людини тісно пов’язані та активно “комунікують” одне з одним.

“Коли ми переживаємо стрес через роботу, стосунки чи якісь поточні події, це означає, що шкіра одночасно є як причиною гормонів стресу, так і їх жертвою”, — пояснює лікарка. Це робить шкіру вразливішою до інфекцій, запалень та подразнень.

“Як наш найбільший орган, шкіра часто віддзеркалює те, що відбувається в нашому організмі. Стрес підвищує ризики запалення, погіршує загоєння поранень. Залози продукують більше жиру в стані стресу, що може погіршити прояви акне. Стрес також може викликати загострення екземи чи псоріазу”, — додає Барр.

Стрес впливає й на процеси старіння. Гормони стресу руйнують колаген та еластин у складі шкіри, через що ви можете побачити на обличчі більше зморшок.

Що з цим усім робити?

Ми не можемо прибрати стрес із нашого життя, тим паче зараз. Це його невіддільна частина. Але ми можемо зменшувати його вплив на нас, навчитися працювати зі стресом.

Американська академія дерматології радить шукати свої методи. Це може бути йога або інший вид спорту, дихальні практики, медитація, психотерапія тощо. Якщо вас дуже непокоїть стан шкіри — наприклад, у вас погіршились прояви акне, псоріазу чи розацеї (хронічне захворювання шкіри, яке проявляється почервонінням) — вам слід поговорити з дерматологом/инею, як допомогти саме вам. Адже реакція шкіри на стрес може бути дуже індивідуальною та різноманітною.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: