Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 19.09.2023

Не тільки біль у грудній клітці: як розпізнати інфаркт міокарда

автор/ка

Марія Павленко

Інфаркт міокарда або “серцевий напад” — це раптовий загрозливий для життя стан, коли частина серця людини втрачає кровопостачання і починає вмирати. Внаслідок цього серце не може виконувати свої функції. Про можливі причини та профілактику цього серйозного стану говоримо з кардіологинею Марією Павленко

Серце, як і всі інші органи, має свої судини. Вони називаються коронарними і постачають серцю кров, а з нею — кисень і необхідні для життєдіяльності речовини. Коли через різні причини просвіт однієї чи кількох з цих судин перекривається, зупиняється постачання певної ділянки серця киснем та потрібними речовинами.

Якщо це триває понад 40 хвилин, це може привести до значного пошкодження серцевого мʼязу. Навіть до його повного незворотного відмирання. Стан, який внаслідок цього виникає, називається інфарктом міокарда (ІМ). Пошкоджений серцевий мʼяз не здатен виконувати свої функції — перекачувати кров по всьому організму.

Залежно від того, яка з коронарних судин (більша чи менша) та яка їх кількість стають перекритими, вражається різна за площею частина серця. Тож, симптоми та наслідки ІМ можуть бути різними — від миттєвої смерті до безсимптомних випадків.

Які можуть бути причини ІМ?

Найпоширенішою причиною порушення роботи судин серця та перекриття їхнього просвіту є атеросклероз. Це процес, що виникає через довготривале відкладення холестерину та шкідливих ліпідів із кровотоку на внутрішній стінці судин.

Коронарні судини страждають від атеросклерозу найчастіше. З часом, за наявності негативних факторів, такі відкладення збільшуються та порушують функціонування серцевих судин. Перед серцевим нападом одна з бляшок у судині може розірватися та повністю перекрити її просвіт.

Серед інших причин можна виділити перекриття просвіту судин серця кровʼяним згустком. Таке може статись унаслідок різних причин та захворювань організму. Зокрема, через сильне звуження коронарних судин, вроджені аномалії їхньої структури, травми, електролітний дисбаланс, такі хронічні захворювання, як цукровий діабет, системний червоний вовчак та інші.

Як розпізнати ІМ?

Серцевий напад може супроводжуватися різними симптомами. Іноді впізнати ІМ легко, часом — це задача з зірочкою. Прояви можуть бути досить різними, в залежності від загального стану організму, наявності хронічних захворювань (наприклад, цукрового діабету), а також статі людини.

Найбільш поширені та характерні симптоми інфаркту міокарда:

→ біль у грудній клітці. Цей біль може бути надзвичайно вираженим та сильним або відчуватися як незначний дискомфорт. Людина може відчувати тиск, печіння або стиснення в грудній клітці. Також біль може відчуватися не тільки в області грудей, але й віддавати до лівої руки, плеча, шиї, щелепи та спини. Проте варто памʼятати, що не обовʼязково ІМ супроводжується болем у грудній клітці.

пришвидшене важке дихання, задишка;

відчуття втоми;

нудота або відчуття дискомфорту в животі;

пришвидшене серцебиття;

підвищена пітливість;

відчуття тривожності, страху;

запаморочення, втрата свідомості.

Як можна профілактувати інфаркт міокарда?

ІМ може статися з будь-ким. Тому важливо знати фактори ризику, на які кожна людина здатна вплинути, щоб запобігти серцевому нападу.

До них належать:

→ Куріння — 1 з 5 смертей, асоційованих із курінням, стаються через серцевий напад. Загалом ризики розвитку серцево-судинних хвороб у курців зростають удвічі.

→ Підвищений артеріальний тиск: важливо слідкувати за показниками свого артеріального тиску та, за необхідності, приймати ліки для його зниження.

→ Порушення рівня ліпідів у крові (дисліпідемія), підвищений рівень холестерину: варто періодично перевіряти рівень ліпідів у крові та, за потреби, коригувати показники дієтою чи медикаментами.

→ Цукровий діабет: вчасна діагностика та повноцінне лікування поширеного у наш час захворювання допоможе знизити ризик виникнення захворювання судин.

→ Підвищена вага тіла та ожиріння: варто підтримувати свою вагу у межах норми, щоб запобігти серйозним проблемам з організмом.

→ Психологічні фактори, як-от депресія, стресові події в житті: важливо приділяти увагу психологічному здоровʼю, та, за потреби, не боятися звернутися по допомогу.

→ Дієта з великою кількістю насичених жирів та солі, недостатня кількість фруктів та овочів у раціоні: рекомендовано дотримуватися збалансованого харчування.

→ Недостатня фізична активність (гіподинамія): важливо вести активний спосіб життя та займатися регулярною фізичною активністю.

→ Вживання алкоголю: не існує корисної чи безпечної дози алкоголю, тому щоб уберегти судини здоровими, варто обмежувати вживання алкогольних напоїв.

Перегляньте свій спосіб життя та звички, щоб максимально зменшити вплив вищеназваних факторів ризику розвитку ІМ. Це допоможе зберегти ваше серце більш здоровим.

Крім того, звісно, існує ряд факторів, які змінити неможливо. Наприклад, старший вік, чоловіча стать, генетична схильність (якщо ваші найближчі родичі мали серцевий напад у віці до 55 років, це підвищує вашу схильність до розвитку ІМ).

Як допомогти людині з інфарктом міокарда?

Якщо ви запідозрили, що у вас чи у людини поруч може бути інфаркт міокарда, негайно зверніться по медичну допомогу та викличте швидку. Час має критичне значення. Більшість смертей унаслідок інфаркту міокарда стаються до приїзду в лікарню. Чим раніше буде надано кваліфіковану допомогу, тим більше її шанси на сприятливі наслідки. 

Якщо ви відчуваєте симптоми ІМ, спробуйте зберігати спокій, сядьте або ляжте, припіднявши верхню частину тіла, утримуйтесь від будь-якої фізичної активності в цей час. Забезпечте вільний доступ до свіжого повітря — відкрийте вікно та розстібніть одяг, який може обмежувати дихання.

Якщо у вас немає алергії чи інших протипоказів, можна прийняти таблетку аспірину. Якщо ви раніше мали напади стенокардії, а тиск на цей момент не є низьким, можна також прийняти нітрогліцерин.

При втраті свідомості та зупинці дихання, необхідно забезпечити людину з ІМ штучною вентиляцією легень за допомогою методів серцево-легеневої реанімації (СЛР).

Уникайте самолікування, щоб не погіршити стан. На жаль, допомогти підручними способами в домашніх умовах неможливо. Адже щоб зберегти серцевий мʼяз живим та функціональним, необхідно негайно відновити прохідність коронарних судин.
Важливо дотримуватися цих кроків, проте найкращий та найважливіший варіант — швидко викликати медичну допомогу.

Бережіть себе 💜

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: