Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 31.07.2023

Що можуть зробити батьки для здоров’я дитячого серця: 8 порад від кардіологині

автор/ка

Марія Павленко

Ніхто не стане заперечувати факт, що серце є надзвичайно важливим органом в організмі людини. Воно невтомно працює 24/7 протягом усього життя, ритмічно перекачує до 300 літрів крові щогодинно. І в такий спосіб забезпечує весь організм киснем та корисними речовинами. 

Робота та здоров’я дитячого серця має певні особливості. На що звернути увагу батькам? З’ясовуємо спільно з дитячою кардіологинею та ревматологинею Марією Павленко.

Розвиток здорового серця в дитини — що треба знати?

Серденько дитини починає формуватися ще на 4 тижні вагітності. У перші місяці після народження серце та судини немовляти сформовані неповністю та продовжують рости й розвиватися. Тому надзвичайно важливим завданням для батьків є допомогти малюку сформувати якомога міцніші серце та судини протягом дитячих років. А також сприяти здоровому способу життя дитини. Передусім для підтримки чудового стану організму та профілактики серцево-судинних захворювань у дорослому віці. Адже основа для багатьох захворювань починає формуватися ще в дитинстві.

Чи можуть батьки повпливати на це? Безумовно так!

Наступні поради допоможуть зберегти серце та судини вашої дитини здоровими.

Усі рекомендації батькам слід виконувати разом із дітьми, бо саме через приклад корисні звички формуються та дотримуються найкраще. І погодьтесь, буде нечесним пропонувати дитині моркву та броколі, коли інші куштують картоплю фрі. Також не варто відкладати це на потім — почніть маленькі зміни вже сьогодні.

1. Здорове збалансоване харчування

Повноцінне харчування важливе не тільки для міцності серця, а й для повноцінно росту та розвитку дитини. Американська асоціація серця (AHA) надає такі рекомендації:

→ Грудне вигодовування вважається найкращим харчуванням для дітей до 4-6 місяців. Рекомендовано продовжувати до 12 місяців.

→ У будь-якому віці важливо пропонувати порції відповідно до віку дитини та енергетичних потреб організму, що росте. Не перегодовувати, не змушувати дитину їсти насильно.

→ Жири є важливими для повноцінного функціонування організму дитини. Для дітей 2-3 років вони мають становити 30-35% добового раціону, для дітей 4-18 років — 25-35%. Перевагу варто надавати ненасиченим жирам (риба, рослинні олії, горіхи тощо), уникати великої кількості насичених жирів і особливо трансжирів.

→ Різноманіття овочів та фруктів щодня. Кожен прийом їжі має містити принаймні один фрукт чи овоч. Соки краще замінити цільними фруктами.

→ Надавати перевагу цілозерновим крупам та хлібу.

→ Варто регулювати споживання солі та цукру відповідно до віку. Багато солі в їжі є фактором ризику підвищеного артеріального тиску (артеріальної гіпертензії).

НЕ ІСНУЄ ніяких спеціальних вітамінів чи БАДів, які впливали б конкретно на серце та допомагали б профілактувати саме серцево-судинні захворювання. І здорове повноцінне харчування, з урахуванням попередніх порад, допоможе найкращим чином.

Важливо контролювати вагу дитини. Маса тіла понад норму і тим паче ожиріння є факторами ризику для розвитку атеросклерозу та інших серцево-судинних захворювань у молодому віці.

2. Для здоров’я серцевого м’яза критично необхідним є постійне фізичне навантаження.

Дітям рекомендовано приділяти активному фізичному навантаженню мінімум 60 хв на день. Цей час можна розділити на кілька підходів по 15-20 хвилин, наприклад. Що це може бути? Можна прогулятися в парку, поїздити на велосипеді чи потанцювати під улюблену музику. Окремо дітям рекомендують 3 рази на тиждень мати фізичні навантаження для зміцнення м’язів та кісток (наприклад, гімнастика, футбол, присідання, вправи з вагою та інші).

Фізична активність корисна не тільки для серця та судин, а й помічна для всього організму. До того ж це чудовий метод, щоб упоратися зі стресом.

Пам’ятайте: фізичне навантаження або спорт має підходити дитині за віком та можливостями, а також обов’язково їй подобатися.

3. Повноцінний сон.

Здоровий сон — це важлива складова для підтримки здоров’я. В українських реаліях сон часто дуже страждає. І не завжди ми можемо цього уникнути. Проте варто дотримуватися доказових рекомендацій принаймні тоді, коли це є можливим.

Щодо кількості годин сну на добу для дітей різного віку Американська академія дослідження сну говорить таке:

→ немовлята до одного року — 12-16 годин/добу;
→ діти від 1 до 2 років — 11-14 годин/добу;
→ діти 3-5 років — 10-13 годин/добу;
→ діти 6-12 років — 9-12 годин/добу;
→ діти 13-18 років — 8-10 годин сну на добу.

В ідеалі сон повинен бути безперервним.

4. Рекомендовано обмежувати час користування гаджетами до 2-х годин на день.

Дітям до 2-х років бажано не використовувати екрани взагалі. Найкращим буде запропонувати замінити цей час прогулянками на вулиці, активним відпочинком всією сім’єю, відвідуванням секцій та гуртків за інтересами.

5. Менше стресу, більше — підтримки емоційного стану від близьких.

Це важливі складові для гармонійного розвитку та міцного здорового серця дитини. На жаль, під час війни стрес став невіддільною частиною нашого життя. Тому важливо розповідати та пояснювати дитині те, що відбувається навколо, створювати відкрите середовище для спілкування та емоційної взаємодії.

6. Важливо формувати здорове ставлення до шкідливих звичок.

Слід розповідати та пояснювати дітям про негативний вплив шкідливих звичок для стану серця та судин. Важливо також показувати дитині власний приклад, як-от відмовитися від куріння самостійно та не дозволяти іншим курити в присутності дитини. Адже відомо, що як активне, так і пасивне (вдихання диму) куріння дуже негативно впливає на стан судин людини.

7. Періодичні профілактичні огляди у педіатра/сімейного лікаря не можна пропускати.

З трьох років варто вимірювати дитині артеріальний тиск раз на рік. Також слід профілактично здавати кров на ліпідограму (вміст різних ліпідів та холестерину): перший раз у віці 9-11 років, другий раз — у 17-21 рік. Пам’ятайте про щеплення відповідно до віку. До речі, дітям, які мають хвороби серця, можна і потрібно вакцинуватись. Щеплення може бути протипоказано лише в окремих рідкісних випадках.

За необхідності, лікар/ка скерує дитину до дитячого кардіолога для дообстеження. Усе це необхідно, щоб якомога раніше виявити можливі захворювання. А також для профілактики раптової серцевої смерті (у тому числі на уроках фізкультури).

8. Читайте перевірені джерела інформації та ставте реалістичні цілі.

Формування здорового серця у дитинстві — процес багатогранний. Він потребує часу та зусиль від усієї сім’ї. Довіряйте тільки перевіреній та доказовій інформації про здоров’я. Щоб досягнути бажаного результату, сформувати чи змінити корисну навичку для дитини, передусім треба мати реалістичні очікування. Виділяйте 2-3 цілі за один раз, помічайте маленькі перемоги та будьте підтримкою для своєї дитини.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/