Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 31.05.2024

Бути поруч, слухати й чути: чим корисні партнерські пологи та як правильно до них готуватись?

Дослідження показують, що участь партнера/ки в пологах покращує загальний стан як жінки, яка народжувала, так і немовляти. Як це відбувається, хто може бути поруч та як до цього підготуватися, розповідаємо спільно з акушеркою-гінекологинею Фатімою Ханановою. Далі — пряма мова експертки.

Партнерськими називають пологи з участю одного або двох партнерів/ок, яких обирає вагітна. Це може бути член родини, близька людина, друг або подруга. Також партнеркою на пологи можна обрати доулу — кваліфіковану помічницю, яка надає інформаційну, побутову та психологічну підтримку в періоди вагітності, пологів та перші місяці після. Можливо також, щоб це була не одна людина. Наприклад, пацієнтка може залучити до партнерських пологів доулу та іншу близьку людину.

У Великобританії практикують такий підхід: якщо жінка має потребу, щоб у час пологів з нею поруч був партнер/ка, проте не має можливості залучити члена родини, залучають медичного працівника клініки, де жінка народжує (як-от, акушерку чи медичну сестру). Також жінка має право відмовитись від присутності партнера на пологах із власних міркувань. 

Ще 40 років тому пологи вважались виключно «жіночою справою», а присутність поряд партнерів була небажаною або ж узагалі під забороною. Наразі ми бачимо суттєві зміни у ставленні до партнерських пологів, особливо в західних країнах світу. Доведено, що присутність партнера/ки є важливою для породіллі, оскільки йдеться про емоційну та фізичну підтримку під час пологів. А це сприяє більш позитивному досвіду, зокрема формуванню відчуття довіри та безпеки в жінки. Це також може полегшити біль та уникнути відчуття самотності, допомагає сформувати відчуття самоконтролю в пологах, сприяє емоційному та фізичному добробуту, впевненості в собі та у своїх силах. Ба більше, серед «партнерських пологів» спостерігається менший відсоток кесаревого розтину та менше випадків низької оцінки стану дитини за шкалою  Апгар.

У 2018 році Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала настанову з науково обґрунтованими рекомендаціями щодо уникнення непотрібних втручань під час пологів та збільшення кількості фізіологічних пологів. Документ наголошує, що партнерська підтримка є важливою складовою природних пологів та сприяє позитивному досвіду жінки, яка стає мамою. 

Аналіз різноманітних варіантів показав, що оптимально, коли партнеркою на пологах є старша жінка, яка має досвід народження дітей. Проте деякі жінки партнером обирають чоловіка та відмічають, що цей досвід призвів до зближення в парі. Своєю чергою, партнери, які брали участь у пологах, описують досвід народження власної дитини, як момент трансформації в те, щоб стати батьком, відчуття, що вони «доросли» до батьківства.

Чим більше партнер бере участь у пологах, тим кращий зв’язок буде формуватись із дитиною. Як це відбувається? За участю гормонів, куди ж без них! Встановлено, що рівень окситоцину в батьків стає вищим, як тільки вони вперше беруть на руки свою новонароджену дитину. Окситоцин — це гормон, який виробляється в структурах головного мозку. Його основна функція — полегшити пологи та сприяти утворенню психоемоційного зв’язку між людьми. Саме тому його ще називають «гормоном кохання», адже він активно виробляється, коли ми позитивно схвильовані, закохані та, звичайно, коли вперше беремо в руки свою дитину.

Право на «партнерські пологи» передбачено Європейською конвенцією з прав людини (стаття 8). В Україні це право реалізується в рамках статей 6, 64 Основ законодавства України про охорону здоров’я, статті 287 Цивільного кодексу України, а також пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267. Відповідно до цих документів жінка має право залучити на пологи до двох партнерів. У разі якщо породілля потребує перебування у відділенні інтенсивної терапії, один із партнерів може перебувати поруч цілодобово.

Ось кілька порад, які надає провідна благодійна організація для батьків у Великій Британії:

Передусім — розмова та узгодження очікувань. Партнеру/ці слід заздалегідь проговорити з майбутньою мамою її очікування, зокрема яку саме підтримку вона б хотіла отримати та в якому вигляді. Не менш важливо обговорити й визначити кордони партнера/ки: що саме партнер/ка не хоче або не зможе робити під час пологів. Наприклад, якщо партнер/ка не готовий/а перерізати пуповину після народження дитини — необхідно узгодити це заздалегідь. Це надасть партнеру/ці більше впевненості у своїй ролі під час пологів та допоможе вам обом почуватися більш підготовленими.

Будьте готові. Потурбуйтесь про те, щоб майбутній партнер/ка мали кілька вільних від відряджень або будь-яких подорожей тижнів до та після передбачуваної дати пологів. Важливо, щоб у цей час людина мала можливість завжди бути на зв’язку. Обговоріть план пологів, якщо такий є, між собою та спільно з лікарем. Для ліпшої підготовки можна спільно відвідувати спеціальні підготовчі курси. Це допоможе зрозуміти, чого очікувати під час пологів. 

Будьте поруч. Найголовніше, що партнер/ка може зробити для породіллі — це постійно бути поруч та допомагати у всьому, що потрібно в конкретний момент: від того, щоб просто потримати жінку за руку до того, щоб створити позитивну атмосферу для неї в пологовій залі. Усе це допоможе жінці отримати кращий досвід від пологів. 

Партнер/ка як компаньйон/ка. На ранній стадії пологів (на початку латентної фази) партнер/ка може скласти компанію жінці та провести час разом із нею. Якщо це можливо, ви можете разом погуляти, послухати музику, поговорити на приємні теми, допомогти жінці прийняти душ, принести те, що необхідно, щоб розслабитись. Це допоможе майбутній мамі почуватись комфортно. Враховуючи, що пологи можуть тривати кілька годин, потурбуйтесь мати з собою легкий перекус.

Практична допомога. Про що йдеться? Існує безліч способів, як допомогти. Наприклад, можна привезти майбутню маму в пологовий будинок на своєму транспорті або супроводжувати її в кареті швидкої допомоги, допомогти нести лікарняну сумку, пересуватись уздовж пологової зали, потерти їй спину, зробити теплий смачний чай абощо. Обговоріть заздалегідь, якої саме практичної допомоги очікує майбутня мама. 

Емоційна підтримка. У міру прогресування пологів, біль від перейм може підсилюватись. У цей момент партнер/ка може підбадьорювати, хвалити, говорити добрі лагідні слова та компліменти, тримати за руку. Ці прості дії можуть неабияк підтримати та допомогти майбутній мамі почуватись комфортніше та впевненіше у своїх силах. 

Слухати, чути й відчувати. Партнеру/ці слід бути уважним/ою до того, що каже й про що просить жінка. Намагайтесь почути та зрозуміти, чого вона хоче саме зараз. Потреби майбутньої мами протягом пологів можуть змінюватись. Наприклад, у певний момент пологів вона може потребувати емоційної підтримки, а в інший — їй може знадобитись зосередження та час наодинці з собою. 

Важливо вірити в жінку, підбадьорювати, заохочувати та мотивувати. Якщо партнер/ка впевнено показує й транслює свою віру в жінку та те, що все буде добре, це суттєво впливає на настрій та впевненість породіллі. Слова мають силу. Партнер/ка може допомогти майбутній мамі залишатись мотивованою протягом усіх пологів. Скажіть, як сильно ви її любите, і що вона точно все зможе. Також поважайте її бажання, якщо вона попросить помовчати.

Вивчіть і заохочуйте жінку практикувати дихальні техніки для розслаблення. У момент народження дитини, жінка може не розуміти до кінця, що відбувається, на якому все етапі. Наприклад, вона може не бачити, що голівка дитини вже народилась. Тому допоможіть їй: розповідайте, що відбувається тут і зараз, якщо ви спостерігаєте прогрес, це її мотивуватиме.

Будьте «перекладачем». Партнер/ка може допомогти майбутній мамі висловити свої потреби лікарю або акушерці, пояснити медичному персоналу, чого б вона хотіла, допомогти їй зрозуміти будь-яку нову інформацію. Наприклад, що стосується зміни плану ведення пологів. Рішення щодо плану приймає жінка, а партнер/ка може її в цьому підтримати.

Будьте гнучким/ою та готовим/ою до несподіванок. Немає двох однакових пологів. Ви можете ретельно підготуватись і продумати все-все. Медичні працівники мають залучити пару до розробки плану ведення пологів та врахувати всі побажання, пояснити всі ризики, переваги та наслідки будь-яких процедур. Проте може статися, що в певний момент необхідно буде швидко змінити план ведення пологів та приймати рішення на основі медичних порад в інтересах майбутньої мами та її дитини. Якщо таке трапиться, партнер/ка може допомогти зрозуміти породіллі, що відбувається, продовжуючи підбадьорювати та заспокоювати: це допоможе жінці відчувати контроль над ситуацією.

Варто заздалегідь скласти оптимальний маршрут до лікувального закладу (зокрема вирішити, чи ви використовуватимете власний транспорт або ж швидку), скласти всі необхідні речі на пологи для майбутньої мами та дитини, підготувати необхідні речі для партнера/ки.

За можливості, попередньо відвідайте курси підготовки до пологів та грудного вигодовування. Це буде неабияк помічним. Також варто запланувати візит до вашого пологового будинку й обговорити з медичним працівником план ведення пологів. Якщо в сім’ї є діти, розплануйте, де та з ким вони будуть на час вашого перебування в лікувальному закладі у зв’язку з пологами. Якщо маєте домашніх тваринок, домовтесь із друзями чи знайомими про їх догляд у цей період. 

Якщо добре підготуватись та розпланувати партнерські пологи, це може бути неймовірним позитивним досвідом для вас обох. Бажаємо вам легких пологів та щасливого батьківства. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: