Грудне вигодовування — це природно. Проте до нього також потрібно готуватись

Опубліковано: 27.03.2024

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Навички годування грудьми не зʼявляються спонтанно. До цього процесу потрібно готуватись, оптимально — ще на етапі вагітності. Що треба знати та як правильно підготуватися розповідає Олена Мацех — сімейна лікарка та консультантка з грудного вигодовування.

Якщо готуватись, то як?

→ перш за все необхідно отримати перевірені знання з цієї теми. Приділіть час, щоб почитати про грудне вигодовування в матеріалах профільних організацій, як-от Ла Леше Ліга, Центр контролю та профілактики хвороб у США (CDC), Всесвітня організація охорони здоров’я (WHO), ЮНІСЕФ. Також існують курси для майбутніх батьків, де можна отримати багато практичної та доказової інформації від експертів.

→ читайте книги про догляд за немовлятами, а ще — читайте просто те, що любите. Бо турбота про своє ментальне здоровʼя важлива на усіх етапах батьківства.

→ зверніться до лікаря чи лікарки, компетентних у сфері питань грудного вигодовування та отримайте допологові консультації. За можливості, залучіть свою майбутню групу підтримки (партнера, друзів, батьків, інших близьких людей). Оточити себе людьми, які потурбуються про вас, коли ви доглядатимете малюка — надзвичайно важливий етап підготовки. 

Так багато інформації! Що варто передусім знати до народження дитини? Зберігайте чеклист:

→ як прикласти малюка до грудей — важливо почати робити це вчасно (протягом першої години після пологів) і правильно — деякі проблеми, як-от біль у грудях чи поганий набір маси тіла дитиною можуть бути повʼязані саме з помилками при прикладанні.

→ ознаки голоду й насичення. Є поширений міф, що немовлята плачуть, бо голодні. На жаль, існує безліч причин для дитячих сліз, з часом батьки зможуть їх  з легкістю розпізнавати. Щодо прикладань, важливо робити це на запит малюка, а в окремих ситуаціях і частіше. Наприклад, дитину, яка багато спить і погано набирає масу, іноді доцільно будити, щоб погодувати.

→ ознаки недостатньої або надмірної продукції молока. Обидві ситуації можуть спричиняти складнощі з налагодженням грудного вигодовування. До слова, нема «молочних» і «немолочних» жінок: як гіперлактація, так і низьке вироблення молока не є нормою та потребує звернення до спеціаліста/ки.

→ що робити, коли «прийшло молоко» — нагрубання молочних залоз, саме так називається стан, який жінки описують у перші дні після пологів. Знання техніки лімфодренажного масажу та алгоритму самодопомоги може вберегти від стресу та непотрібних, часто шкідливих маніпуляцій (наприклад, болісних зціджувань, компресів, народних методів).

→ у перші дні після народження дитина отримує з грудей молозиво — надзвичайно цінний, багатий на захисні речовини продукт. Важливо розуміти, що обʼєм шлунка немовляти — не більший із вишеньку одразу після народження та як грецький горіх на третій день. Тому навіть невеликої кількості молозива дитині буде достатньо. Згодом молозиво в грудях змінюється на молоко, яке відрізняється за складом.

Корисно проконсультуватись із фахівцем/чинею з грудного вигодовування ще в пологовому будинку або одразу після виписки. Впевненість у своїх діях та базові знання точно зроблять перші дні материнства легшими. 

Отримати поради щодо грудного вигодовування можна, звернувшись на гарячу лінію ЮНІСЕФ «Спільно до здоровʼя» 0 800 351 896.

Чи потрібно готувати груди до грудного вигодовування?

Розтирати груди рушником, підкладати щільну тканину в білизну, робити спеціальний масаж або ж формувати сосок за допомогою спеціальних пристроїв — усе це неефективно, а часом навіть шкідливо.

Під час вагітності в організмі жінки відбуваються фізіологічні зміни, мета яких — підготувати молочні залози до майбутнього процесу грудного вигодовування.

Ці зміни можуть мати такі зовнішні прояви:

→ шкіра сосків і ареол темнішає, візерунок може тягнутись назовні у вигляді сітки, формуючи так звану «другу ареолу», помітнішою стає поверхнева венозна сітка;

→ на шкірі тіла, молочних залозах зокрема, можуть з’являтись родимки (зазвичай вони зникають після пологів);

→ груди збільшуються в розмірі, може зʼявлятись відчуття важкості — жінки часто зауважують це вже на 5-8 тижнях вагітності. Однак ефективність грудного вигодовування не має прямої залежності за принципом «більше-краще»;

→ якщо молочні залози збільшуються швидко, можуть зʼявитись стрії — смужки розтягнутої шкіри червоного або навіть багряного кольору;

→ вираженими стають залози Монтгомері — невеликі горбки на ареолі, з них може згодом навіть виділятись молоко.

Утворення молозива розпочинається вже на 16 тижні вагітності, тому нічого дивного, якщо ви помітите його краплі на білизні ще до пологів.

Не поспішайте запасатись пристроями, які часто пропонують як такі, що потрібні для годування немовлят. Це не більше, ніж маркетинг.

Що точно НЕ варто купувати про всяк випадок:

→ суміш, щоб догодовувати дитину — навіть якщо виникне тимчасова потреба в догодовуванні, найкраще це робити зцідженим грудним молоком;

→ пляшки для годування —  для догодовування, коли потрібно, варто використовувати альтернативні методи (чашка, ложка, шприц без голки, зонд);

→ стерилізатори для пляшок;

→ смоктунці;

→ молоковідсмоктувач — існує обмежена кількість ситуацій, коли є потреба зціджувати молоко. Проте навіть тоді ручна техніка не менш ефективна, ніж пристрій. Якщо ж молоковідсмоктувач знадобиться, ви завжди встигнете його придбати.

Що буде корисно придбати:

→ подушку для годування — обирайте таку, що фіксується застібками та не сповзатиме в процесі годування;

→ зручну білизну з натуральних тканин та відповідного розміру.

Памʼятайте: грудне вигодовування — це більше, ніж передача молока до дитини. Користь, яку при цьому отримує мама, малюк та родина загалом вартує того, щоб до цього процесу готуватись. Залучіться професійною підтримкою, отримуйте відповіді на свої запитання та нехай усе вдається з легкістю.

Матеріал підготовлений за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти уряду Франції. Думки та погляди викладені в даній публікації відображають погляди автора (авторів) і не обов’язково відображають погляди та політики уряду Франції та/або Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Автор/ка:

Олена Мацех

Більше за темою:

Набряк, застій молока, біль у грудях: головне про лактостаз

Автор/ка: Олена Мацех

Сон під час вагітності: до чого слід бути готовою та як себе підтримати

Автор/ка: Фатіма Хананова

Вакцини бувають різними: як розібратись у цьому калейдоскопі та захистити себе під час вагітності

Автор/ка: Наталія Лелюх

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: