Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 06.02.2023

Лусочки на шкірі — як контролювати прояви псоріазу?

автор/ка

Наталія Бушковська

Псоріаз — це хронічне аутоімунне захворювання шкіри, коли клітини шкіри починають рости швидше за норму. Унаслідок цього на шкірі з’являються червоні нарости та сріблясті лусочки. Найчастіше прояви псоріазу можна побачити на колінах, ліктях, шкірі голови, нижній частині спини, обличчі, долонях і стопах. 

Проте ознаки хвороби можуть з’явитися і на інших частинах тіла. Наприклад, на нігтях або в ділянці навколо рота.

Залежно від природного кольору шкіри висип може різнитись за кольором від сіруватого до червоного.

Серед симптомів псоріазу також виділяють:

свербіж

біль

порушення сну

порушення концентрації

Який перебіг має хвороба?

Часто псоріаз розвивається хвилями. Спочатку запалення, яке триває тижнями або навіть місяцями, потім — тимчасова ремісія і знову запалення. У людей, які мають генетичну схильність до хвороби, тригерами можуть стати інфекції, опіки, поранення або приймання деяких медикаментів. 

Яким буває псоріаз?

Існує багато видів хвороби. Найбільш розповсюдженим є бляшковий псоріаз, який вирізняється сухими, ніби покритими лусочками осередками на шкірі. 

Після зникнення бляшок на їх місці шкіра тимчасово може змінювати колір.

Якщо ви підозрюєте у себе псоріаз, варто звернутись до лікаря/ки. Особливо якщо висип поширюється, викликає біль та/чи дискомфорт, вас починає хвилювати те, як ви виглядаєте.

Важливо зробити це вчасно. Псоріаз призводить не лише до естетичних проблем, а й до небезпечних ускладнень, якщо його не лікувати.

Як пояснює Центр громадського здоров’я (ЦГЗ), псоріаз може часто ускладнюватись:

→ висипаннями з гнійним вмістом, які зливаються в одне велике ураження (генералізований пустульозний псоріаз);
→ злиттям еритем — плям червоного кольору з висипкою (псоріатична еритродермія);
→ ураженням суглобів (псоріатичний артрит) — згодом виникає у 10–20% людей із псоріазом.

Також важливо пам’ятати, що псоріаз — це НЕ заразне захворювання. Якщо хтось із ваших рідних чи друзів/подруг має діагностований псоріаз, не приймайте на віру шкідливі стереотипи. Це може завдати додаткових страждань вашій близькій людині.

Лікування хвороби

На жаль, як і більшість аутоімунних станів, псоріаз не лікується. Проте є методи, які можуть полегшити симптоми

Підходи та схеми лікування відрізняються в залежності від окремого випадку. Але загалом ефективними показали себе такі методи:

→ топічні кортикостероїди (креми);
→ фототерапія (вплив ультрафіолету на уражену ділянку шкіри);
→ системна терапія — ліки у вигляді пігулок чи ін’єкцій.

Це комплексна складна хвороба, тож лікування можна змінювати та комбінувати. Різні підходи можна й варто переглядати з огляду на їх ефективність у конкретно вашому випадку. 

Як правило, спершу лікар/ка призначають топічні кортикостероїди, щоб полегшити прояви. Але треба запастись терпінням. Іноді, щоб побачити ефект, може знадобитись до 6 тижнів.

У разі легких проявів хвороби фахівці/чині можуть рекомендувати зволожуючі креми-емолієнти. Такі креми зволожують шкіру та полегшують свербіж. Якщо ви додатково використовуєте топічні креми, то їх варто наносити через 30 хвилин після нанесення емоліента.

Пігулки, капсули та ін’єкції можуть призначати за важких проявів псоріазу. 

Псоріаз та стрес — чи є зв’язок?

Чи можуть стресові події погіршувати прояви псоріазу? Дерматологиня Алекса Кімбалл вважає, що так. То що з цим робити?

Ми живемо в надзвичайно стресових умовах. Проте розуміння того, що саме та які ситуації спричиняють стрес, може стати першим кроком для того, щоб краще з ним впоратись.

Помічними для зменшення стресу можуть бути:

фізична активність

медитація

психотерапія

На жаль, під час війни не все залежить від нас. Коли ми чуємо звуки вибухів та відчуваємо небезпеку для життя, то жодна медитація не допоможе. Іноді варто це просто прийняти. І обговорити з лікарем/кою те, як саме інші методи лікування можуть допомогти полегшити симптоми, поки ви будете шукати можливості захистити себе від факторів, які найбільше вас стресують.

Псоріаз та медичний канабіс

Є публікації, які вказують на потенціал застосування медичного канабісу в симптоматичному лікуванні таких хвороб шкіри, як псоріаз. Звичайно, це питання ще потребує системного дослідження. У коментарі для Американської академії дерматології лікарка Жанет Якнін стверджує, що канабіс у вигляді крему та/чи олій може бути помічним для зменшення запалення та пом’якшення деяких шкірних проявів псоріазу.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: