Не від поганої гігієни: чому виникає лупа та як з нею боротися

Опубліковано: 21.02.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Близько половини дорослих людей у світі мають прояви лупи. Цей процес, який сам по собі не загрожує життю, часто супроводжує інші стани та загострюється на фоні стресів.

То що таке лупа та чому вона виникає?

Лупа — це стан, при якому відлущуються невеликі шматочки шкіри голови. 

Поширеною причиною появи лупи є себорейний дерматит — запальне хронічне захворювання, яке не лікується повністю. Існують й інші фактори, які можуть призводити до появи лупи. Серед таких, наприклад, активність грибка роду Malassezia, порушення обміну речовин, генетична схильність та інші. 

Лупа та гігієна — чи є тут зв’язок?

Всупереч загальним уявленням, лупа не пов’язана з недотриманням особистої гігієни та не є заразною. Утім, правильний догляд та вчасне миття волосся може зменшити прояви хвороби та покращити стан шкіри.

З огляду на те, що причина виникнення стану до кінця не вивчена, лікування зазвичай стосується лише симптомів. Зазвичай це місцеві засоби, спеціальні шампуні та протигрибкові засоби. Національна служба охорони здоров’я Британії, наприклад, рекомендує використовувати шампуні, які містять один із наступних компонентів у складі:

→ сульфід селену;
→ цинк-піритіон;
→ саліцилову кислоту;
→ кетоконазол;
→ вугільну смолу.

На вибір тактики лікування впливає найбільш імовірна причина виникнення лупи, яку допоможе встановити дерматолог/иня. Догляд за шкірою голови — це тривалий процес, який передбачає періодичність залежно від загострень.

Загальні поради для людей, схильних до появи лупи

Фахівці/чині рекомендують людям, схильним до появи лупи, дотримуватися збалансованого харчування, не забувати про фізичну активність, за можливості зменшити кількість стресів. Може викликати погіршення стану і холод, тому варто захищати голову від морозу взимку.

Сухість шкіри голови також посилює лущення шкіри. У такому разі шампуні, які м’яко очищують, можуть сприяти послабленню перебігу хвороби та/або зникненню ознак — ремісії. 

Бувають ситуації, коли цей комплекс заходів разом із місцевим лікуванням не мають ефекту. У такому разі варто звернутися до сімейного/ї лікаря/ки чи ендокринолога/ині для визначення балансу гормонів. Зміни у співвідношенні гормонів можуть провокувати порушення стану шкіри голови.

Лупа у підлітків — особливості перебігу та догляду

Для підлітків у нормі характерні бурхливі зміни в гормональному фоні. Це позначається на стані шкіри і може викликати появу лупи зокрема. Але варто розуміти, що це тимчасове явище. Головна рекомендація для підлітків із такою проблемою — дотримання елементарних правил догляду за собою та використання спеціалізованих шампунів.

Схожим чином організм може реагувати на приймання гормонів у дорослому віці. Якщо цей прояв турбує надмірно та погіршує якість життя, варто звернутися до дерматолога/ині та почати курс лікування під медичним наглядом.

Автор/ка:

Дарина Дмитрієвська

Більше за темою:

Нирки як потужний фільтр організму: чому так важливо про них піклуватись?

Автор/ка: Наталія Бушковська

Чи існують весняні «дефіцити» та як почуватися краще після зими?

Автор/ка: Наталія Бушковська

Запах як із манікюрного кабінету? Можливо, у вашої дитини «підвищився» ацетон

Автор/ка: Наталія Бушковська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: