Вам поставили діагноз «виразка шлунка»? Швидше за все, в усьому винна… бактерія!

Опубліковано: 19.03.2024

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Виразка шлунка — це ураження слизової оболонки шлунка. Іноді уражується і частина кишківника. Тоді йдеться про «виразку дванадцятипалої кишки». Проте обидва ці стани мають схожі симптоми та стратегії лікування. Відомо, що в зоні особливого ризику щодо розвитку виразки перебувають люди віком 60 років і старше, частіше — чоловіки.

Які основні симптоми виразки?

Передусім це відчуття печіння або тупий біль у ділянці шлунка. При цьому виразка не завжди може супроводжуватись болем. Іноді хвороба проявляє себе такими симптомами:

→ нудота;
→ печія (про цей стан ми детальніше писали тут);
→ відчуття важкості в шлунку тощо. 

Причини виразки шлунка

Раніше розвиток виразки часто пов’язували з неправильним харчуванням. Проте свого часу двоє австралійських дослідників — Баррі Маршалл та Робін Воррен — отримали Нобелівську премію за відкриття бактерії Helicobacter pylori (H. pylori). Вони встановили, що близько 80% випадків виразок мають бактеріальну природу. Розуміння реальної природи розвитку захворювання врятувало багато життів. А також дало змогу встановити групи ризику та фактори, які можуть бути дотичними до розвитку раку шлунка.

Як уже зазначала в одному з наших текстів гастроентерологиня Євгенія Белінська, хелікобактер це також основна причина раку шлунка. Тому якщо у вашому випадку причиною гастриту або виразки є хелікобактер, не варто нехтувати антибіотикотерапією навіть за легких симптомів. Так-так! ця капосна бактерія часто спричиняє й гастрит!

«Рак не розвивається на порожньому місці. Спочатку відбувається атрофія тканин, потім метаплазія (перетворення одного різновиду тканини в іншу, споріднену), потім дисплазія (утворюються ділянки слизової з вираженими клітинними й структурними аномаліями), і лише потім рак. Інфікування хелікобактером не є єдиним фактором розвитку захворювання. Проте понад 80% випадків раку шлунка асоціюється саме з цією бактерією», пояснює Белінська.

Було б несправедливо звинувачувати у виразці виключно мікроби. До розвитку хвороби також може призвести часте приймання протизапальних нестероїдних препаратів. Наприклад, ібупрофен чи аспірин, якщо ви приймаєте ці засоби тривалий час й у великому дозуванні.  

Як лікувати виразку?

Перш ніж розпочинати лікування, необхідно визначити причину хвороби. Якщо буде доведена бактеріальна природа, то вам призначать антибіотикотерапію. Також фахівці часто призначають препарати з групи інгібіторів протонної помпи. Ці ліки допоможуть зменшити кількість шлункової кислоти, яка потрапляє у шлунок. 

Іноді виразка повертається навість після ефективного лікування. Проте це виникає не так часто, якщо лікування спрямували на реальну причину хвороби.

Наскільки це може бути небезпечно? Які червоні прапорці я маю знати?

Виразка може загрожувати життю людини. Тому необхідно вкрай уважно поставитись до певних симптомів та негайно звертатися по екстрену медичну допомогу, якщо:

→ у вас блювання з кров’ю. При чому кров може бути як червоного кольору, так і нагадувати кавову гущу;

→ ви відчуваєте різкий і дуже сильний біль у ділянці шлунка, який погіршується;

→ темні липкі випорожнення, що нагадують смолу: це може бути ознакою наявності в них крові.

Усе це — червоні прапорці, що можуть свідчити про серйозні ускладнення виразки. Наприклад, про внутрішню кровотечу. 

А як же дієти, це зовсім не працює?

Дієти не лікують виразку шлунка. Проте деякі продукти можуть погіршувати її прояви. Отож, якщо ви маєте діагностовану виразку, вам ліпше обмежити свій раціон у таких продуктах і напоях:
→ алкогольні напої;
→ гостра їжа;
→ будь-які страви з великою кількістю прянощів;
→ жирні види м’яса;
→ напої з вмістом кофеїну (навіть якщо є позначка «без кофеїну»);
→ цитрусові соки;
→ молочні продукти та напої;
→ шоколад;
→ томатні продукти, як-от паста, сік, соус.

Загалом, важливо звертати увагу на власне самопочуття. Ваше харчування завжди має бути здоровим та різноманітним. Обмежуючи себе в деяких продуктах, натомість додавайте в раціон спектр фруктів та овочів, нежирне м’ясо, бобові, рибу, горіхи, яйця тощо.

Автор/ка:

Наталія Бушковська

Залучений/на експерт/ка

Євгенія Белінська

Більше за темою:

Харчування, стрес, звичка подовгу терпіти — чому стається закреп і як собі допомогти

Автор/ка: Наталія Бушковська

Частіше діагностують у людей старшого віку та чоловіків: трохи про рак шлунка

Автор/ка: Наталія Бушковська

Болить живіт! Коли слід звертатись по лікарську допомогу?

Автор/ка: Наталія Бушковська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: