
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
опубліковано: 19.03.2024
Вам поставили діагноз «виразка шлунка»? Швидше за все, в усьому винна… бактерія!
Виразка шлунка — це ураження слизової оболонки шлунка. Іноді уражується і частина кишківника. Тоді йдеться про «виразку дванадцятипалої кишки». Проте обидва ці стани мають схожі симптоми та стратегії лікування. Відомо, що в зоні особливого ризику щодо розвитку виразки перебувають люди віком 60 років і старше, частіше — чоловіки.
Які основні симптоми виразки?
Передусім це відчуття печіння або тупий біль у ділянці шлунка. При цьому виразка не завжди може супроводжуватись болем. Іноді хвороба проявляє себе такими симптомами:
→ нудота;
→ печія (про цей стан ми детальніше писали тут);
→ відчуття важкості в шлунку тощо.
Причини виразки шлунка
Раніше розвиток виразки часто пов’язували з неправильним харчуванням. Проте свого часу двоє австралійських дослідників — Баррі Маршалл та Робін Воррен — отримали Нобелівську премію за відкриття бактерії Helicobacter pylori (H. pylori). Вони встановили, що близько 80% випадків виразок мають бактеріальну природу. Розуміння реальної природи розвитку захворювання врятувало багато життів. А також дало змогу встановити групи ризику та фактори, які можуть бути дотичними до розвитку раку шлунка.
Як уже зазначала в одному з наших текстів гастроентерологиня Євгенія Белінська, хелікобактер — це також основна причина раку шлунка. Тому якщо у вашому випадку причиною гастриту або виразки є хелікобактер, не варто нехтувати антибіотикотерапією навіть за легких симптомів. Так-так! ця капосна бактерія часто спричиняє й гастрит!
«Рак не розвивається на порожньому місці. Спочатку відбувається атрофія тканин, потім — метаплазія (перетворення одного різновиду тканини в іншу, споріднену), потім — дисплазія (утворюються ділянки слизової з вираженими клітинними й структурними аномаліями), і лише потім — рак. Інфікування хелікобактером не є єдиним фактором розвитку захворювання. Проте понад 80% випадків раку шлунка асоціюється саме з цією бактерією», — пояснює Белінська.
Було б несправедливо звинувачувати у виразці виключно мікроби. До розвитку хвороби також може призвести часте приймання протизапальних нестероїдних препаратів. Наприклад, ібупрофен чи аспірин, якщо ви приймаєте ці засоби тривалий час й у великому дозуванні.
Як лікувати виразку?
Перш ніж розпочинати лікування, необхідно визначити причину хвороби. Якщо буде доведена бактеріальна природа, то вам призначать антибіотикотерапію. Також фахівці часто призначають препарати з групи інгібіторів протонної помпи. Ці ліки допоможуть зменшити кількість шлункової кислоти, яка потрапляє у шлунок.
Іноді виразка повертається навість після ефективного лікування. Проте це виникає не так часто, якщо лікування спрямували на реальну причину хвороби.
Наскільки це може бути небезпечно? Які червоні прапорці я маю знати?
Виразка може загрожувати життю людини. Тому необхідно вкрай уважно поставитись до певних симптомів та негайно звертатися по екстрену медичну допомогу, якщо:
→ у вас блювання з кров’ю. При чому кров може бути як червоного кольору, так і нагадувати кавову гущу;
→ ви відчуваєте різкий і дуже сильний біль у ділянці шлунка, який погіршується;
→ темні липкі випорожнення, що нагадують смолу: це може бути ознакою наявності в них крові.
Усе це — червоні прапорці, що можуть свідчити про серйозні ускладнення виразки. Наприклад, про внутрішню кровотечу.
А як же дієти, це зовсім не працює?
Дієти не лікують виразку шлунка. Проте деякі продукти можуть погіршувати її прояви. Отож, якщо ви маєте діагностовану виразку, вам ліпше обмежити свій раціон у таких продуктах і напоях:
→ алкогольні напої;
→ гостра їжа;
→ будь-які страви з великою кількістю прянощів;
→ жирні види м’яса;
→ напої з вмістом кофеїну (навіть якщо є позначка «без кофеїну»);
→ цитрусові соки;
→ молочні продукти та напої;
→ шоколад;
→ томатні продукти, як-от паста, сік, соус.
Загалом, важливо звертати увагу на власне самопочуття. Ваше харчування завжди має бути здоровим та різноманітним. Обмежуючи себе в деяких продуктах, натомість додавайте в раціон спектр фруктів та овочів, нежирне м’ясо, бобові, рибу, горіхи, яйця тощо.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: