Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 25.07.2023

Частіше діагностують у людей старшого віку та чоловіків: трохи про рак шлунка

автор/ка

Наталія Бушковська

експерт/ка

Євгенія Белінська

Перш ніж говорити на таку складну тему як рак шлунка, з’ясуємо, як взагалі функціонує цей орган та якою є його структура.

Шлунок — це мішкоподібний орган, основна роль якого полягає в перетравленні їжі. До шлунка їжа потрапляє через стравохід після пережовування та ковтання. Тут у гру входить шлунковий сік, а далі перетравлена їжа прямує до наступної “станції” — дванадцятипалої кишки. 

Шлунок складається з 5 частин:
(1) Кардія — ближче до стравоходу.
(2) Склепіння шлунка — верхня частина поряд із кардією. 
(3) Тіло — основна частина органу.
(4) Воротарна печера (антрум) — саме тут їжа змішується зі шлунковим соком.
(5) Воротар — працює як клапан, який контролює випорожнення вмісту шлунка в тонкий кишківник.

Стінку шлунка формують 5 шарів: серозний, підсерозний, м’язовий, підслизовий та слизовий. До чого цей екскурс в анатомію?

Річ у тім, що симптоми раку шлунка залежать від того, який саме відділ органу уражений хворобою. А розуміння, який шар шлунка вражений допоможе лікарям визначити стадію хвороби — чим глибше ураження, тим комплекснішим буде лікування людини.

Як розвивається рак шлунка?

Як правило — повільно. Хвороба може розвиватися роками, без жодних симптомів. Спочатку людина матиме передракові зміни у внутрішній слизовій оболонці. Зазвичай хворий/а їх навіть не помічають.

Від місця, де формується ракове утворення, залежить як симптоматика хвороби, так і прогноз для лікування. До 95% випадків раку шлунка — це аденокарцинома. Хвороба стартує з залозистих клітин внутрішньої оболонки шлунка (слизової). 

Які найбільш поширені прояви цього типу раку?

Перші прояви можуть бути доволі помірними — такими, які принаймні раз у житті відчувала будь-яка людина:

печія;

нудота;

часта відрижка;

відчуття ситості настає дуже швидко.

Але іноді прояви є менш звичними та можуть насторожити:
→ важко ковтати;
→ відчуття кому в верхній частині живота;
→ болі в верхній частині живота;
→ втрата ваги;
→ слабкість.

Такі симптоми регулярно турбують людей із деякими станами, як-от гастроезофагеальною рефлюксною хворобою. Проте якщо ви загалом здорові, такі ознаки мають насторожити. Якщо симптоми погіршуються, змінюються або псують якість вашого життя, обов’язково зверніться до лікаря/ки. 

Як діагностують рак шлунка?

Найбільш поширений метод діагностики — гастроскопія. Людині вводять через ротову порожнину тонку гнучку трубку з камерою. Це дає змогу оцінити стан шлунка та, головне, зафіксувати зміни, якщо вони є. Метод використовують не лише при діагностиці ракових станів. Протягом процедури, для ранньої діагностики, лікарі можуть провести біопсію — взяти невеликий зразок тканини для дослідження. Цей тип діагностики не завдає болю, проте може викликати неприємні відчуття в горлі. Ви завжди можете попросити про анестезію — загальну або спрей, щоб пом’якшити подразнення.

Також скринінг на рак шлунка може призначатися залежно від того, чи були випадки цього типу раку у близьких родичів і в якому віці. 

Наприклад, якщо у близького родича виявили рак у 45 років, то лікар/ка буде призначати гастроскопію пацієнту/ці від 35 років, навіть за відсутності скарг”, — зауважує гастроенторологиня Євгенія Белінська.

Що робити, якщо мені діагностували рак шлунка?

Передусім, зрозуміти, що це серйозне захворювання, проте не вирок.

Результати лікування залежать від багатьох факторів:
→ тип раку;
→ де саме знайшли пухлину;
→ чи є метастази;
→ загальний стан вашого здоров’я тощо. 

Загалом лікування включає хірургічне втручання, хімієтерапію, але також можуть застосовувати радіотерапію та таргетну терапію.

Таргетна терапія — це тип лікування, який впливає на протеїни, що “допомагають” раковим клітинам рости та розмножуватись. 

Які існують фактори ризику?

Загалом, рак шлунка діагностують людям старшого віку (65+ років). І частіше на нього страждають чоловіки (1 випадок на 96 пацієнтів), ніж жінки (1 випадок на 152 пацієнтки). 

Також серед чинників, які підвищують ризики, такі:

→ надмірна вага та ожиріння;
→ інфікування бактерією H.pylori (одна з провідних причин);
→ вживання алкоголю та куріння (для тих, хто курить, імовірність розвитку раку зростає вдвічі);
→ незбалансована дієта (багато обробленої та соленої їжі, дефіцит овочів і фруктів у раціоні тощо);
→ сімейна медична історія;
→ деякі види анемії та імунодефіцитів;
→ операції на шлунку та/або поліпи (деякі їх види можуть переростати в рак);
→ робота у вугільній, гумовій та металургійній промисловості (відомо, що працівники/ці в цих галузях мають вищі ризики розвитку раку шлунка).

Також дослідження показують зв’язок цього типу раку з інфікуванням вірусом Епштейна-Барр. Більшість людей протягом життя зустрічаються з цим вірусом. Збудник здатен викликати інфекційний мононуклеоз. У 5–10% людей, які мають рак шлунка, ракові клітини містять цей вірус.

Що ще важливо знати про цей тип раку?

За статистикою США, кількість випадків цього типу раку зменшується на 1,5% щороку протягом останнього десятиліття. 

Цікаво, що на початку 20 століття в США саме рак шлунка займав перше місце за смертністю від раку. Достеменно не зрозуміло, що вплинуло на зменшення кількості діагностованих випадків. Проте науковці виділяють такі фактори:

→ з’явилися холодильники, а з ними — можливість зберігати їжу. Тому люди почали споживати менше консервованих та копчених продуктів. А це один із факторів, який підвищує ризики.

→ знизилась кількість людей, інфікованих бактерією H.pylori, яка спричиняє виразку шлунка, гастрити й рак. Детальніше ми писали про це тут

Проте це статистика США. А от у Східній Азії цей тип раку дуже розповсюджений. Наприклад, Японія — друга країна в світі за кількістю випадків раку шлунка. На першому місці — Монголія. Станом на 2020 рік Україна не входить до десятки країн, які мають найвищу кількість випадків хвороби.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: