опубліковано: 28.08.2023
Харчування, стрес, звичка подовгу терпіти — чому стається закреп і як собі допомогти
Закреп — досить делікатний стан, з яким кожен зустрічався принаймні раз у житті. Часто саме через цю “делікатність” люди й займаються самолікуванням. Проте причин закрепу може бути дуже багато. Так само як і шляхів розв’язання цієї проблеми.
Як зрозуміти, що у вас закреп?
Якщо ви не мали дефекацію 3 дні або більше на тиждень, а сам акт дефекації часто є важким та болісним — то вже можна говорити про закреп.
Чому виникає закреп?
Цей стан виникає, коли кал залишається за якихось причин у товстому кишківнику занадто довго. І кишківник починає поглинати з нього воду, що робить калові маси міцними та сухими.
Важкість проявів закрепу різниться від людини до людини. Хтось має лише поодинокі випадки. А для когось — це серйозна хронічна проблема, яка супроводжується сильним болем і дискомфортом.
Що саме спричиняє цей стан? Тут цілий калейдоскоп факторів. І саме тому, лікування закрепу потребує професійного підходу.
Серед найбільш розповсюджених причин:
→ ви споживаєте недостатньо клітковини (вона міститься у фруктах, овочах та злакових);
→ ви п’єте недостатньо рідини;
→ ви мало рухаєтесь і більшу частину дня проводите в одному положенні;
→ ви не йдете до вбиральні, коли відчуваєте потребу, а терпите;
→ у вас змінився раціон або режим дня;
→ побічні ефекти від приймання певних ліків;
→ хронічний стрес, депресія чи тривожний розлад.
Часто закрепи дошкуляють вагітним. Іноді — можуть бути ознакою інших медичних станів. Як бачите, причин для закрепів — дуже багато. Що з цією прикрістю робити?
Для початку треба внести корективи в стиль життя:
пийте більше води;
збільште кількість клітковини в раціоні;
більше рухайтесь;
зверніться по допомогу до психотерапевта/ки, щоб знизити рівень стресу, наскільки це можливо.
Чи допоможуть мені ліки?
Є препарати, які можуть полегшити стан — усім відомі послаблювальні. Національна служба охорони здоров’я Великої Британії (NHS) зазначає, що послаблювальні засоби можуть радити, коли зміни в стилі життя, як-от збільшення фізичної активності, клітковини в раціоні тощо не спрацювали.
Існують різні типи послаблювальних. Наприклад, проносні засоби для формування калових мас.
Механізм їхньої дії полягає в тому, що вони збільшують вагу або об’єм фекалій, що своєю чергою стимулює кишківник. Для того, щоб вони подіяли потрібно орієнтовно 2-3 дні.
Або осмотичні проносні засоби, які “витягують” воду з організму та спрямовують її в кишківник, щоб пом’якшити кал та спростити процес дефекації. Їхня дія також не миттєва і потребує 2-3 дні, щоб спрацювати.
Швидше працюють стимулюючі проносні засоби. Вони стимулюють м’язи кишківника, що дає змогу зрушити калові маси з місця. На їхню дію піде орієнтовно 6-12 годин.
І нарешті пом’якшувальні проносні засоби, які також пом’якшують калові маси, “додаючи” туди води.
Які саме послаблювальні будуть ефективні для вас — сказати важко. Це дуже індивідуальна історія. Також ці препарати підходять не всім. Наприклад, їх не рекомендують дітям, тільки якщо лікар/ка не порадив/ла це, зваживши всі ризики та переваги. Небажаними такі медикаменти можуть бути й тим, хто має хворобу Крона або виразковий коліт.
Також варто розуміти, що проносні — це не ті препарати, які можна використовувати тривалий час. Більшість послаблювальних засобів призначають лише на короткий термін. Якщо протягом тижня ситуація не покращується, варто записатись до лікаря/ки.
Вам точно варто звернутись до лікаря, якщо:
→ закреп не минає після приймання препаратів та зміни стилю життя;
→ закрепи є для вас регулярною проблемою і тривають довго;
→ ви часто відчуваєте здуття живота, і це триває довго;
→ ви втрачаєте вагу без зусиль і явних причин;
→ у калі видно кров;
→ закреп поєднується з відчуттям постійної втоми;
→ ви приймаєте препарати, які можуть спричиняти закреп. Наприклад, опіоїдні знеболювальні.
Ну й останнє, що варто переглянути, це те, як ви ходите в туалет. Ми вже згадували, що не варто терпіти — це сприяє закрепам. Також спростити процес дефекації вам допоможе… маленький стільчик у вбиральні. На нього варто поставити ноги. Якщо це можливо, розмістіть коліна так, щоб вони були вище стегон. Це рекомендації Національної служби охорони здоров’я Великої Британії (NHS).
Довготривалі закрепи можуть призвести до серйозних ускладнень. Зокрема, до розвитку геморою, залягаючого калу (накопичення фекалій у прямій кишці, які потрібно механічно видаляти) та нетримання кишківника. Тож дуже важливо адекватно оцінити свій стан і звернутись до фахівця/чині своєчасно.
Пам’ятайте — зовсім не соромно проговорювати з лікарем все те, що вас хвилює. Закреп — дуже розповсюджений медичний стан, який буває в кожної людини.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: