Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 19.04.2023

Вітаміни та БАДи — пити не можна викинути?

автор/ка

Наталія Бушковська

“Треба попити вітамінчиків”. Ця фраза може бути як логічною медичною порадою, так і маркетинговим трюком, який лише викачує з вас гроші. То треба пити вітаміни чи не треба? Так, це ті самі питання, які ускладнюють життя. Спробуємо спростити цей вибір та з’ясувати, що до чого.

Вітаміни в пігулках та БАДи — потрібно пити всім чи можна видихнути?

Що таке біологічно активні добавки (БАДи)? Це харчові добавки, які містять концентроване джерело поживних речовин. Певні БАДи дійсно можуть призначати для того, щоб скорегувати дефіцит тих чи інших речовин в організмі. Проте чи дійсно це необхідно кожному й кожній?

За статистикою США, 70 % людей віком 65 років і старше регулярно купують мультивітаміни або інші біологічні добавки. За витратами це перевищує 12 мільярдів доларів на рік — гроші, які можна було б використати на якісні харчові продукти на кшталт фруктів та овочів.

За даними великої кількості досліджень, масове захоплення вітамінами та БАДами не виправдовує себе. Наприклад, метааналіз кількох десятків досліджень щодо впливу вітамінних добавок на організм, показав, що вітаміни в пігулках не рятують від раку та не знижують ризики розвитку хвороб серця.

В іншому дослідженні вчені перевіряли твердження, що тривале приймання мультивітамінних комплексів може захистити від занепаду когнітивних здібностей, що трапляється з віком. В експерименті, який тривав 12 років, узяли участь майже 6000 чоловіків віком понад 65 років. Результати свідчать, що мультивітаміни не зменшують ризики розвитку таких станів, як втрата пам’яті або сповільнення мислення.

Отож вердикт експертів та експерток такий: мультивітаміни та інші біологічні добавки не знижують ризики серцевих нападів, онкологічних захворювань, когнітивних порушень або передчасної смерті. Деякі вітаміни можуть навіть нашкодити. Наприклад, вітамін Е або добавки з бета-каротином у високому дозуванні можуть бути небезпечними.

То всі вітаміни в смітник?

Звичайно, ні. За певних ситуацій приймання вітамінів може бути корисним і навіть обов’язковим. Про це вас повідомить лікар/ка, які свідомі щодо вашого стану здоров’я та особливостей організму.

Кілька прикладів:

Фолієва кислота потрібна до та протягом вагітності для зменшення ризику виникнення дефектів нервової трубки плода. Тому жінкам, які планують вагітність, Центр із контролю та профілактики захворювань США радить приймати щодня 400 мкг фолієвої кислоти. Це додаткова кількість до різноманітного раціону, збагаченого на продукти з фолатами.

Вітамін D у період із жовтня по квітень. Особливо це важливо для людей старшого віку, смаглявих людей та тих, хто багато часу проводить у приміщенні. Дітям до 5 років Національна служба охорони здоров’я Великої Британії рекомендує давати вітамін протягом року. Проте корегуйте дозу та потребу виключно з педіатром/инею. Більше про вітамін D та доцільність його приймати можете прочитати тут.

Це дуже загальні приклади. Є випадки, коли конкретній людині або групі людей потрібні вітаміни або певні БАДи для підтримки здоров’я чи як частина лікування. У такому разі їх призначає фахівець/чиня.

Наприклад:

→ cелен для людей, які мають орбітопатію (аутоімунне ураження тканин орбіти ока) у результаті хвороби Грейвса.

→ є дослідження, що магній може полегшувати важкі прояви передменструального синдрому, проте це також не є загальною рекомендацією для всіх людей із таким медичним станом.

→ добавки можуть рекомендувати людям, які вимушені дотримуватись обмежувальної дієти з тих чи інших причин, а також людям, які мають запальні захворювання кишківника, як-от хворобу Крона. Проте в такому разі варто обов’язково узгоджувати вибір БАДів із лікарем/кою. Адже деякі добавки можуть подразнювати кишківник, викликати діарею та/чи нудоту.

Спробуйте поставитись до вітамінів та БАДів як до препаратів, які мають свою мету, показання та ефективність у конкретних випадках. Це не чарівна пігулка, яка замінить здорове та різноманітне харчування. Дива не станеться, а от проблеми можуть з’явитися.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/