Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 08.10.2023

Хвороба спекотних країн та брудної води — що важливо знати про гепатит Е

автор/ка

Наталія Бушковська

Про гепатити типу А, В та С ми вже згадували в матеріалах “Бережи себе”. На жаль, цими варіантами ця інфекційна “родина” не обмежується. Є ще один не менш небезпечний тип збудника, про який варто знати. А саме: гепатит Е.

Ділимося важливими фактами про хворобу:

Факт 1. Інфекція вражає велику кількість людей.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), гепатит Е (HEV) — це запалення печінки, яке спричиняється однойменним вірусом. Щороку у світі фіксують 20 мільйонів випадків інфекції HEV. З них 3,3 мільйони випадків є симптоматичними.

Факт 2. Гепатит Е може бути смертельним.

У 2015 році було зафіксовано 44 000 смертей від вірусу гепатиту Е. Для вагітних жінок показник смертності від хвороби становить понад 25%.

Факт 3: Інфекція передається фекально-оральним шляхом.

Один з основних шляхів зараження — забруднена вода. Гепатит E може передаватися й через м’ясо заражених тварин та м’ясопродукти, що не пройшли достатню термічну обробку. Збудник може також поширюватись через переливання заражених продуктів крові, від вагітної матері до дитини.

Факт 4: Інфекція фіксується в усьому світі, проте найбільш поширена у Східній та Південній Азії

В Україні епізоди гепатиту Е були зареєстровані в Миколаївській області. 

Факт 5: Для захисту від хвороби є вакцина.

Проте вона доступна лише в Китаї, де її розробили та зареєстрували. Щеплення рекомендовано людям віком 16-65 років, які мають високий ризик зараження цим видом гепатиту через особливості умов роботи та/або через стиль життя. 

Симптоми гепатиту Е

За даними Центру громадського здоров’я України, основні ознаки такі:

→ підвищення температури, відсутність апетиту;
→ нудота й блювота, які можуть тривати до кількох днів;
→ жовтяниця (жовтувате забарвлення шкірних покривів і склер очей);
→ темний колір сечі та знебарвлення калу (білий кал);
→ печінка дещо збільшується в розмірах, стає чутливішою;
→ іноді люди скаржаться на болі в животі, свербіж, шкірні висипання або біль у суглобах.

Як зменшити ризики захворювання?

Передусім — це споживання лише чистої води. Якщо чистої води немає в наявності, воду варто кип’ятити, хлорувати або купувати перевірену воду в пляшках. Це особливо важливо, якщо ви подорожуєте країнами, де гепатит Е більш поширений. Передусім це країни Південно-Східної Азії, Центральної Африки та Мексика.

Також  уникайте споживання погано просмаженого м’яса. І звісно ж, завжди ретельно мийте руки перед їжею, після відвідування вбиральні та місць скупчення людей. 

Як лікують гепатит Е?

Специфічної терапії проти цієї хвороби немає. У випадках важкого перебігу може знадобитись госпіталізація. Переважно, хвороба минає самостійно, організму лише допомагають.

У період хвороби важливі:
→ якісний відпочинок;
→ достатня кількість рідини;
→ заборона на алкоголь та препарати, які негативно впливають на печінку.

У важких випадках гострий гепатит E може набувати злоякісного перебігу. Як наслідок — у хворих розвивається гостра печінкова недостатність із ризиком смерті. Така форма інфекції частіше спостерігається в жінок під час вагітності. Смертність від хвороби в жінок, які захворіли в третьому триместрі вагітності, може досягати 20–25%.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: