Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 24.10.2023

Спалах холери: що треба знати вже сьогодні

автор/ка

Регіональна директорка з надзвичайних ситуацій ВООЗ Доріт Ніцан заявила, що через зруйновану російською армією систему водопостачання в Маріуполі можливе поширення інфекційних захворювань, зокрема холери.

10 червня мер Маріуполя Вадим Бойченко повідомив, що в місті вже фіксують спалахи холери.  

“По місту вже ходять холера, дизентерія та інші інфекційні захворювання, але [окупаційна влада] це приховує. Місто закрили на карантин. Звідти нікого не випускають і не впускають”, — розповів Бойченко.

Ці новини можуть видаватись чимось із Середньовіччя, але, через війни чи природні катастрофи, випадки холери не раз фіксували у ХХІ столітті.

Що важливо знати про це захворювання?

Холеру спричиняє бактерія холерний вібріон. Зазвичай холерний вібріон можна виявити у водоймах, заражених фекаліями.

Як заявила директорка з надзвичайних ситуацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Доріт Ніцой, є інформація від неурядових організацій, які працюють в Маріуполі, що “на вулицях просто болото, і каналізаційна вода змішується з питною”. Проблеми з водопостачанням, антисанітарія, неможливість дотримуватись правил гігієни це основні передумови виникнення холери. 

Які симптоми цього захворювання? Як і у випадку майже з будь-якою іншою хворобою, вони можуть бути як помірними, так і дуже важкими. 1 людина з 10, яка інфікується холерою, матиме важкі прояви.

В першу чергу це:

дуже сильна діарея;

блювання;

судоми в ногах.

Нестримна діарея призводить до сильного зневоднення. Якщо терміново не допомогти людині відновити водний баланс, смерть може наступити протягом годин. Зазвичай симптоми виникають від 2 годин до 5 днів після зараження.

Що робити, якщо ви підозрюєте у себе або когось з близьких симптоми холери?

Необхідно терміново шукати медичну допомогу. Якщо у вас є оральні розчини типу регідрону чи хумани й хворий в стані пити необхідно почати пити ці розчини якомога швидше це може врятувати життя, поки ви чекаєте на медичну допомогу.

Якщо не почати поповнювати втрати рідини негайно, одна людина з чотирьох помирає. Якщо у вас немає спеціальних розчинів, то вода, бульйон чи інші рідини підійдуть. Але не варто давати напої з високим вмістом цукру, як, наприклад, кола чи сік. Це може посилити діарею.

Кожні 5 хвилин варто випивати 100 мл розчину чи рідини. Це орієнтовні норми для дорослих та дітей старшого віку. Але якщо є бажання пити більше можна пити більше. Ви також можете самі зробити оральний розчин: в один літр бутильованої або кип’яченої води додати 6 рівних, без чубка ч.л. цукру та ½ ч.л. солі. 
Грудних дітей, якщо в матері є молоко необхідно продовжувати годувати молоком.

Як зрозуміти, на якому етапі зневоднення знаходиться людина?

Якщо ви бачите, що:
→ людина без свідомості;
→ пульс слабкий;
→ очі запали;
→ людині важко пити;
→ якщо трохи защіпнути шкіру, вона дуже повільно повертається до нормального стану.

Навіть 1-2 з цих симптомів означає, що ситуація критична. На початкових етапах терапії, якщо людина не у важкому стані й може пити, вона може приймати літр орального розчину або іншої рідини в годину.

Діти 20 мл на кілограм маси тіла в годину. Це орієнтовні рекомендації. Лікування холери це також і антибіотикотерапія, відновлення рідини внутрішньовенно, також ефективним під час лікування холери показав себе цинк.

Але ці заходи має робити виключно лікар

Як запобігти холері:

Кип’ятіть воду або використовуйте бутильовану.

Очищуйте воду спеціальними таблетками.

Мийте руки милом та чистою водою, в якості якої ви впевнені.

Якщо ваше місто зруйноване,
не дозволяйте фекаліям потрапляти у воду.

Організуйте вбиральню якомога далі від резервуарів з водою. Мінімум - 30 метрів від води. Фекалії потім треба закопати.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: