Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 14.09.2022

Гепатит С: прихована загроза під час війни

автор/ка

Дарина Дмитрієвська

Воєнний час — синонім небезпеки, яка чатує на військових і цивільних. Зменшення ризиків — це мета, задля якої ми купуємо броніки, шоломи, аптечки й автомобілі. І варто не забувати про безпеку на усіх рівнях — не лише від ран, але й від інфекцій. Особливо тих, які не проявляються миттєво та очевидно, а тому про них часто забувають. Однією з таких є гепатит С.

Лагідний убивця — так його називають, адже ця інфекція може роками протікати безсимптомно. Часто аж до моменту, коли органи вже досить серйозно уражені. Основною мішенню гепатиту С є печінка, яка має значні ресурси регенерації, однак тривала дія вірусу пошкоджує її доволі суттєво. 

Це захворювання передається через кров та природні рідини. Унаслідок малого розміру вірусних частинок гепатит С дуже заразний. Люди зазвичай інфікуються:

Люди зазвичай інфікуються:

через незахищений секс;

контакт із кров’ю носія (переливання, потрапляння крові на слизові);

під час манікюрних процедур;

від матері до дитини тощо.

Враховуючи, що хвороба роками може не виказувати себе, інфікована людина зовні та за самопочуттям нічим не вирізняється з-поміж інших. Нерідко люди не уявляють про свій позитивний статус, а тому продовжують ненавмисне інфікувати інших, а також втрачати своє здоров’я. Під час війни, коли ризик травм дуже високий, необхідно за можливості дбати про свою безпеку, коли ви надаєте першу допомогу потерпілим. Зокрема, мова про використання рукавичок, захисних окулярів для зменшення ризику потрапляння біологічних рідин в очі. 

Симптомами гепатиту С можуть бути:

  • → кровоточивість;
  • → втома;
  • → нудота;
  • → поганий апетит;
  • → жовтяниця (пожовтіння слизових та шкіри);
  • → темний колір сечі;
  • → свербіж шкіри;
  • → збільшення живота;
  • → набряки ніг;
  • → втрата ваги;
  • → порушення пам’яті, розгубленість;
  • → розширені вени передньої стінки живота.

Перевірятися на гепатит С необхідно регулярно — хоча б раз на рік усім, хто має секс та/або будь-які інші ризики. Швидкий тест крові з пальця можна зробити в сімейного лікаря, в кабінетах довіри та пересувних пунктах тестування міжнародних організацій. 

На жаль, вакцини проти гепатиту С наразі не існує. Однак є лікування, яке весь час удосконалюється, а препарати стають доступнішими. Вчасно виявлена хвороба у багатьох випадках може бути повністю вилікувана та не становити більше загрози для життя. 

Щоб запобігти зараженню на персональному рівні, варто робити наступне:

завжди використовувати презерватив з партнерами чи партнерками, статус яких невідомий (не лише щодо цього захворювання, але й інших, які передаються статевим шляхом)

застосовувати рукавички та окуляри під час надання допомоги пораненим;

мати власний одноразовий набір інструментів, якщо робите манікюр чи педикюр у майстра/ині;

мотивувати близьких, друзів, партнерів регулярно проходити тестування на хворобу.

Бережіть своє життя на усіх рівнях і рекламуйте безпеку.


Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: