Черевний тиф — хвороба минулого чи реальна небезпека? Головне про підступну інфекцію

Опубліковано: 09.10.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Черевний тиф — небезпечна для життя хвороба, про яку українці переважно знають зі старих книжок. Ще 70-100 років тому тиф становив величезну небезпеку і на наших територіях. Однак,  зростання рівня життя, санітарні правила, загальна гігієна значно покращили ситуацію як в Україні, так і в інших розвинених країнах. 

Втім, щороку в світі все ще 9 мільйонів людей хворіють на черевний тиф, а понад 100 тисяч хворих помирають. Найбільший ризик хвороба становить для дітей і наразі виявляється в ендемічних регіонах. Зокрема, в країнах Африки, східному Середземномор’ї, Південно-Східній Азії та західній частині Тихого океану.

Збудник тифу — бактерія Salmonella typhi, єдиним резервуаром для якої є людина. Сальмонела живе в крові та кишечнику інфікованих, а передається через забруднені воду та їжу. Зокрема, відомою є історія ірландки, яку називають “Тифозною Мері (Мері Мелон)”. Ця жінка була носійкою інфекції, але заперечувала це, адже мала безсимптомний перебіг хвороби. При цьому Мері працювала куховаркою в багатьох сім’ях Америки.

Деякі люди можуть хворіти приховано, бути носіями бактерії, передавати її іншим та становити реальну небезпеку. У випадку “Тифозної Мері” щонайменше півсотні людей інфікувалися та принаймні троє померли через недотримання нею гігієни. 

Як проявляється хвороба?

Черевний тиф проявляється досить загальними симптомами. Тривала лихоманка й нездужання, слабкість, втома, біль у животі. Також можлива висипка. Явища інтоксикації можуть бути доволі сильними. Після одужання деякі люди можуть ще певний час бути носіями інфекції.

Щодо лікування та профілактики

У наш час тиф лікують антибіотиками. Однак часте й неправильне їх застосування людьми в недоречних ситуаціях призводить іноді до стійкості бактерій до ліків та, відповідно, значного ускладнення лікування. Після проведеного курсу терапії варто здати аналіз крові, який підтвердить, що пацієнт або пацієнтка більше не є носієм/йкою хвороби. 

Профілактика тифу полягає у проведенні вакцинації. Українцям варто робити щеплення щонайменше за два тижні до поїздки в ендемічні регіони. Захист проводять кон’югованою вакциною (Typbar TCV та TYPHIBEV). Детальну інформацію про можливість щеплення можна отримати,  звернувшись до свого сімейного лікаря або лікарки.

Автор/ка:

Дарина Дмитрієвська

Більше за темою:

Спалах холери: що треба знати вже сьогодні

Ні, ви нічого такого не з’їли або що варто знати про ротавірусну інфекцію

Гарячка Денге: коли захворіти вдруге набагато страшніше

Автор/ка: Наталія Бушковська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: