опубліковано: 09.10.2023
Черевний тиф — хвороба минулого чи реальна небезпека? Головне про підступну інфекцію
Черевний тиф — небезпечна для життя хвороба, про яку українці переважно знають зі старих книжок. Ще 70-100 років тому тиф становив величезну небезпеку і на наших територіях. Однак, зростання рівня життя, санітарні правила, загальна гігієна значно покращили ситуацію як в Україні, так і в інших розвинених країнах.
Втім, щороку в світі все ще 9 мільйонів людей хворіють на черевний тиф, а понад 100 тисяч хворих помирають. Найбільший ризик хвороба становить для дітей і наразі виявляється в ендемічних регіонах. Зокрема, в країнах Африки, східному Середземномор’ї, Південно-Східній Азії та західній частині Тихого океану.
Збудник тифу — бактерія Salmonella typhi, єдиним резервуаром для якої є людина. Сальмонела живе в крові та кишечнику інфікованих, а передається через забруднені воду та їжу. Зокрема, відомою є історія ірландки, яку називають “Тифозною Мері (Мері Мелон)”. Ця жінка була носійкою інфекції, але заперечувала це, адже мала безсимптомний перебіг хвороби. При цьому Мері працювала куховаркою в багатьох сім’ях Америки.
Деякі люди можуть хворіти приховано, бути носіями бактерії, передавати її іншим та становити реальну небезпеку. У випадку “Тифозної Мері” щонайменше півсотні людей інфікувалися та принаймні троє померли через недотримання нею гігієни.
Як проявляється хвороба?
Черевний тиф проявляється досить загальними симптомами. Тривала лихоманка й нездужання, слабкість, втома, біль у животі. Також можлива висипка. Явища інтоксикації можуть бути доволі сильними. Після одужання деякі люди можуть ще певний час бути носіями інфекції.
Щодо лікування та профілактики
У наш час тиф лікують антибіотиками. Однак часте й неправильне їх застосування людьми в недоречних ситуаціях призводить іноді до стійкості бактерій до ліків та, відповідно, значного ускладнення лікування. Після проведеного курсу терапії варто здати аналіз крові, який підтвердить, що пацієнт або пацієнтка більше не є носієм/йкою хвороби.
Профілактика тифу полягає у проведенні вакцинації. Українцям варто робити щеплення щонайменше за два тижні до поїздки в ендемічні регіони. Захист проводять кон’югованою вакциною (Typbar TCV та TYPHIBEV). Детальну інформацію про можливість щеплення можна отримати, звернувшись до свого сімейного лікаря або лікарки.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: