Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 02.08.2023

12 міфів про грудне вигодовування та прикорм

автор/ка

Катерина Філатова

Прикорм, грудне вигодовування, переваги та недоліки дитячих сумішей — ці теми завжди є актуальними. Адже всі батьки хочуть зробити для немовляти все якнайправильніше. Не дивно, що довкола цих питань кружляє сила-силенна міфів, що передаються від матері до матері у сподіванні зробити якнайкраще.

Спільно з педіатринею та дитячою гастроентерологинею Катериною Філатовою продовжуємо з’ясовувати всі тонкощі прикорму та грудного вигодовування. Сьогодні черга за поширеними міфами.

Міф 1. Після року грудного вигодовування материнське молоко стає “пустим”.

Правда: ВООЗ рекомендує продовжувати грудне вигодовування до двох років. Материнське молоко залишається джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії для малюка і після одного року.

Міф 2. Якщо дитина погано набирає вагу, то прикорм потрібно вводити з 4-х місяців (або й раніше).

Правда: у віці 4-6 місяців прикорм не є способом збільшити вагу дитини. Адже його кількість зовсім невелика, а калорійність молока/суміші набагато більша.

До того ж стрімке нарощування об’ємів порцій без готовності дитини може негативно вплинути на харчовий інтерес, харчову поведінку та роботу травної системи. Це є небезпечним для здоров’я немовляти.

Міф 3. Жінка на грудному вигодовуванні повинна дотримуватись спеціальної дієти.

Правда: жінка, яка годує груддю, має харчуватися максимально різноманітно та збалансовано. 

Міф 4. Щоб збільшити кількість молока, потрібно пити спеціальні чаї.

Правда: насправді на кількість молока впливає періодичність прикладань, правильне прикладання до грудей та гарне самопочуття матері. І аж ніяк не чай, хіба що це допомагає матері підтримувати хороший психоемоційний стан.

Міф 5. Дитину треба підгодовувати в перші дні після народження, поки в матері не виробилось достатньо молока.

Правда: з першої години життя дитина, прикладаючись до грудей матері, отримує молозиво. Дійсно, його кількість невелика, проте й розмір шлунку новонародженого/ї складає всього 10-15 мл. Маленький обсяг молозива дає час незрілим ниркам і травній системі немовляти адаптуватися. 

Міф 6. Молоко — це їжа. Окрім нього дитині потрібно давати воду.

Правда: грудне молоко втамовує спрагу. Воно більш ніж на 80% складається з води, особливо молоко, яке надходить на початку кожного годування.

Міф 7. Прикорм можна починати тільки після появи в немовляти першого зуба.

Правда: перший зуб може з’явитися і в 16 місяців, і це буде нормою. Зуби — це не показник для старту прикорму. Передусім варто звертати увагу на виражений харчовий інтерес малюка та можливість сидіти вертикально з підтримкою.

Міф 8. Не можна використовувати в прикормі спеції.

Правда: аж ніяк! Навпаки, спеції роблять смакові властивості їжі кращими та цікавішими для немовляти. Обирайте монокомпонентні спеції, як-от розмарин, хмелі-сунелі, орегано тощо. Сіль можна додавати до прикорму вже після першого року.

Міф 9. Стартувати необхідно з кабачка!

Правда: так, це можливо, проте кабачок — не єдиний продукт, з якого можна розпочати знайомство. Насправді він є досить низькокалорійним і містить забагато рідини. Тому можете починати з будь-якої продукту.

Міф 10. Цитрусові та червоні фрукти/овочі не можна давати на старті прикорму.

Правда: ці продукти не є високоалергенними, а навпаки — забезпечують малюка корисними вітамінами та клітковиною. 

Міф 11. На старті прикорму потрібно давати лише безглютенові каші.

Правда: такої потреби немає. Адже навпаки, раннє знайомство з алергенами є корисним для імунної системи немовляти.

Міф 12. Немовлятам до 1 року можна давати тільки дитячі каші.

Правда: зі старту прикорму ви можете пропонувати малюку звичайні “дорослі” каші. Головне — подбайте про м’яку консистенцію. Такі каші набагато корисніші, адже містять велику кількість клітковини та складних вуглеводів. На відміну від дитячих каш, які не потребують варіння (а значить — майже не містять клітковини) і сповнені швидких вуглеводів.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: