Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 08.02.2023

Інсулінова недостатність у молодих людей або що варто знати про діабет першого типу

автор/ка

Діна Крилова

Цукровий діабет першого типу виникає, коли імунна система атакує та руйнує клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін. Унаслідок цього розвивається часткова або, переважно, абсолютна інсулінова недостатність.

При цьому процес руйнування бета-клітин підшлункової залози може тривати місяці або навіть роки до появи перших симптомів захворювання. 

Коли може розвинутись хвороба?

Діабет першого типу може виникнути в будь-якому віці. Та найчастіше хворобу діагностують у дітей і молодих людей. Перший тип діабету зустрічається не так часто, як другий. За даними Центру з контролю й профілактики хвороб США (CDC) серед людей із діагностованою хворобою, близько 5-10% мають цукровий діабет саме першого типу.

Переважно пацієнти/ки із діабетом першого типу не мають сімейного анамнезу. Тобто залежність розвитку хвороби від того, чи хворіли ваші близькі родичі, — невисока. Проте статистично для тих, у кого батьки, брат або сестра мають діабет першого типу, ризики захворіти вищі. 

Захворювання має три стадії розвитку:

1 стадія — нормальний рівень цукру та відсутність симптомів. Але в крові вже наявні антитіла проти підшлункової залози (IAA, GAD, IA-2, ZnT8).

2 стадія — підвищений рівень цукру в крові, хоча симптомів захворювання ще немає.

3 стадія — виражені клінічні прояви, реєструються лабораторні зміни.

Які симптоми характерні для цукрового діабету першого типу?

→ часте сечовипускання;

→ відчуття сильної спраги;

→ відчуття сильного голоду, навіть якщо ви їсте;

→ сильна втома;

→ нечіткий зір;

→ порізи/синці, які повільно загоюються;

→ втрата ваги, навіть якщо ви їсте більше.

У людей з діабетом першого типу початок симптомів може бути дуже раптовим. Тоді як при діабеті другого типу симптоми переважно з’являються поступово, а іноді взагалі відсутні будь-які ознаки.

Іноді діабет дає про себе знати після перенесеного вірусного захворювання. До встановлення діагнозу можуть розвинутися й надзвичайно небезпечні стани. Наприклад, діабетичний кетоацидоз (ДКА). За такого стану рівень глюкози (цукру в крові) небезпечно високий. Це означає, що організм майже не отримує поживні речовини через відсутність інсуліну.

Як лікується діабет першого типу?

ін'єкції інсуліну або використання інсулінової помпи

регулярна перевірка рівня цукру в крові протягом дня

Основним методом лікування є ін’єкції інсуліну або використання інсулінової помпи. При цьому пацієнти/ки повинні регулярно перевіряти рівень цукру в крові протягом дня, використовуючи глюкометр або ж безперервний моніторинг цукру в крові.

Незалежно від того, як діабет першого типу проявляється у вашому житті, ви можете почуватися добре й повноцінно. Передусім для цього необхідно збалансувати прийом ліків, дотримуватись щоденних вправ і плану харчування.

Бережіть себе.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: