Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 27.08.2024

Не тільки про лактацію. Що таке гіперпролактинемія та чим це загрожує для здоров’я?

Коли на початку стоїть слово «гіпер», це вже бентежить. А термін «гіперпролактинемія», погоджуємось, дійсно лякає! Проте чи варто цього так боятись та як правильно готуватись до аналізу на пролактин? На поширені питання про гормон пролактин і стан, коли його надміру, відповідає ендокринологиня Діна Крилова у свіжому матеріалі. Читайте далі.

Пролактин — це гормон, який виробляється в гіпофізі — маленькій, проте напрочуд важливій залозі в головному мозку. Гіпофіз можна назвати «диригентом» гормональних процесів в організмі, він відповідає за належну роботу щитоподібної залози, статевих гормонів, ріст і розвиток та багато інших біологічних процесів.

Чи завжди підвищення пролактину — це червоний прапорець? Аж ніяк. У нормі його рівні в крові зростають під час вагітності та грудного вигодовування. Саме із цим гормоном пов’язаний процес утворення молока (лактація), відсутність менструального циклу під час вагітності, а часто й відсутність сексуального бажання в жінки, яка годує груддю. Через деякий час після народження дитини пролактин повертається до норми. 

Але трапляються ситуації, коли пролактину в організмі утворюється надміру (розвивається гіперпролактинемія) в жінки, яка не вагітна, не має дитини, не годує груддю тощо. Або навіть у чоловіків (рідше). Причини такого стану можуть бути доволі різними, адже пролактин — дуже чутливий показник.

Наприклад, відомо про підвищення рівня пролактину внаслідок:
→ фізичних навантажень; 
→ фізичного або емоційного стресу;
→ порушень сну; 
→ стимуляції сосків; 
→ статевого контакту тощо.

Це тимчасові й непатологічні коливання пролактину, через деякий час рівень гормону нормалізується. Проте бувають і патологічні стани, які можуть як не супроводжуватись очевидними симптомами, так і мати доволі виражені ознаки, які турбуватимуть людину. 

Серед основних симптомів:

→ нагрубання молочних залоз або виділення з молочних залоз;
→ гінекомастія у чоловіків (доброякісне розростання молочних залоз);
→ втрата кісткової маси, остеопороз;
→ порушення менструального циклу;
→ зниження лібідо, еректильна дисфункція;
→ вагінальна сухість та біль під час сексу;
→ безпліддя та інші.

Частий головний біль та погіршення зору, які супроводжують означені вище скарги, також можуть стосуватися підвищення пролактину. 

Найпоширенішою причиною патологічного підвищення рівня пролактину є пролактинома. Це доброякісна гормонпродукуюча пухлина в гіпофізі. На такий тип новоутворень припадає до 40% усіх аденом гіпофіза. Пролактиному можна успішно лікувати.

Серед інших причин варто згадати патології гіпофіза (акромегалія, хвороба Кушинга, макропролактинемія, краніофарингеома, менінгіома, звуження ніжки гіпофіза, наслідки краніального опромінення). А також системні захворювання, як-от гіпотиреоз, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), цироз печінки, хронічна ниркова недостатність та інші.

До гіперпролактинемії може призвести приймання деяких ліків.

Дійсно, деякі препарати здатні впливати на рівень пролактину в крові. Серед них:
→ деякі антидепресанти;
→ протиблювотні засоби/блокатори дофамінових рецепторів;
→ препарати естрогену (комбіновані оральні контрацептиви з естрогенвмісним компонентом; замісна гормонотерапія);
→ антипсихотики/блокатори дофамінових рецепторів;
→ тиреотропін-рилізинг гормон;
→ ліки проти високого тиску;
→ деякі антигістамінні препарати;
→ опіоїдні знеболювальні;
→ холінергічний засіб фізостигмін;
→ препарати проти печії та гастроезофагеальної рефлюксної хвороби.

Тут дуже важлива правильна підготовка до здачі аналізу, бо цей показник і дійсно вибагливий. Якщо не дотримуватися деяких правил, результати аналізу можуть викликати в нас серйозні хвилювання, а насправді причин до занепокоєння може й не бути. 

Основні правила до здачі аналізу на пролактин:

→ здавати тільки натщесерце; 
→ за 1-2 години після сну (під час сну пролактин високий, тож якщо здавати одразу як прокинулись, то показник не покаже реальної картини);
→ за 2-3 дні до здачі аналізу варто обмежити фізичну активність, емоційні переживання (за можливості), статеві контакти, пальпацію молочних залоз;
→ за 2-3 дні не відвідувати гінеколога та мамолога;
→ розплануйте свій графік так, щоб день здачі пролактину був максимально спокійним. Аби не хвилюватись про запізнення та не поспішати (через тривогу, підвищену активність абощо пролактин може бути хибно завищеним).

Існує ефективне лікування гіперпролактинемії. Оскільки підвищення пролактину може статись унаслідок різних факторів і медичних станів, терапія залежатиме безпосередньо від причини.

Якщо ви маєте скарги, які потенційно можуть стосуватися гіперпролактинемії або виявили підвищений рівень пролактину за аналізом, варто звернутися до ендокринолога.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: