опубліковано: 04.08.2023
Коли “піт ллється”, і це не літературне перебільшення. Говоримо про гіпергідроз
Ми всі пітніємо. Це абсолютно нормальна реакція тіла для охолодження організму людини. Проте іноді ми пітніємо надміру. При цьому це стається незалежно від температури навколишнього середовища та/або фізичних навантажень. У таких випадках мова про гіпергідроз.
Що таке гіпергідроз?
Для початку варто згадати трохи біології. Ми пітніємо внаслідок роботи потових залоз, які отримують відповідний сигнал від нервової системи. Велика їх кількість є на долонях, під пахвами, на обличчі, ступнях тощо. Залози працюють за принципом вимикача — за певних станів, як-от при підвищенні температури середовища, вони функціонують більш активно. І навпаки — за нормальної температури та відсутності навантажень залози працюють мінімально, так би мовити “за замовчуванням”.
То що ж таке гіпергідроз? Річ у тім, що інколи залози починають активно працювати навіть тоді, коли на те немає об’єктивних причин. У таких випадках йдеться про первинний гіпергідроз. Точні причини, чому це стається, поки не визначені. Проте відомо, що в цьому процесі може відігравати роль генетична складова. Такий тип надмірного пітніння зустрічається в 1-3% популяції людей. Його ознаки стають помітними вже у дитинстві та/або підлітковому віці.
Надмірне пітніння, звичайно, погіршує якість життя та ускладнює соціалізацію. До того ж люди, які мають гіпергідроз, більш схильні до шкірних інфекцій. Але коли йдеться про первинний гіпергідроз, цей процес можна контролювати.
Серед можливих варіантів:
→ безрецептурні та рецептурні антиперспіранти, які містять солі алюмінію;
→ антихолінергічні засоби (тільки за призначенням лікаря/ки, адже такі препарати впливають на функціонування нервової системи та мають багато побічних ефектів). Їх можуть призначити у вигляді пігулок, мазі/крему або спеціальних медичних серветок;
→ іноді лікарі/ки можуть призначити препарати для зменшення тривоги й загального стресу, який є тригером надмірного пітніння;
→ фізичні процедури, як-от іонофорез тощо.
Зустрічаються і такі складні випадки, коли людині можуть рекомендувати видалення потових залоз на окремих ділянках тіла (долоні, під пахвами тощо). Але для первинного гіпергідрозу хірургічне втручання часто є недоцільним і застосовується в крайніх випадках.
Якщо гіпергідроз буває первинним, то логічно, що існує і вторинний гіпергідроз. Про що йдеться?
Це стан надмірного пітніння, яке стається внаслідок хвороби або іншого медичного стану. Вторинний гіпергідроз зустрічається не так часто і, з медичної точки зору, є більш складним випадком. Головна його відмінність — це надмірне пітніння вночі, так звані “припливи жару”. На відміну від локального первинного пітніння вторинний гіпергідроз охоплює все тіло, а не окремі ділянки.
Які хвороби/стани можуть спровокувати гіпергідроз?
діабет;
ожиріння;
ревматоїдний артрит;
захворювання нервової системи;
деякі інфекції та онкологічні захворювання;
вагітність і менопауза;
проблеми з серцево-судинною системою;
хвороби щитоподібної залози (частіше — надлишок її гормонів).
Інколи надмірна пітливість може бути пов’язана зі зростанням тривожності. У такому випадку лікар/ка допоможуть встановити, чи потребує ваш стан медикаментозної допомоги (як-от препаратів для зменшення тривожності). Іноді такі сигнали бувають “фальшивими” — тоді мова про окремі випадки пітніння через те, що ви нервуєте, а не про медичний стан гіпергідроз як такий.
Надмірне потовиділення може також бути побічним ефектом під час приймання деяких ліків та засобів:
→ препарати для контролю тиску;
→ психоактивні препарати та антидепресанти;
→ деякі засоби проти сухості в роті;
→ антибіотики;
→ цукрознижувальні препарати (як-от інсулін, сульфонілсечовина);
→ ліки для послаблення проявів хвороб Альцгеймера та Паркінсона;
→ деякі препарати, які приймають при онкології;
→ біологічні добавки та інші.
Коли варто звернутись до лікаря/ки?
Підвищене потовиділення, яке не має пояснень, — це вже причина якомога скоріше завітати до фахівця/чині. Вас також можуть насторожити такі додаткові симптоми:
→ до підвищеного пітніння доєднується запаморочення;
→ ви відчуваєте біль у грудях, горлі, щелепі, руках або плечах;
→ у вас холодна шкіра та пришвидшене серцебиття;
→ ви ніколи раніше не пітніли сильно — і раптом цей симптом почав вас турбувати;
→ ви сильно пітнієте вночі.
Як можна собі допомогти?
Усе залежить від вираженості симптомів та причини надмірного потовиділення. Якщо гіпергідроз є наслідком іншої хвороби або медичного стану, слід передусім лікувати основне захворювання та повідомити лікарю/ці про цей симптом. Вам можуть призначити спеціальні антиперспіранти або медикаментозну терапію.
У більш загальному випадку, якщо ви схильні до надмірного потовиділення, спробуйте уникати гострої та жирної їжі, солодкого, алкоголю, кофеїновмісних напоїв. Усе це може посилювати пітливість. Легкий та вільний одяг може стане помічним і дасть вам змогу відчувати себе більш комфортно.
Також пам’ятайте, що пітливість — це захисна реакція організму на підвищення температури. Тож, за можливості, облаштуйте свій побут і робоче місце таким чином, щоб підтримувати навколо комфортну температуру та вологість. Гіпергідроз можна контролювати. Головне, не соромитись звертатись по допомогу.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: