Алопеція — що провокує хворобу та як зменшити її прояви?

Опубліковано: 30.01.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Людське тіло — складний і багатофункціональний механізм із багатьма деталями, стан і робота яких може змінюватися раптово. Деякі патологічні зміни в його роботі досі вивчені недостатньо. Одним із таких процесів є алопеція або випадіння волосся.

Що таке алопеція?

Вогнищева алопеція — це загальна назва для різних видів облисіння. Воно трапляється окремими ділянками на голові, які з часом змінюються та/або захоплюють більше простору. Також цей стан іноді проявляється випадінням волосся по всьому тілу. Уражені області залишаються гладенькими, не мають висипу або почервоніння.

Алопеція може виникнути у кого завгодно в різному віці. Однак більша ймовірність розвитку хвороби в тих людей, хто має подібні випадки в сім’ї. Також ризик розвитку підвищується на фоні анемії, астми, синдрому Дауна, захворювань щитоподібної залози, алергій та вітиліго.

Що може спровокувати розвиток хвороби?

Серед тригерів — сильні стреси, порушення в роботі гормонів, незбалансоване харчування, зокрема з низьким вмістом вітаміну Д. Основна ж причина локальної втрати волосся — це аутоімунні процеси, коли захисна система організму атакує власні волосяні фолікули, і вони гинуть.

Якщо ви помітили в себе прояви хвороби, слід звернутися до сімейного/ї лікаря/ки, який/а направить вас до вузького спеціаліста — трихолога/ині та/або дерматолога/ині.

Чи можна вилікувати алопецію?

На жаль, наразі вилікувати алопецію повністю неможливо. Проте є способи, як покращити стан пацієнта/ки та зменшити прояви хвороби.

Якщо ви знаєте ймовірні причини хвороби, передусім необхідно впливати на них. Зокрема, приділити особливу увагу раціону, перевірити функцію щитовидки та інших органів, за можливості уникати стресів та працювати з їх наслідками разом із психотерапевтом/кою чи психіатром/инею.

Якщо говорити про медикаментозну допомогу, то лікар/ка можуть призначити кортикостероїди — гормони, які зменшують запалення та протидіють аутоімунним реакціям. За нестачі певних вітамінів їх додають у раціон. Також існують місцеві гормональні засоби та ліки, які стимулюють ріст волосся. Утім, багато людей з алопецією не досягають повного відновлення волосяного покриву. У такому випадку дуже важливо підтримувати людину на шляху її адаптації та соціалізації в новому образі. 

Що ще можна зробити?

Ця хвороба не несе загроз для життя, утім важливо боротися зі смутком та тривожністю на фоні страху бути не сприйнятим/ою оточенням. На щастя, в наш час існують ініціативи зі взаємної підтримки людей з такою проблемою, наприклад, Національний фонд для людей з алопецією.

Автор/ка:

Дарина Дмитрієвська

Більше за темою:

Коли колір має значення. Розповідаємо, чому шмарклі бувають різними та на що звернути увагу

Автор/ка: Наталія Бушковська

Акне і гормони — чи завжди вони йдуть поруч?

Автор/ка: Діна Крилова

Застудилися? Ніяких «противірусних»! 6 фактів про ГРВІ

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: