Тиреотоксикоз або що може бути не так із щитовидкою?

Опубліковано: 16.01.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Часто терміни «тиреотоксикоз» та «гіпертиреоз» використовують як синоніми. Проте важливо розуміти, що ці поняття не є тотожними.

Гіпертиреоз і тиреотоксикоз — дві половинки одного цілого?

Гіпертиреоз — це ендокринне порушення, при якому підвищується гормональна активність саме щитоподібної залози. Відповідно, зростає кількість тиреоїдних гормонів (Т3 — трийодтироніну та Т4 — тироксину). Їх стає більше за норму — це має наслідки для роботи організму, а також є маркером певних порушень.

Тиреотоксикозом називають стан, коли через надмірну кількість гормонів щитоподібної залози в крові проявляється їх токсична дія на різні органи й системи.

Тиреотоксикоз може розвиватися як при захворюваннях щитоподібної залози, так і за межами залози (струма яєчника, метастази раку щитоподібної залози). Або ж через медикаментозне передозування гормонами щитоподібної залози.

Основною причиною тиреотоксикозу (близько 70% випадків) є якраз гіпертиреоз. Це хвороба Грейвса (дифузний токсичний зоб), токсичний вузловий та багатовузловий зоби.

Крім того, можуть розвиватися тимчасові прояви гіпертиреозу, якщо людина має таке захворювання, як тиреоїдит. Цей стан пов’язаний із порушеннями в роботі імунної системи або з вірусною інфекцією, яка викликає надмірне виділення гормонів із клітин щитоподібної залози внаслідок запалення органу.

Серед найбільш поширених симптомів тиреотоксикозу є такі:

→ плаксивість, дратівливість, порушення сну;
→ підвищене потовиділення, часті припливи жару;
→ прискорене серцебиття;
→ різке схуднення;
→ тремтіння рук та ніг;
→ схильність до проносів;
→ порушення менструального циклу в жінок, у чоловіків — порушення лібідо.

Для хвороби Грейвса, окрім вищезазначених симптомів, характерним є випинання очного яблука (екзофтальм).

Як лікувати тиреотоксикоз?

Лікування залежить від причини захворювання. Також впливає вік, важкість тиреотоксикозу, супутні захворювання, які можуть вплинути на здоров’я людини.

Гіпертиреоз:
У випадку гіпертиреозу лікар/ка призначають препарати, які пригнічують функцію щитоподібної залози — тиреостатики.

Пацієнту/ці можуть призначити операцію або терапію радіоактивним йодом, якщо лікування препаратами неефективне протягом 18 місяців. Або у ситуації, коли проявляються побічні ефекти препаратів, і це унеможливлює подальше лікування таблетками.

Передозування гормонами щитоподібної залози або іншими йодовмісними препаратами:
За такої ситуації потрібно їх відмінити або замінити. В обох випадках це може зробити тільки лікар/ка з огляду на медичну історію. 

Пошкодження клітин щитоподібної залози:
У такому випадку клітини виділяють надмірну кількість гормонів унаслідок запалення. Тоді лікар/ка можуть призначити протизапальну терапію.

Пухлина яєчника:
Пухлина може впливати на підвищення рівня гормонів щитоподібної залози або містити тканину щитоподібної залози. Тоді найефективніший метод — видалити новоутворення яєчника.

Якщо ви помітили в себе комплекс симптомів, характерних для тиреотоксикозу вперше, слід якомога швидше звернутись до ендокринолога/ині. Насамперед, щоб правильно встановити причину тиреотоксикозу та розпочати відповідне лікування.

Як запобігти розвитку тиреотоксикозу?

Передусім уникайте безконтрольного вживання таких препаратів, як левотироксин, домішки L-тирозину та інших, які містять велику кількість йоду. Це може підвищити рівні гормонів щитоподібної залози. Пам’ятайте, що перед вживанням будь-яких препаратів варто проконсультуватись із лікарем/кою.

Також, за можливості, уникайте надмірних стресових ситуацій. Будьте уважними до свого здоров’я та самопочуття.

Автор/ка:

Діна Крилова

Більше за темою:

Коли колір має значення. Розповідаємо, чому шмарклі бувають різними та на що звернути увагу

Автор/ка: Наталія Бушковська

Акне і гормони — чи завжди вони йдуть поруч?

Автор/ка: Діна Крилова

Застудилися? Ніяких «противірусних»! 6 фактів про ГРВІ

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: