Захист із перших днів життя: які щеплення дитина має отримати в пологовому?

Опубліковано: 06.03.2024

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

При народженні з безпечного середовища немовля потрапляє в бурхливий вир життя. Перший контакт шкіра до шкіри, обійми, поцілунки батьків тощо — як захистити дитину від небезпечних хвороб? Єдиний правильний та ефективний спосіб — щеплення. Саме тому першу свою вакцинацію малюк отримує одразу в пологовому. Спільно з педіатринею Тетяною Тульчак з’ясовуємо, про які щеплення йдеться.

Захист у першу добу

Дитина з вагою понад 2000 г отримує в першу добу життя своє перше щеплення — проти гепатиту В. Вакцина містить тільки білок вірусної оболонки — цього достатньо, щоб організм відреагував та сформував імунну відповідь.

А чи не «зарано» — можливо, слід почекати, поки малюк підросте та зміцніє?

Чекати не можна в жодному разі. Вірус гепатиту В — надзвичайно заразний та доволі стійкий у зовнішньому середовищі. Навіть незначне пошкодження шкіри — «вхідні ворота» для збудника. А з огляду на війну в країні ризик травмуватися та зіткнутися з кров’ю інших людей зростає для всіх, зокрема і для дітей. Зараження може відбутись також через нестерильні інструменти або під час пологів від матері. Власне, тому всі вагітні проходять обстеження на гепатит В.

Другу дозу вакцини проти гепатиту В дитина отримає у 2 місяці, третю — у 6.

3–5 доба життя малюка

Наступне обов’язкове щеплення роблять всім дітям масою 2500 грамів і більше. Це вакцинація для профілактики туберкульозу (БЦЖ). Її необхідно зробити на 3–5 добу життя малюка, але не раніше 48 години після народження.

Туберкульоз — дуже небезпечна бактеріальна інфекція, яка найчастіше вражає легені, де спричиняє запальний процес. У маленьких дітей хвороба завжди вражає легені та інші органи. Туберкульоз залишається однією з найбільших проблем світової медицини, оскільки нераціональне призначення та приймання антибіотиків веде до розвитку стійких форм бактерії. Україна й досі входить у двадцятку держав із найвищим тягарем стійкого до лікування туберкульозу.

Вакцина БЦЖ містить бактерії, які не здатні до розмноження та не можуть викликати хворобу, а от натренувати імунну систему людини в змозі. Орієнтовно через 4–6 тижнів або пізніше на місці введення розвивається специфічна реакція у вигляді припухлості розміром орієнтовно 10 мм — це абсолютно нормально. Із часом там утворюється кірочка, яка кілька разів злущується і залишає по собі рубчик. БЦЖ вводять одноразово. Якщо на місці введення не утворився рубчик, проте є документально підтверджений факт введення вакцини, потреби проводити повторну імунізацію немає.

Чи можливо провести ці щеплення пізніше?

Реалії такі, що не всі діти можуть вчасно отримати щеплення в пологовому будинку. Якщо від народження дитини минуло 2 місяці, то перед імунізацією БЦЖ проводиться проба Манту. У разі негативної реакції дитину вакцинують, дотримуючись інтервалу в 1 місяць до та після інших щеплень.

Якщо малюк своєчасно не отримав щеплення проти гепатиту В, і водночас відомо, що мама не хворіє на інфекцію, першу дозу дитина має отримати у віці 2 місяців. Наступні щеплення проводять відповідно до індивідуального графіка, який складає педіатр чи сімейний лікар.

У медицині діє правило: «найкраща вакцина — та, яку застосували». Не шукайте більш сприятливого чи спокійнішого часу, вакцинуйте малюків вчасно. 

Якщо ви маєте питання, що стосуються вакцинації, сміливо звертайтесь на гарячу лінію МОЗ і ЮНІСЕФ «Спільно до здоров’я» за номером 0 800 351 896.

Матеріал підготовлений за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти уряду Франції. Думки та погляди викладені в даній публікації відображають погляди автора (авторів) і не обов’язково відображають погляди та політики уряду Франції та/або Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Автор/ка:

Тетяна Тульчак

Більше за темою:

Набряк, застій молока, біль у грудях: головне про лактостаз

Автор/ка: Олена Мацех

Сон під час вагітності: до чого слід бути готовою та як себе підтримати

Автор/ка: Фатіма Хананова

Вакцини бувають різними: як розібратись у цьому калейдоскопі та захистити себе під час вагітності

Автор/ка: Наталія Лелюх

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: