опубліковано: 24.01.2024
Вагітність — не перешкода. Розповідаємо про лібідо й секс у цей особливий період
Кожна вагітність — унікальна, і кожна вагітна має свій особистий і неповторний досвід. Водночас цей період оповитий величезною кількістю страхів та упереджень. Спільно з гінекологинею Тетяною Осауленко з’ясовуємо всі «за» та «проти» сексу під час вагітності. Адже, мабуть, одним із найбільш обговорюваних міфів цього періоду є такий: секс під час вагітності якщо й не заборонений, то точно небажаний.
То заборонено чи ні?
Всупереч багатьом рекомендаціям, які ви можете почути від «експертів» в Інтернеті, секс під час нормальної вагітності не заборонений.
Деякі дослідження показують, що частота і тривалість статевих актів у вагітних не мають суттєвого впливу на будь-який акушерський або неонатальний результат, якщо порівнювати із майбутніми матерями, які не мали сексу в цей період.
Чи може секс нашкодити малюку?
Під час вагітності організм жінки суттєво перебудовується, щоб зробити ріст і розвиток немовляти максимально комфортним і безпечним. В утробі матері дитина захищена амніотичною рідиною, яка її оточує, та, власне, потужними м’язами матки. Статевий акт при нормальному перебігу вагітності на дитину ніяк не впливає.
«Заборона» мати секс під час вагітності часто пов’язана з упередженням, що оргазм може призвести до передчасних пологів — проте це не так. На пізніх термінах вагітності статевий акт та/або оргазм може викликати легкі перейми. Однак це не веде до ускладнень і минає через деякий час після релаксації.
Також є необґрунтована думка, що простагландини, які містяться в спермі, можуть спровокувати перейми. Що це за сполуки такі? Це ціла група фізіологічно активних речовин, які походять від ненасичених жирних кислот і синтезуються різноманітними тканинами. Зона їхньої відповідальності є доволі широкою — від скорочення гладенької мускулатури й до регуляції водно-сольового балансу. Вперше вони були виділені саме з простати й наразі використовуються в медицині для полегшення пологів. На сьогодні доказових підтверджень того, що природні простагландини в спермі можуть якимось чином вплинути на передчасні перейми, не знайдено.
Чи нормально, що я (не)хочу сексу під час вагітності?
Як наявність, так і відсутність лібідо у вагітної жінки є абсолютно нормальними явищами. Адже в цей період відбувається багато змін, які можуть впливати на наш настрій, самопочуття і лібідо зокрема.
У деякі періоди вагітності потяг може майже зникати, а в інші, навпаки, посилюватись — і це нормально. Тож якщо обоє бажають, відмовлятись від сексуальної активності не потрібно. Якщо ж у вас немає бажання вагінального сексу, то варто відверто обговорити це з партнером і визначити інші способи кохатися, комфортні для вас обох.
У деяких жінок лібідо знижується в першому триместрі, передусім через явище так званого «токсикозу». Однак уже в другому триместрі багато жінок відмічають підвищення статевого потягу та зміни у відчуттях: наприклад, більш яскраві й насичені оргазми. Це абсолютно індивідуальна історія.
Варто також зважати, що з кожним тижнем вагітності тіло жінки змінюється. Відповідно, для занять коханням часом доведеться практикувати пози, які раніше ви могли не використовувати. Головне — піклуватись про комфорт обох партнерів, не боятись експериментів і не уникати розмов, якщо вам щось не подобається. Адже тільки так ви зможете порозумітись і вирішити цей нюанс. Також жінкам, починаючи із четвертого місяця вагітності, не рекомендують використовувати під час сексу «місіонерську позу». Адже в такому положенні вага малюка, який зростає, може перетискати важливі кровоносні судини в тілі жінки.
А як щодо використання презервативів?
Використовувати презервативи під час сексу потрібно навіть у період вагітності. Навіщо? Бо бар’єрна контрацепція захищає не тільки від незапланованої вагітності, але й від інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).
Зазвичай це викликає жваву дискусію як серед жінок, так і серед чоловіків. Маємо зазначити, що така рекомендація існує. Навіть якщо протягом тривалого періоду ви впевнені, що ні у вас, ні в партнера не було інших статевих контактів, ліпше перестрахуватися та гарантувати повну безпеку для здоров’я немовляти.
Є ситуації, коли ваш лікар може рекомендувати уникати статевого акту під час вагітності:
→ біль у нижній частині живота;
→ кровʼянисті вагінальні виділення;
→ підтікання навколоплідних вод;
→ передлежання плаценти (placenta praevia);
→ вкорочення шийки матки;
→ викидні та/або передчасні пологи в анамнезі.
Часто власне чоловіки відмовляються від сексу з вагітною партнеркою через страх нашкодити дитині. Наголошуємо, що це неможливо, якщо вагітність протікає без ускладнень. У животику матері дитина перебуває в повній безпеці, захищена шийкою матки та амніотичною рідиною.
Тож не відмовляйте собі в різних проявах кохання, якщо ви обидва того хочете. А якщо є сумніви, сміливо проконсультуйтесь у свого лікаря/ки та розпитайте про всі можливі нюанси.
Матеріал підготовлений за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти уряду Франції.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: