Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 13.06.2022

Ні, ви нічого такого не з’їли або що варто знати про ротавірусну інфекцію

автор/ка

Наталія Бушковська

В Україні, звикли називати такі неприємні штуки як діарея, блювання та болі в животі загальною фразою — “щось не те з’їв” або “отруєння”. Проте насправді дуже часто “отруєнням” люди називають вірусні інфекції. Одним із найрозповсюдженіших вірусів, який завдає нам такого клопоту, є ротавірус.

Ротавірусна інфекція — одна з найчастіших причин тяжкої діареї, особливо в дітей.

ЇЇ спричиняє ротавірус. Це дуже заразний вірус і особливо часто він зустрічається в дітей. До того, як наука винайшла вакцину, більшість дітей віком до 5 років була інфікована ротавірусом хоча б один раз.

Як правило, інкубаційний період триває 2 дні. Часто люди дійсно пов’язують неприємні симптоми з замовленням піци чи походом у суші-ресторан.

Які ж це симптоми?

діарея, яка триває
понад 24 години;

висока температура
(часто понад 38.9°C);

часте блювання;

часто ознаки зневоднення: млявість, плач без сліз у дитини, відсутність сечовипускання тощо.

Передусім ротавірус передається фекально-оральним шляхом: якщо дитина, наприклад, не помила руки після туалету або облизала іграшку у вже інфікованої дитини на майданчику.

Є дані, що ротавірус може жити на поверхнях до декількох днів.

Найбільш небезпечним у ротавірусній інфекції є саме зневоднення. Немає якогось особливого лікування, але вкрай важливо відпоювати дитину. В ідеалі для цього потрібні електроліти — спеціальні розчини, які відновлюють водно-електролітний баланс. Наприклад, регідрон або хумана. Вони мають специфічний смак, тому якщо маленька дитина відмовляється їх пити, краще відпоїти будь-чим, але запобігти зневодненню.

Бувають випадки, коли зі зневодненням, яке спричинює ротавірусна інфекція, у домашніх умовах не впоратись, і людина може потребувати госпіталізації. Особливо в групі ризику — немовлята.

Серед найбільш тривожних симптомів:

→ відсутність сечовипускання;
→ плач без сліз;
→ сильна млявість.

Саме тому немовлятам слід отримати щеплення проти ротавірусної інфекції. 

Зараз в Україні доступні дві вакцини від ротавірусної інфекції у формі крапель для дітей:

перша — передбачає дві дози у віці від 6 до 24 тижнів;

друга — три дози у віці від 6 до 32 тижнів.

Чи можна відрізнити харчове отруєння від ротавірусної інфекції?

Це далеко не завжди легко зробити суто симптоматично, проте деякі відмінності можуть бути. Наприклад, у тому, коли починаються симптоми: якщо з ротавірусною інфекцією це, як правило, 48 годин, то харчове отруєння може стартувати й через декілька годин після того, як ви з’їли зіпсовану їжу.

Часто харчове отруєння спричиняють бактерії, тому вам можуть знадобитись антибіотики, а у важчих випадках — анатоксини (наприклад, при ботулізмі).


Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: