опубліковано: 25.09.2023
Скраби й солодощі в чорному списку: про висипи на спині та як від них позбутись
Акне — це хронічне запальне захворювання, яке вражає волосяні фолікули та прилеглі до них сальні залози. Хвороба проявляється у вигляді закритих та відкритих комедонів (закупорених протоків сальних залоз), запальних папул та гнійничків. Надалі на шкірі можуть залишатися плями постакне та рубці.
Найчастішим анатомічним місцем локалізації акне на тулубі є верхня частина спини (52 %). Менш часто хвороба проявляється на верхній частині грудей (30 %), нижній частині спини (22 %), плечах та верхніх кінцівках (16 %), шиї (8 %).
Чим відрізняється ураження шкіри спини від акне на обличчі?
За статистикою, до 52 % людей, які мають акне на обличчі, також мають прояви хвороби на тулубі. Адже причини та механізм розвитку хвороби на різних частинах тіла є ідентичними.
Зокрема, хвороба супроводжується такими процесами:
→ фолікулярним гіперкератозом — накопиченням ороговілих клітин навколо волосяних фолікулів;
→ розмноженням бактерій Cutibacterium acnes;
→ розвитком запалення.
Проте є і відмінні риси. Будова шкіри на тулубі та обличчі відрізняється. Зокрема, на тілі шкіра товстіша, виділення шкірного сала не таке рясне, як на обличчі. Тому себорея (підвищене виділення шкірного сала) не завжди відіграє роль у виникненні акне на тулубі.
Також висип на тулубі частіше залишає після себе рубці, іноді гіпертрофічні — йдеться про патологічні зміни шкіри. До того ж шкіра на тілі частіше піддається тертю, поту, тиску та оклюзії (тут — закупорка та непрохідність). Ці фактори можуть посилювати акне.
Які обстеження потрібно робити, щоб діагностувати акне?
Діагноз акне переважно ставиться за клінічною картиною та не потребує додаткових обстежень. Обстеження на гормони проводять у разі, якщо наявні супутні скарги, як-от:
нерегулярний менструальний цикл;
гірсутизм;
андрогенна алопеція;
безпліддя;
полікістоз яєчників;
кліторомегалія;
ожиріння та інші медичні стани.
Як це лікується?
Загально про методи, які можуть допомогти при акне ми розповідали в цьому матеріалі. Що стосується тулуба, прояви акне на цій частині тіла важче піддаються лікуванню.
Лікування може бути місцевим (зовнішнє нанесення лікувальних засобів) чи системним (приймання системних ретиноїдів, антибіотиків та інших препаратів). Вибір методу лікування залежить від ступеня тяжкості захворювання, площі ураження та наявності рубців. Як лікувати акне саме у вашому конкретному випадку, має рекомендувати виключно лікар/ка.
До засобів для місцевого лікування акне включають:
→ бензоїл пероксид;
→ місцеві ретиноїди;
→ місцеві антибіотики;
→ азелаїнова кислота;
→ АНА та ВНА кислоти.
Для системної терапії акне використовують:
→ системні ретиноїди (ізотретиноїн);
→ системні антибіотики;
→ оральні контрацептиви;
→ спіронолактон.
У нашому повсякденному житті є дії, які можуть сприяти погіршенню акне. Тож, окрім призначеного фахівцем/чинею лікування, варто дотримуватися деяких загальних рекомендацій. Це пришвидшить лікування та покращить загальний стан шкіри.
Уникайте інтенсивного пітніння.
Носіть вільний одяг із бавовни або інших натуральних тканин. Якщо ви регулярно займаєтесь фізичною активністю, періть спортивний одяг після кожного використання. Також після тренування (або будь-чого, що викликає у вас пітливість) варто якомога швидше прийняти душ і переодягнутися.
Відмовтеся від використання скрабів, мочалок, щіток для тіла.
Під час миття на ділянки висипу можна наносити очищувальні гелі з бензоїл пероксидом чи кислотами. Засіб необхідно намилити в руках та залишити піну на шкірі на 2–3 хвилини, щоб вона встигла спрацювати.
Уникайте тертя в місцях локалізації висипу.
Рюкзак можна замінити на сумку. Водночас не слід носити сумку на плечі — краще тримати її в руці чи на передпліччі.
Уникайте потрапляння масок та кондиціонерів для волосся на спину.
Вони можуть містити комедогенні складники. Рекомендується мити голову з нахилом уперед.
Наносьте сонцезахисний крем, якщо ви носите відкритий одяг у місцях висипу.
Це допоможе профілактувати плями постакне та буде запобігати загостренню висипки внаслідок впливу ультрафіолетового випромінювання.
Не видавлюйте запальні елементи. Це може призвести до погіршення висипу.
Чи допоможе правильна дієта позбавитись від акне?
З огляду на поточні наукові дані, ніякі спеціальні дієти не є ефективними для лікування акне. Проте є рекомендації щодо раціону, які можуть стати помічними, щоб зменшити прояви хвороби.
Наприклад, відомо, що при дієті з низьким глікемічним індексом людина з акне має меншу кількість висипів та/або потребує менше медикаментозної терапії.
Як це працює? Спершу з’ясуємо, що означає раціон із високим глікемічним індексом. Йдеться про споживання продуктів, унаслідок яких в організмі виникають глюкозні піки, тобто різке підвищення глюкози в крові. Це такі продукти, як солодкі напої, фастфуди, десерти, білий рис, білий хліб тощо. Глюкозні піки сприяють розвитку в організмі запалення та виділенню більшої кількості шкірного сала. А як ми вже знаємо, запалення плюс накопичення жиру — це фактори ризику акне.
Є також обмежені дані щодо зв’язку акне з деякими молочними продуктами, особливо зі знежиреним молоком. Проте природа такого зв’язку залишається недостатньо дослідженою.
Тож немає конкретної чудо-дієти, яка б допомогла вилікуватись від акне. Проте збалансоване раціональне харчування з обмеженим вживанням солодощів, фастфуду, солодких газованих напоїв та молока може стати помічним для комплексного лікування хвороби.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: