Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 26.06.2023

Бурчить у животі після склянки молока? Можливо, у вас лактозна непереносимість

автор/ка

Наталія Бушковська

Молоко містить цукор, а точніше — вуглевод. І цей вуглевод називається лактоза. Проте не всі ми здатні цю сполуку перетравити. Деякі люди після споживання молочних продуктів можуть мати такі неприємні симптоми як діарею, нудоту, здуття живота тощо. Такий стан називають “лактозною непереносимістю”. Прояви цього стану не є небезпечними, проте можуть неабияк псувати якість життя.

Що таке лактозна непереносимість і через що вона розвивається?

Нездатність організму розщеплювати “молочний цукор” пов’язана з занизьким рівнем ферменту — лактази. У нормі лактаза розщепляє лактозу на два простих цукри: глюкозу та галактозу. Потім ці цукри потрапляють у кров через слизову оболонку кишківника.

Якщо ж ферменту замало, то бактерії в кишківнику людини починають взаємодіяти з неперетравленою лактозою. Це і спричиняє вищезгадані симптоми вже за півгодини або впродовж двох годин після споживання продукту.

Існує три типи лактозної непереносимості:

Первинна. Зазвичай люди з таким типом непереносимості народжуються з нормальним рівнем лактази. Немовлятам фермент потрібен, щоб сприймати материнське молоко. Але потім, у дорослому віці, рівень ферменту різко падає, що ускладнює споживання молочних продуктів.

Вторинна. Ситуація, коли дефіцит лактази стається після перенесеної хвороби, травми або хірургічного втручання на тонкому кишківнику. Таке також часто трапляється в людей, які мають целіакію (непереносимість глютену), хворобу Крона тощо. Лікування цих хвороб може відновити достатній рівень лактази. Але на це потрібен час.

Вроджена лактозна непереносимість. У доволі рідкісних випадках дитина може народитись з лактозною недостатністю. Часто цей стан передається спадково. Також нестачу лактази часто діагностують передчасно народженим дітям.

Від чого може залежати лактозна непереносимість?

Чим старша людина, тим вище ймовірність мати цей стан. Також на те, як легко організм перетравлює молочні продукти, впливає етнічна приналежність людини. Як правило, національності, які проживають у теплому кліматі, частіше погано переносять молочні продукти.

Наприклад, в одному дослідженні аналізували здатність переробляти лактозу в людей із 39 різних країн. Загалом 61 % досліджених мали непереносимість лактози. Водночас цей показник серед мешканців Данії становив всього 2 %, а от серед мешканців Замбії, які брали участь у дослідженні, 100 % мали непереносимість “молочного цукру”.

Як визначити лактозну непереносимість?

Передусім варто дослухатись до симптомів та реакцій власного організму на споживання молочних продуктів. Як тільки ви помітили, що щось не так, слід проконсультуватись у лікаря/ки.

Спеціаліст/ка може запропонувати такі тести для визначення непереносимості:

Водневий дихальний тест. Вам дадуть випити рідину, яка містить високий рівень лактози. Потім вимірюватимуть рівень водню у диханні через регулярні проміжки часу. Якщо водню забагато, то це ознака того, що ви повністю не перетравлюєте лактозу.

Тест на толерантність до лактози. Людині пропонують випити рідину з високим вмістом лактози. За дві години беруть кров на аналіз, щоб виміряти рівень глюкози. Якщо показники в нормі і зростання немає, це означає, що організм не розщеплює лактозу повністю. 

Це лікується? 

Відповідна дієта під лікарським наглядом може допомогти організму відновити здатність розщеплювати лактозу. Проте це стосується лише тих типів непереносимості, які не є генетично обумовленими.

Якщо ви підозрюєте в себе непереносимість “молочного цукру”, спробуйте зменшити рівень лактози в раціоні. На щастя, зараз є великий вибір продуктів, які вже не містять лактози, але можуть задовольнити будь-які смакові вподобання. У продажі можна знайти і безлактозний сир, і молоко, і навіть морозиво.

Джерела

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/