Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 10.04.2023

(Не)нормальний ріст волосся на тілі — особливість чи гормональне порушення?

автор/ка

Діна Крилова

Надмірне оволосіння в жінок може статись через багато причин. Сьогодні спільно з ендокринологинею Діною Криловою розповідаємо про пов’язані із цим стани та фактори, які можуть його викликати.

Аномальне оволосіння в жінок на типових для чоловічого організму місцях (на верхній губі, підборідді, грудях, животі, спині та внутрішній частині стегон) називають гірсутизмом.

Надмірне волосся є темним, жорстким і коротким. Гірсутизм є поширеним розладом, який вражає 5–10 % усіх жінок. І пов’язаний передусім із надмірним рівнем андрогенів (чоловічих гормонів) або прийманням певних лікарських засобів.

Через що в організмі жінки підвищуються рівні андрогенів?

захворювання яєчників, зокрема синдром полікістозних яєчників, пухлина яєчника тощо;

→ захворювання надниркових залоз — андроген-продукуюча пухлина надниркових залоз, хвороба або синдром Іценка-Кушинга, вроджена гіперплазія надниркових залоз;

→ лікарські засоби — андрогени, анаболічні стероїди, даназол, гормональні контрацептиви з андрогенним прогестагеном;

→ гіперпролактинемія (підвищений рівень гормону пролактину в організмі);

→ синдром резистентності до інсуліну;

→ ідіопатичний гірсутизм (або сімейний).

Для визначення вираженості гірсутизму можна використовувати шкалу Феррімана-Галвея. За шкалою ви маєте оцінити прояви на дев’яти ділянках тіла та дати їм оцінку від 1 до 4. Далі — підсумувати загальний бал.

Показник менш як 8 вважається нормальним, бал від 8 до 15 вказує на легкий гірсутизм, а бал понад 15 свідчить про помірний або важкий гірсутизм.

Гірсутизм і гіпертрихоз — це про одне?

Багато спеціалістів/ок не розрізняють гірсутизм і гіпертрихоз, хоча ці терміни позначають різні стани. Гірсутизм діагностується в жінки при надмірному оволосінні в типово чоловічих ділянках. Гіпертрихоз — це надлишковий ріст волосся на ділянках тіла, де волосся зазвичай присутнє.

Також окремо варто виділити вірилізм — стан, який виникає при більш вираженому впливі андрогенів у жінок. За такого стану крім гірсутизму спостерігається збільшення клітора, зменшення грудей та матки, зниження тембру голосу, збільшення м’язової маси, акне та облисіння за чоловічим типом.

Коли слід звернутися до лікаря/ки?

Не відкладайте візит до лікаря/ки, якщо протягом кількох місяців у вас спостерігається сильний та/або швидкий ріст волосся на обличчі чи тілі, або ознаки вірилізації.

Спочатку ви можете звернутися до ендокринолога/ині — спеціаліста/ки з гормональних захворювань, який/яка призначить усі необхідні обстеження та лікування, за потреби.

Бережіть себе.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: