
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
У перші тижні після пологів в організмі жінки тривають перебудови. І часом складно зрозуміти своє тіло, чи все нормально, чи вже пора бити на сполох? Наприклад, коли мають «повернутися» місячні? Чи ок, що менструацій немає під час грудного вигодовування? Яку контрацепцію використовувати в перший рік після пологів і чи варто взагалі? Відповідаємо на поширені питання спільно з гінекологинею Оксаною Негрич.



«Я годую грудьми: чи мають бути в мене місячні?»
Під час лактації пригнічується виділення гонадотропін-рилізинг гормону, що впливає на решту статевих гормонів. Овуляція пригнічується, і менструація, відповідно, відсутня. Тривалість та інтенсивність цього впливу залежить від багатьох чинників, зокрема від частоти годування і догодовування, введення прикорму тощо.
У разі виключно грудного вигодовування приблизно 40% жінок мають аменорею (відсутність менструації) протягом перших 6 місяців після пологів. Передусім це пов’язано з підвищенням рівня пролактину під час грудного вигодовування. Цей гормон пригнічує гонадотропін-рилізинг гормон та овуляцію.
Варто зважати, що лактація — значне енергетичне навантаження на організм жінки. А отже, харчування матері та її вага також визначають відновлення менструації. Якщо харчування достатнє, збалансоване, маса тіла в нормі, то грудне вигодовування менше впливає на цей процес. І навпаки — за недостатнього харчування частіше спостерігається відсутність менструації протягом тривалого періоду.
У деяких жінок менструація може бути відсутня протягом усього періоду грудного вигодовування (і рік, і два). Якщо при цьому ви збалансовано харчуєтеся, маєте нормальну масу тіла й не маєте супутніх скарг — це норма й не потребує втручання.
Важливо: відсутність менструації не виключає можливість вагітності, оскільки перша овуляція відбувається перед відновленням менструації. Повернення здатності завагітніти може відбутися непомітно для жінки, а тому важливо пам’ятати про контрацепцію.
Які методи контрацепції можна застосовувати після пологів?
→ передусім презервативи;
→ прогестинові препарати (пігулки, депо-форми, ін‘єкції, імпланти) — бажано після 6 тижнів після пологів;
→ внутрішньоматкова спіраль (як гормоновмісна, так і металева);
→ хірургічна контрацепція, якщо партнери більше не планують мати дітей (створення штучної непрохідності маткових труб або перев’язка сім’явиносних каналів).
За необхідності, у період грудного вигодовування можна використовувати препарати для екстреної контрацепції.
Як щодо КОКів? ⠀
Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) можна приймати при грудному вигодовуванні. Однак є потенційні ризики щодо зменшення кількості молока. Тому зазвичай метод не рекомендують протягом перших 6 місяців після пологів. Жінкам, які не годують грудним молоком, КОКи можуть призначати вже через 3 тижні після народження немовляти.
Вибір оптимальної контрацепції — завжди дуже індивідуальне питання, яке обов’язково потребує консультації з лікарем. Контрацепція — це не тільки про впевненість у дотриманні своїх планів, але і про здоров’я. Адже мінімальний безпечний інтервал між вагітностями для більшості жінок становить 18–24 місяці.
Чи може грудне вигодовування використовуватися як контрацепція?
Грудне вигодовування дійсно блокує овуляцію на деякий час — йдеться про явище так званої лактаційної аменореї (LAM). Проте при цьому обовʼязково потрібно чітко дотримуватись певних умов, зокрема:
→ після пологів минуло менше ніж 6 місяців;
→ менструації відсутні;
→ ви годуєте виключно грудним молоком (зокрема, не допоюєте водою, не догодовуєте зцідженим молоком);
→ інтервал між годуваннями не більше ніж 4 години вдень та 6 годин вночі.
Метод може використовуватися виключно за збереження всіх вказаних умов. Проте, оскільки багатьом жінкам у реальному житті важко дотримуватись усіх рекомендацій, краще додатково використовувати інші методи контрацепції, особливо якщо є медичні протипоказання до вагітності або вагітність небажана.
«Довгоочікуване» повернення після пологів — коли чекати на менструації, якщо я не годую груддю?
Протягом 2–3 тижнів після народження немовляти концентрація жіночих статевих гормонів знаходиться на низькому рівні. Якщо жінка не годує грудьми, рівень цих гормонів поступово відновлюється. У такому разі перша менструація може з‘явитися за 6–9 тижнів після пологів (у 70 % жінок це стається до 12 тижнів після пологів). Однак усе індивідуально. Є випадки, коли в жінки, яка не годує груддю, овуляція відновилась уже через 25 днів після народження малюка.
Коли можна повертатися до сексуальної активності після пологів?⠀
Незалежно від того, чи жінка народжувала через природні пологові шляхи чи шляхом кесаревого розтину, варто почекати принаймні до повного завершення післяпологових лохій та загоєння післяпологових розривів. Зазвичай це займає 4–6 тижнів після пологів, але іноді може тривати довше.
Якщо під час сексу після пологів ви відчуваєте біль або інший дискомфорт, не слід терпіти. Поділіться цим із партнером і оберіть комфортний для вас спосіб кохатися в цей період. Наприклад, це може бути взаємна мастурбація. Після пологів через низький рівень естрогену часто є проблеми з вагінальною змазкою. У такому разі користуйтесь лубрикантами.
Не відкладайте візит до лікаря, якщо біль не проходить або вас турбують будь-які інші симптоми або відчуття, які заважають відновити сексуальну активність.
Матеріал підготовлений за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти уряду Франції. Думки та погляди викладені в даній публікації відображають погляди автора (авторів) і не обов’язково відображають погляди та політики уряду Франції та/або Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: