Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 13.06.2022

“То все гормональне”! Як зрозуміти, що час відвідати ендокринолога/гиню?

автор/ка

Наталія Бушковська

Коли ми кажемо фразу “гормональне здоров’я”, то насправді йдеться про баланс наших гормонів.

Гормони — це речовини, які виділяються ендокринними залозами. Ці речовини вкрай необхідні для функціонування всього організму. Від них залежить робота органів, настрій, репродуктивні та когнітивні функції тощо.

Що ж таке гормональний дисбаланс? 

Це, якщо спрощено, коли рівень якогось вашого гормону нижчий чи вищий за норму. Які симптоми найчастіше сигналізують нам, що з нашими гормонами щось не так:

Основні сигнали, що з нашими гормонами щось не так:

зміни в менструальному циклі;

набір чи втрата ваги;

випадіння волосся.

Зміни в менструальному циклі. У вас тривалі затримки, але ви не вагітні. Місячні стали занадто болючими. У проміжку між циклами є кров’янисті виділення. Причина може бути як гінекологічна, так і не пов’язана з гінекологією. У будь-якому разі важливо звернутись до лікаря/ки якомога швидше.

Набір чи втрата ваги. Гормональні проблеми можуть призводити як до сильного схуднення, так і значного набору ваги. Наприклад, якщо у вас забагато гормону щитоподібної залози, ви можете втрачати вагу. А якщо замало — набирати. Це не завжди будуть жирові відкладення
— може бути й затримка води.

Це не означає, що зміна рівня гормону сама по собі додає вам кілограмів. Гормони регулюють наш апетит. І при деяких хворобах ви можете помітити, як апетит сильно підвищився або навпаки — зник, що й призводить до набору чи втрати ваги.

Випадіння волосся. Порушення норми гормонів щитоподібної залози часто призводить до випадіння волосся. Іноді чутливість волосяного фолікула до статевих гормонів є причиною облисіння, особливо у чоловіків. Це андрогенетичне облисіння.

Також  варто звернути увагу на:

  • → порушення сну;
  • → часті зміни настрою;
  • → сильну втому;
  • → підвищену тривожність;
  • → депресивний стан;
  • → пітливість;
  • → пришвидшене серцебиття;
  • → тремор тощо.

Важливо розуміти, що гормональний дисбаланс — це часто не хвороба, а симптом. Спричиняти його можуть аутоімунні захворювання, пухлини, деякі медикаменти тощо.

Що може відновити гормональне здоров’я?

Насамперед потрібно позбутися поширеного міфу, що гормональні препарати​ — це зло. Коли у вас в організмі нестача вітамінів, то ви або змінюєте раціон або, якщо це неможливо, приймаєте вітаміни додатково. Якщо ж у вас в організмі нестача якогось гормону, ви приймаєте синтетичний аналог гормону. Так люди з браком гормону щитоподібної залози потребують тироксину. Люди з діабетом — інсуліну. Звичайно, це спрощена картина лікування гормональних розладів. 

Стратегія лікування, коли у вас надлишок якогось гормону може бути інша. Іноді навіть необхідно хірургічне втручання, щоб усунути проблему.

Але це вже коли ми говоримо про хвороби. Якщо ж казати про профілактику, то важливо:

навчитись контролювати свою реакцію на стрес/стресові чинники;
врегулювати сон;

не нехтувати різноманітним та повноцінним харчуванням, де мають бути й білки, і жири, і вуглеводи, і клітковина тощо;

кинути палити;
не лінуватися активно рухатись;

слідкувати за вагою.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: