Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 25.03.2024

Чи існує «ідеальний вік» для материнства?

автор/ка

Аліна Михайлова

Коли йдеться про материнство, варто враховувати як фізіологічну, так і психологічну готовність жінки. З медичного погляду, оптимальний вік для настання вагітності все ж таки є з огляду на певні фізіологічні особливості жіночого організму. Це варто розуміти та враховувати ризики, які є для перебігу вагітності в різному віці. Про це розповідаємо у свіжому матеріалі спільно з гінекологинею Аліною Михайловою. Читайте далі.

Почнемо з фізіології.

Для зачаття дитини потрібні статеві клітини: сперматозоїд та яйцеклітина. Остання нас цікавить більше. Чому? Тому що в чоловіків сперматозоїди утворюються постійно, а от жінки від народження мають фіксовану кількість яйцеклітин на все життя. І це має певні фізіологічні наслідки, про які розповідаємо в цьому матеріалі.

Яйцеклітина дозріває в фолікулах яєчників — спеціальних мішкоподібних утвореннях із рідиною та допоміжними клітинами. На етапі зачаття дитина дівчинка має орієнтовно 6 мільйонів яйцеклітин, після народження їхня кількість зменшується до 1-2 млн. До статевого дозрівання доживає близько 400 тисяч, а в овуляції бере участь тільки близько 400 яйцеклітин. Під час овуляції виділяється одна або дуже рідко — дві яйцеклітини.

А як щодо всіх інших? Процес фінального дозрівання яйцеклітини триває близько 3 місяців із залученням багатьох статевих клітин (ооцитів). Проте тільки одна стає домінантною (найкращою) й доживає до, власне, овуляції. Водночас усі інші незрілі яйцеклітини, які брали в цьому участь, помирають. Цей цикл називають фолікулогенезом. Навіть якщо у жінки не відбувається овуляція або вона приймає комбіновані оральні контрацептиви, цей процес все одно  відбувається, він неперервний. Тому й не існує препаратів, які б допомогли зберегти запас яйцеклітин в організмі.

Часто жінки переживають, що стимуляція яйцеклітин при кріоконсервації та перед ЕКЗ (екстракорпоральним заплідненням) може сприяти зменшенню овуляторного запасу. Насправді це не так. Натомість — стимуляція навпаки зберігає ті яйцеклітини, які б не дозріли протягом природного циклу. 

Зміни з віком

З огляду на фізіологічні процеси, описані вище, зрозуміло, що з віком кількість яйцеклітин знижується. Так само як і якість. Вплив на це мають багато факторів — генетика, деякі захворювання (онкологія, аутоімунні стани), хімієтерапія, хірургічні операції на яєчниках, куріння та інші.

Чи існують способи збільшити кількість яйцеклітин?

На жаль, наразі це неможливо. Залишається тільки берегти те, що є. Якщо ви маєте високі ризики зменшення кількості та якості яйцеклітин (хірургічне втручання, курс хімієтерапії тощо) або ж плануєте відкласти вагітність на тривалий час, можна зберегти статеві клітини шляхом кріоконсервації. 

Як можна вплинути на якість клітин?

Насправді поради, як це зробити, вас не здивують. Передусім ідеться про здоровий образ життя, зокрема про різноманітне харчування, фізичну активність, відмову від куріння та алкоголю. Деякі дослідження показують, що куріння має довготривалий негативний вплив на репродуктивні функції жінки, а раціон, який містить багато транс-жирів і доданого цукру може бути фактором ризику для розвитку безпліддя. Натомість жінки, які харчуються за методом здорової тарілки (з достатньою кількістю вітамінів, мікроелементів, клітковини та рослинного білка), мають менші ризики проблем, що пов’язані з настанням і протіканням вагітності. 

Перевірка овуляторного запасу

Важливо розуміти, що це діагностична процедура, і вона не може дати 100% результат. Наприклад, виявити точну кількість яйцеклітин і передбачити, скільки часу потрібно, щоб ви встигли завагітніти або ж коли настане менопауза. 

Найбільшу діагностичну цінність ця перевірка має при плануванні ЕКЗ або для кріоконсервації яйцеклітин, оскільки овуляторний резерв пов’язаний з успіхом стимуляції яєчників.

Кому бажано перевірити овуляторний запас:

→ жінкам до 35 років, у яких не настала вагітність після 12 місяців спроб;
→ жінкам після 35 років, у яких не настала вагітність протягом 6 місяців спроб;
→ жінки, які хочуть знати, як довго вони можуть відкладати вагітність;
→ при плануванні екстракорпорального запліднення або кріоконсервації яйцеклітин;
→ плануються або були операції на яєчниках;
→ після курсу хімієтерапії при лікуванні онкозахворювання;
→ за наявності аутоімунних захворювань.

Як найбільш чутливі й надійні маркери для діагностики запасу яйцеклітин використовують антимюллерів гормон (АМГ) та кількість фолікулів у яєчниках (за допомогою методу УЗД). АМГ виробляється фолікулами та, відповідно, корелює з їх загальною кількістю — чим більший показник гормону, тим більше фолікулів є. Якщо показник вищий за норму, це є ознакою синдрому полікістозних яєчників.

Для підрахунку кількості фолікулів проводять УЗД вагінально і, бажано, в першій половині циклу. Якщо діагностика виявила менше ніж 5 фолікулів в обох яєчниках, це вважають низьким овуляторним запасом. Іноді додатково призначають аналіз на фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) та естрадіол на 3 день менструального циклу. Підвищення цих показників є  маркером виснаження яєчників.

То чи існує «ідеальний вік», щоб стати мамою?

Вагітність у будь-якому віці може бути абсолютно нормальною — здоровою й без ускладнень. Але є статистика, і варто знати, які існують ризики.

При вагітності до 20 років зростає ймовірність:

→ передчасних пологів;

→ низької маси тіла новонародженого;

→ ускладнень вагітності, як-от прееклампсії та депресії.

При вагітності після 35 років зростає ймовірність:

→ генетичних аномалій у плода, зокрема синдрому Дауна (у жінок віком 25 років імовірність народити дитину з синдромом Дауна становить 1 до 1250, у жінок віком 35 років — 1 до 400);

→ передчасних пологів, ускладнень вагітності, як-от прееклампсії;

Враховуючи зниження кількості та якості яйцеклітин, у такому віці може бути складніше завагітніти, а також зростає ризик невиношування. 

Сподіваємось, цей матеріал вас не налякав, натомість — тепер ви трохи більше знаєте про жіноче здоров’я, щоб приймати оптимальні для вас рішення. Як бачите, оптимальний вік існує, а от «ідеального» — немає. Ба більше — є технології, які можуть допомогти жінці завагітніти тоді, коли вона буде готова й хотітиме цього. Пам’ятайте: остаточне рішення, в якому віці стати мамою, — тільки за вами. 

Матеріал підготовлений за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти уряду Франції. Думки та погляди викладені в даній публікації відображають погляди автора (авторів) і не обов’язково відображають погляди та політики уряду Франції та/або Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/