опубліковано: 19.10.2023
Одна з основних причин панкреатиту — алкоголь. З’ясовуємо головне про хворобу
Що таке пакреатит?
Панкреатит — це запальний стан, за якого підшлункова залоза людини набрякає та червоніє. Захворювання може мати як гострий, так і хронічний характер та найчастіше стається через надмірне споживання алкоголю. За деякими даними, до 70% випадків хронічного панкреатиту розвивається саме через регулярне споживання алкоголю. Ще одна часта причина — жовчні камені, які блокують протоку підшлункової та перешкоджають виходу ферментів із залози.
Гастроентерологиня Євгенія Белінська зазначає, що дискомфорт в лівому підребер’ї (який не призводить до госпіталізації) недоцільно називати панкреатитом. Адже панкреатит — це не просто дискомфорт, а дуже небезпечний стан. Наприклад, гострий панкреатит може призвести навіть до смерті. Хвороба виникає раптово і, як пояснює лікарка, може статися навіть після першого надмірного для цієї конкретної людини вживання алкоголю. Також гострий панкреатит може спровокувати і неякісний алкоголь.
Серед ознак хронічного панкреатиту:
→ періодичні напади — є етапи ремісії та загострення;
→ поступово руйнує підшлункову залозу.
Звісно, алкоголь — не єдина причина розвитку панкреатиту. Є й інші фактори ризику, проте такі випадки зустрічаються значно рідше.
Наприклад:
→ генетичні дефекти;
→ травма підшлункової залози;
→ куріння;
→ інфекційні хвороби, зокрема паротит, гепатит А та В, сальмонельоз та інші (доволі рідко є причиною);
→ приймання деяких препаратів, наприклад, стероїдів.
Як проявляється панкреатит?
→ сильний біль у животі, який може поширюватись на ділянку спини та грудної клітки;
→ нудота та/або блювання;
→ пришвидшене серцебиття;
→ набряк та підвищена чутливість у верхній ділянці живота;
→ тиск нижчий, ніж зазвичай (у запущених випадках);
→ пожовтіння шкіри та склер очей (жовтяниця): виникає в разі “біліарного панкреатиту”, тобто коли порушується робота печінки та жовчного міхура.
Важливо розуміти, що панкреатит — це не просто дискомфорт у животі, який можна “полікувати” дієтою, а серйозне захворювання. При підтвердженому панкреатиті зазвичай:
→ на кілька днів госпіталізують;
→ дають достатню кількість рідини;
→ дають знеболювальні та антибактеріальні препарати (якщо у пацієнта/ки панкреонекроз — відмирання частини підшлункової);
→ у важких випадках лікар/ка може заборонити повноцінно їсти протягом кількох днів, щоб підшлункова залоза “відпочила” — це наразі практикується рідко і в крайніх випадках.
При дотриманні всіх рекомендацій, загалом уже за кілька днів людині стає краще.
Якщо у вас хронічний панкреатит, то вам можуть порадити:
→ Уникати алкогольних напоїв (особливо якщо саме алкоголь спровокував панкреатит у вашому випадку).
→ Кинути або обмежити куріння.
→ Приймати ферментні препарати, які допоможуть організму перетравлювати їжу (якщо підтверджена зовнішньосекреторна недостатність). Ферменти дозволять засвоювати жири, які важливі для засвоєння вітамінів.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: