Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 17.02.2023

Аутоімунні хвороби — що це за звір такий?

автор/ка

Катерина Заічко

Уявіть, що організм людини має армію, яка захищає його і в спекотний день, і зимної ночі.

А тепер уявіть, що серед бійців з’явився злочинець, який розбурхує та вносить розбрат в армію. Крок за кроком починаються “заворушки”, і от ми вже маємо не одну злагоджену систему охорони, а окремі частини, які воюють одна проти одної. По факту розгортається така собі громадянська війна — не дуже весела історія, але як є. 

Аутоімунні захворювання (далі — АЗ) — це стани, які виникають через імунні реакції у відповідь на антигени власних тканин (аутоантигени).

Простими словами за аутоімунних станів природна захисна система організму не може відрізнити власні клітини від чужорідних. У результаті — організм помилково атакує нормальні клітини.

Які існують аутоімунні реакції?

Виділяють два типи розвитку аутоімунних реакцій.

За першого типу це стається внаслідок відповіді імунної системи на нові антигени. Вони можуть з’явитися за переохолодження, при опіках, травмуванні, через вплив мікробів і вірусів. Також реакцію можуть спровокувати деякі хімічні речовини та медикаменти.

Реакції другого типу розвиваються внаслідок пошкодження імунної системи. Найчастіше це відбувається під впливом факторів зовнішнього середовища або через генетичну схильність. Під час таких порушень в організмі з’являються “заборонені” клони імунних клітин, які реагують на “свої” антигени.

Види аутоімунних хвороб.

Нараховують понад 100 різних АЗ. При цьому можуть зазнавати шкоди різні органи й системи. Множинний склероз, аутоімунний гепатит, аутоімунний тиреоїдит, хвороба Крона, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит — приклади лише кількох поширених АЗ. Перелік загрозливих станів і спеціалістів, які то лікують, — дуже пристойний.

На які симптоми варто звернути увагу?

Клінічні прояви різних АЗ відрізняються відповідно до ураження. Проте всі вони мають дещо спільне, як-от такі симптоми:

 → втома;
→ болі в суглобах і набряк;
→ проблеми зі шкірою;
→ біль у животі або проблеми з травленням;
→ лихоманка, яка повторюється.

Діагностика та лікування хвороби мають бути комплексними, із залученням спеціалістів різних напрямків. Повністю вилікуватись від аутоімунних хвороб, як правило, неможливо. Проте можна досягти стану стихання хвороби — ремісії.

Спільні з АЗ риси можуть мати дуже різні стани — від онкології до інфекцій. Тож не варто при втомі й лихоманці одразу робити висновок — “тут щось аутоімунне”. Передусім довіряйте своєму/їй лікарю/ці, який/яка допоможуть знайти основну причину й призначити своєчасне лікування.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/