Для батьків здоров’я дітей будь-якого віку та за будь-якої ситуації — це пріоритет. Попри доступність інформації про вакцини й щеплення, деякі питання надалі турбують батьків. Адже в цій темі є достатньо нюансів, у яких можна заплутатись. А в питаннях, що стосуються добробуту малюка, хочеться бути впевненими на всі сто відсотків. Спільно з педіатринею Катериною Філатовою відповідаємо на 5 поширених питань про вакцинацію.
«У моєї дитини застуда/грип (або інше інфекційне захворювання). Чи можна робити щеплення?»
Якщо в дитини гарячка та інші симптоми інфекційної хвороби, то щеплення відкладають. Навряд чи ви підете до лікаря в такому стані взагалі. А нежить і легка застуда — це не перешкода до вакцинації, якщо дитина активна. У будь-якому разі вакцинації передують огляд лікаря/ки та згода батьків чи піклувальників, тож оптимальне рішення ви ухвалюєте разом.
Чи можна вакцинувати дитину з хронічними захворюваннями?
Дітям із хронічними захворюваннями можна й потрібно робити щеплення! Вони особливо вразливі до інфекцій — у них хвороба перебігає значно важче та призводить до серйозніших ускладнень, ніж у дітей без хронічних захворювань. Тож у такому разі вакцинація особливо важлива.
Дітям, які мають хронічні хвороби, особливо рекомендують робити не тільки обов’язкові щеплення за Національним календарем щеплень України, але й додаткові. Наприклад, дітей із бронхіальною астмою та цукровим діабетом важливо щепити проти пневмококової інфекції і щорічно — проти грипу. А дітям із хронічними захворюваннями печінки потрібне щеплення від гепатиту А.
Що робити, якщо графік вакцинації порушено?
Актуальний графік профілактичних щеплень можна переглянути тут. Якщо через певні причини графік вакцинації порушено, не потрібно починати курс щеплень спочатку: введені раніше дози нікуди «не зникають». Ваш лікар або лікарка складуть оновлений графік з урахуванням мінімальних інтервалів між щепленнями, щоби надолужити пропущені.
«Я вакцинувала/хочу вакцинувати дитину за кордоном — як оновити дані в українській системі?»
При вакцинації в іншій країні ви мали отримати міжнародне свідоцтво.
У свідоцтві має бути така інформація:
→ назва вакцини;
→ дата проведення щеплення;
→ виробник, дозування та серія вакцини;
→ термін дії свідоцтва про щеплення.
Також там має бути підпис людини, яка робила щеплення, та печатка медичного закладу. Свідоцтво зазвичай заповнюють англійською або французькою.
В Україні надайте цей сертифікат сімейному лікарю або педіатру — вони внесуть дані до електронної системи охорони здоров’я України (ЕСОЗ).
Чи можна одночасно робити дитині кілька щеплень?
Так! Це абсолютно безпечно і нормальна медична практика в усьому світі. Ваш лікар чи лікарка знають, які вакцини можна робити в один день, тож довіртеся їм у цьому питанні.
Така практика — це ще й зручно! По-перше, дитина отримує захист якомога раніше від цілого спектра інфекцій (оптимально, коли це відбувається в найбільш уразливі перші місяці життя). Ще один плюс — збереження психологічних ресурсів дитини й батьків, оскільки переживань через медичні процедури в родині буде менше.
Якщо ви маєте питання, що стосуються вакцинації, сміливо звертайтесь на гарячу лінію МОЗ і ЮНІСЕФ «Спільно до здоров’я» за номером 0 800 351 896.
Матеріал підготовлений за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти уряду Франції.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: