Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 24.05.2024

10 поширених питань про грудне вигодовування

автор/ка

Коли та як має відбуватися перше прикладання до грудей?

ВООЗ рекомендує починати грудне вигодовування вже протягом години після народження. Діти мають фантастичну здатність рефлекторно шукати груди матері — вони можуть повзти в їх напрямку та самостійно прикладатись. Іноді дитині потрібна допомога мами — подати груди, підібрати позицію, в якій малюку смоктати буде комфортніше.

Що раніше розпочати грудне вигодовування, тим довше воно триватиме у перспективі. Чому це важливо? Річ у тім, що контакт немовляти з мамою «шкіра до шкіри» в першу годину після народження стабілізує його дихання й серцебиття, сприяє кращій регуляції температури тіла, різні дослідження підкреслюють особливу важливість раннього контакту з матірʼю для дітей, які народились передчасно.

Смоктання соска відразу після народження стимулює виділення в організмі жінки гормону окситоцину, який відповідає за викид молока. Окситоцин також зменшує післяпологову кровотечу, захищаючи матір від супутніх ускладнень.

Що таке молозиво та чим воно корисне?

Молозиво — це речовина, яка виділяється в перші 2-3 дні після пологів. Воно містить багато білків і факторів імунітету — антитіл, які допомагають у формуванні захисту від інфекцій, макрофагів, лімфоцитів, лізоциму, олігосахаридів. Вважається, що до народження кишківник дитини стерильний і молозиво допомагає заселити його «хорошою» мікрофлорою. Ще один важливий компонент молозива — епідермальний фактор росту, який готує слизову оболонку кишківника немовляти до отримання поживних речовин з молока.

Молозиво може бути жовтого кольору. Існує поширена думка, що це через його жирність, проте це не так: у молозиві жирів менше, ніж у зрілому молоці, а колір зумовлений високим вмістом вітаміну А. Вітамін потрібен для захисту очей дитини та цілісності поверхні шкіри. Молозиво виробляється насправді в невеликих об’ємах — 40-50 мл у першу добу після пологів, цього достатньо для новонародженого.

Як зрозуміти, що дитині вистачає молока?

Існує доволі поширене упередження, що діти плачуть, бо голодні. Потрібно розуміти, що плач — єдина мова, якою немовлята можуть висловитись про свій дискомфорт. Зокрема, коли є голод, а ще втома, бажання бути на руках, мокрі підгузки, надто тепло, холодно чи гучно навколо.

Як тоді знати, що дитина не голодна та їй вистачає молока, якщо плач не є обʼєктивною ознакою?

Орієнтуйтесь на такі показники:

приріст маси тіла в дитини — нормою вважається набір близько 30 г/добу в дітей до 3 місяців, до 20 г/добу в дітей 3-6 місяців, 10 г/добу — 6-12 місяців. Однак для дітей, які народились у термін, зважування щодня та/або після кожного годування не рекомендують. Це лише підвищує тривожність і не дає розуміння загальної тенденції набору маси тіла. Для дітей, які добре набирають вагу, достатньо зважувань на щомісячних оглядах у сімейного лікаря/ки чи педіатра/ині.

→ кількість сечовипускань, водночас сеча повинна бути світлою, без суттєвого запаху. В окремих ситуаціях потрібно знати обʼєм виділеної сечі та спільно з лікарем/кою обговорювати ці показники;

→ кількість випорожнень — нормою є не менше ніж три рази на добу в дітей до 6 тижнів життя. У дітей старше, які харчуються виключно грудним молоком, випорожнення можуть бути як після кожного годування, так і один раз на день або навіть не щодня;

→ ефективність смоктання — прислухайтесь, чи чуєте ви ковтки, коли дитина прикладена до грудей. Важливо, щоб це відбувалось правильно.

Що робити, коли забагато молока?

Гіперлактація — стан, коли молока виробляється більше, ніж потрібно дитині, може приносити значний дискомфорт як матері, так і малюку.

Ознаки гіперлактації з боку матері:
→ відчуття переповнення грудей у короткий період після останнього годування;
→ лактостази, які повторюються;
→ інтенсивний потік молока;
→ мокра білизна, необхідність постійного використання лактаційних вкладок.

Ознаки гіперлактації з боку дитини:
→ неспокій чи відмова від грудей;
→ рясні пінисті випорожнення;
→ бурчання, біль у животику;

Гіперлактація не є нормою і потребує звернення до лікаря/ки. Важливо зрозуміти, чому вона сталася: стимулювати вироблення молока можуть певні ліки, трави, надмірне зціджування. Інколи очевидної причини гіперлактації немає, тоді її називають «ідіопатичною» — такою, що виникає через особливість роботи організму жінки.

Як діяти?

Якщо причина в препаратах, варто обговорити з лікарем їх заміну. Якщо ж гіперлактація виникла внаслідок зціджувань, наприклад, потрібно поступово зменшувати їх кількість.

У пригоді стане метод «блокових годувань»:

У денний час доби, умовно з 9 години ранку до 9 години вечора, змінюйте груди не частіше, ніж 1 раз на 3 год, прикладаючи дитину до однієї й тієї ж молочної залози протягом всього 3-годинного періоду.

Наприклад, якщо дитина просить прикластись будь-яку кількість разів з 9 до 12 години дня — робіть це щоразу до правої молочної залози, наступні 3 години — до лівої, потім знову до правої й так далі. Якщо в тій молочній залозі, яка 3 години «відпочиває», ви відчуваєте біль, можете зцідити її до полегшення (робіть це не повністю, а лише, щоб зняти надмірний тиск).

Після годування можна прикладати сухий холод (будь-який предмет із морозильної камери або спеціальні охолоджувальні подушечки) на молочну залозу на 10-15 хвилин. І ні, груди таким чином застудити неможливо, проте неприємні відчуття, як-от біль і набряк він може знімати. Іноді для лікування гіперлактації лікар може рекомендувати ліки.

Що робити, коли молока замало?

Хвилювання за нестачу молока є однією з основних причин, чому жінка може припинити грудне вигодовування раніше, ніж планувалось. Спершу варто обʼєктивно оцінити показники набору маси тіла дитиною та зрозуміти, чи проблема дійсно є. Якщо так, то в чому вона полягає. Причина може бути як через стан дитини — млявість, сонливість, коротка вуздечка язика, слабке смоктання, так і з боку організму матері — низька продукція молока, недостатній рефлекс його викиду.

Якщо молока дійсно виробляється мало, корисно дотримуватись таких рекомендацій:

→ прикладайте дитину до грудей на вимогу, не збільшуйте інтервали між годуваннями понад 2 години вдень та 3 години вночі;

→ зціджуйте молоко після годування дитини — так шляхом збільшення попиту, може збільшитись пропозиція, тобто вироблення молока;

→ стежте, щоб прикладання дитини було правильним та ефективним;

→ якщо є потреба в догодовуванні, використовуйте альтернативні методи — чашку, ложку, шприц без голки чи зонд, уникайте використання пляшки чи смоктунця;

→ в окремих ситуаціях лікар може рекомендувати препарати для стимуляції лактації — обговорюйте спільно можливі варіанти та не займайтесь самолікуванням. 

Яка користь від грудного вигодовування для мами та дитини?

Грудне вигодовування — це не просто передача молока від матері до дитини, а важливий процес, який має безліч позитивних ефектів для здоров’я обох сторін.

Доведено, що жінки, які годують грудьми, мають нижчий ризик розвитку:
→ раку молочної залози — з кожним роком годування ризик зменшується на 4,3%;
раку яєчників;
→ цукрового діабету 2-го типу.

Водночас грудне вигодовування несе користь і для здоров’я дитини. Йдеться про:

→ менший ризик госпіталізації та/або смерті від діареї — у малят досить швидко настає зневоднення внаслідок інфекційних захворювань. Грудне молоко є абсолютно безпечним (хоча воно не стерильне) й чудово поповнює запаси рідини в організмі дитини;
→ менший ризик розвитку хвороб дихальної системи та їх ускладнень;
→ менший ризик ожиріння, цукрового діабету 2-го типу;
кращий прикус — чим довше дитина перебуває на грудному вигодовуванні, тим цей ефект сильніший;
→ менший ризик синдрому раптової смерті немовлят і розладів сну;
→ менший ризик розвитку отиту — запалення вуха;
→ знижений ризик розвитку некротичного ентероколіту — надзвичайно небезпечного захворювання кишківника.

Також грудне вигодовування повʼязують із підвищеними показниками рівня інтелекту в дітей. 

До якого віку малюка слід продовжувати грудне вигодовування?

ВООЗ рекомендує продовжувати грудне вигодовування до двох років і більше за бажанням матері й дитини. Тільки вам вирішувати, скільки часу триватиме цей досвід.

Як продовжувати вигодовування при прорізуванні зубів у дітей та чому це важливо?

У процесі годування грудьми дитина може відчувати полегшення болю та дискомфорту, які виникають через прорізування зубів. Так малюку буде легше заспокоїтись та проживати цей непростий період.

Бувають ситуації, коли діти роблять спроби кусати маму за груди. Важливо діяти послідовно та впевнено: розмовляти з дитиною, пояснювати, що мамі боляче. Так, навіть зовсім малюки вас розумітимуть. Не варто показувати сильних емоцій — сміятись, кричати, кусатись у відповідь, зокрема у форматі гри.

Чому годувати дитину по годинах — неправильно?

Механізм вироблення молока в організмі мами діє за принципом — «який попит, така й пропозиція». Якщо робити перерви між годуваннями надто довгими, головний мозок отримуватиме сигнал, що молоко не споживається, тож так багато його не потрібно. Щоразу його буде вироблятися все менше.

Діти самостійно відчувають свої потреби. Годування, які, на перший погляд, можуть виглядати хаотично, здебільшого є нормою. Якщо дитина прикладатиметься часто та смоктатиме ефективно, продукція молока буде достатньою.

Варто памʼятати, що потреба бути біля грудей матері повʼязана не лише з голодом. Це ще й про безпеку, контакт, заспокоєння.

Якою є роль чоловіка, близьких та родини в цілому в грудному вигодовуванні?

Грудне вигодовування не є відповідальністю виключно жінки. Оточення, зокрема сімʼя, знайомі, роботодавець, система охорони здоровʼя, дії держави — усе це впливає на успішність усього процесу. Дуже важливо, щоб жінка отримувала допомогу та підтримку всебічно: хороші та актуальні поради, а також можливість відпочити, щоб у родині була злагоджена робота зі спільною метою.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: