Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 06.10.2023

Екзотична жовтяниця, яка може коштувати життя: головне про жовту лихоманку та захист від неї

автор/ка

Дарина Дмитрієвська

Чи любите ви мандрувати до екзотичних місць? Під час повномасштабного вторгнення тема подорожей відходить на другий план, однак люди так чи інакше періодично відвідують нові країни для перезавантаження або в робочих поїздках. І війна не має стати на заваді захисту здоров’я від хвороб мандрівників/ць. Зокрема — жовтої лихоманки, про яку розповідаємо спільно з сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською.

Жовта лихоманка — гостра та небезпечна інфекція, яка зустрічається в тропічних країнах південної Америки та державах Африки. Захворювання викликає, зокрема, сильне підвищення температури. У деяких пацієнтів/ок інфекція спричиняє враження печінки та жовтяницю — звідси й назва.

Інфіковані мають такі симптоми:

кровоточивість ротової порожнини;

кровоточивість слизової оболонки травного каналу;

інтоксикація;

ураження нирок та інші.

сильне підвищення температури тіла;

ураження печінки та жовтяниця;

озноб;

блювання, іноді з домішками крові;

Хвороба може мати серйозні ускладнення. Зокрема, ураження головного мозку, серцевого м’язу та навіть гангрену м’яких тканин і кінцівок. Імовірність загибелі хворого або хворої за відсутності адекватної підтримувальної терапії — досить висока.

Передається жовта лихоманка через укуси комарів роду Aeges i Haemogogus. Ці комахи поширені у вищезгаданих регіонах та отримують збудника від мавп або хворих людей. Хвороба може розвинутись не тільки в тропічних країнах. Завжди існує ризик поширення привезеної з тропіків інфекції. Зокрема, в регіонах, де комарі Aeges також можуть розмножуватися завдяки сприятливому клімату. Особливо, на фоні його змін та потепління. Тому щепитися від цієї інфекції буде не зайвим, навіть якщо ви не подорожуєте до далеких країн.

Як лікують жовту лихоманку?

На жаль, специфічної терапії проти вірусу жовтої лихоманки не існує. Все, що можуть зробити лікарі — надавати максимальну допомогу організму, щоб підтримувати його функціональність. Це передбачає введення глюкози та сольових розчинів, ліки проти високої температури та запальних явищ, дезінтоксикаційна терапія тощо. Іноді враження нирок настільки серйозне, що пацієнту або пацієнтці показаний гемодіаліз.

У країнах, де хвороба поширена найбільше, організовують заходи для боротьби з розмноженням комарів, що переносять збудника. Однак повністю знищити хворобу таким чином не вдасться. Якщо вірус потрапляє у густонаселений район, де більшість людей не мають імунітету до нього, може початися епідемія, адже комарі починають передавати інфекцію від людини до людини.

У той же час хворий/а не може безпосередньо передати збудника людям навколо, адже зараження відбувається тільки через кров.

Як можна себе захистити?

Вакцинація досі є єдиним надійним способом захисту від жовтої лихоманки. Однієї дози щеплення достатньо, щоб створити надійний імунітет на все життя. В Україні зареєстрована вакцина “Стамарил” для профілактики хвороби, доступна у медичних закладах за помірні кошти.

Щепитися варто дорослим та дітям від 9 місяців щонайменше за 10 днів до поїздки в екзотичну країну, де поширена жовта лихоманка. Також хорошою ідеєю буде зробити вакцинацію планово, навіть якщо найближчим часом ви не збираєтеся нікуди їхати, адже це створить тривалий імунітет. Ви отримаєте позначку в міжнародному сертифікаті про щеплення, який матимете потребу використати в подальшому. 

Чи всім можна робити щеплення?

Є певні обмеження щодо щеплень в умовах, коли немає прямої істотної загрози тяжкої інфекції. Вакцинацію від жовтої лихоманки не рекомендують:
→ вагітним;
→ дітям до 6 місяців (за умови епідемії можуть вводити дітям 6-9 місяців);
→ людям з деякими формами імунодефіцитів;
→ пацієнтам/кам після трансплантації органів.

Щеплення від гарячки також рекомендують уникати жінкам на грудному вигодовуванні. Однак, якщо умови такі, що жінка не має можливості відкласти поїздку в ендемічний регіон (туди, де поширена хвороба), щеплення все одно роблять. Адже його користь переважає можливі небажані ефекти. 

Людям, які мають сильну алергію на яєчний білок, вакцину вводять обережно малими порціями під наглядом лікарів. Є особливості графіку вакцинації та поєднання з іншими вакцинами. Тому, перш ніж робити щеплення, обов’яково зверніться до вашого сімейного лікаря або лікарки для консультації та для створення індивідуального плану профілактики.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/