Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 01.07.2024

Хвороба Лайма: чим небезпечна та до чого тут кліщі? Пояснює інфекціоніст

Літня пора розпочалася, і саме час проводити більше часу надворі, як-от відпочивати в парку або гуляти в ботсаду. Однак не слід забувати про кліщів, що вже відкрили «сезон полювання» на людей. Адже ці небезпечні істоти є переносниками бореліозу, що також відомий як хвороба Лайма. Розповідаємо більше про інфекцію та першу допомогу при укусі кліщів спільно з інфекціоністом Романом Пономаренком. Далі — пряма мова лікаря.

Основна небезпека полягає у віддалених негативних наслідках хвороби для організму людини. Якщо своєчасно не відреагувати на укус кліща, інфікованого бореліозом, існує дуже високий ризик ураження суглобів, серця, шкіри, нервової системи тощо.

Як проявляється інфікування?

Зазвичай першим проявом хвороби Лайма є мігруюча кільцеподібна еритема, тобто почервоніння. Воно з’являється навколо місця укусу кліща на 4-5-ту добу після укусу й збільшується з кожним днем.

Наявність еритеми свідчить про інфікування, тож навіть без аналізів та додаткових обстежень слід пройти курс антибіотикотерапії. Важливо! Антибіотик може призначити виключно лікар/ка, тому передусім треба звернутись до фахівця, а не бігти в аптеку. Не варто приймати препарат, який у вас залишився з давніх часів у домашній аптечці або такий, що допоміг свого часу подрузі або сусіду.

Чи існує хронічна форма бореліозу? 

Провідні міжнародні організації у сфері охорони здоров’я спростовують цю інформацію. Фахівці розрізняють ранню, ранню дисеміновану та пізню стадії хвороби Лайма. У 5-10% випадків пацієнти можуть мати симптоми нездужання протягом деякого часу після успішного лікування. Неправильно називати це хронічною інфекцією, адже в такому випадку інфекції в організмі людини вже немає. Такі симптоми можуть минути за деякий час, проте якщо вони вас турбують понад 2 тижні після антибіотикотерапії, зверніться до свого лікаря/ки, аби впевнитися, що це не є ознаками іншої хвороби.Слід відзначити, що навіть на етапі пізнього розпізнавання інфекції є шанс подолати збудника. Однак можуть бути віддалені наслідки, що проявляються у вигляді ускладнень з боку різних органів та систем упродовж життя.

Одразу зауважу, що капання олією на кліща, протикання розпеченою голкою та інші нетрадиційні методи можуть лише підвищити ризик зараження хворобою Лайма. Насамперед зверніться у найближчий травмпункт. Там вам допоможуть витягнути кліща й проконсультують щодо наступних дій.

Інший варіант — витягти кліща за допомогою спеціального інструмента, який можна придбати у ветеринарній аптеці. Якщо ви зробили це самостійно, але з часом помітили погіршення самопочуття, негайно зверніться до лікаря.

Важливо якнайшвидше оцінити приблизну тривалість перебування кліща на тілі. Якщо минуло менше ніж 24 години, інфікування малоймовірне. Якщо 36 годин і більше (на практиці — від 24 годин), лікар може призначити профілактичний курс антибіотиків упродовж перших трьох діб від можливого факту укусу. Аналізи здавати не потрібно, адже в перші дні після укусу антитіл до збудника виробляється недостатньо, аби їх можна було зафіксувати в ході аналізу, тож результат нічого не покаже.

На що слід звертати увагу після укусу кліща?

Є низка факторів, які варто враховувати. Це час і спосіб зняття кліща з тіла, його розмір, чи був пошкоджений паразит під час видалення. За даними досліджень, у разі своєчасно проведеної профілактики близько 87% випадків укусу кліщів не мають негативних наслідків для організму людини.

Те саме, що й за своєчасного приймання препаратів — протягом місяця слідкувати, чи не зʼявиться кільцеподібна еритема в місці укусу кліща. Це єдине правильне рішення, оскільки профілактика не дає 100% гарантії уникнути інфікування. 

Здавати аналізи має сенс лише в разі появи нетипових проявів, як-от поширення еритем по всьому тілу або симптомів ураження нервової системи. І зазвичай не раніше 21 дня після укусу кліща. Імуноферментне дослідження крові для виявлення антитіл IgM до збудника хвороби підтверджує наявність чи відсутність інфікування та гострого перебігу хвороби Лайма.

Наголошу, що кліща не потрібно нести на аналіз, адже це жодним чином не впливає на подальші кроки. Якщо кліщ був переносником інфекції — не факт, що вона передалася. Водночас невиявлення збудника хвороби в кліща не гарантує, що людина, яку той вкусив, здорова.

Найбільш активні й небезпечні кліщі з травня по серпень. Але в цьому році весна була ранньою, тому вже з початку квітня почали фіксуватися випадки інфікування бореліозом.

Як себе захистити?

Кліщі переважно ховаються у траві або кущах, тож оптимальним варіантом захисту є одяг, який закриває відкриті ділянки тіла. Щоб запобігти їх заповзанню під одяг, можна скористатися репелентами. Це спеціальні засоби у вигляді спрею, які на певний час створюють захисний бар’єр, відлякуючи паразитів. Репелент наносять як на шкіру, так і на одяг. Тривалість дії може бути понад 4 годин на шкірі та до 30 діб на одязі й залежить від виробника. 

Під час прогулянки оглядайте себе та дітей на наявність кліщів. Вдома проведіть перевірку вже без одягу.Цих простих дій буде достатньо, щоб захиститися від укусів кліщів та без остраху гуляти в публічних паркових зонах, не побоюючись нападу маленьких паразитів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/