опубліковано: 25.04.2024
Це ніколи не буває просто кір: як створення вакцини проти кору врятувало тисячі життів
Чи дивилися ви серіал «Викликайте акушерку» (Call the Midwife, 2023)? Якщо ні, то дуже радимо! Особливо якщо ви любите медицину, історію, Британію й добрі життєві історії. В одній серії лікар прибігає на виклик до дівчинки, яка захворіла на кір. Дитина непритомніє, а перелякана мама каже:
Вона не може померти! Це ж просто кір!
Це ніколи не буває «просто кір», — каже лікар.
Події відбуваються на початку 60-х, на той час вакцини проти кору ще не існує. Наше покоління звикло сприймати щеплення як належне, сумніватися, чи воно потрібне. Проте не так давно вакцини проти багатьох смертельних хвороб не були доступні — бо їх просто ще не винайшли. То як з’явилася вакцина проти кору? І що це змінило?
Мільйони хворих, сотні смертей та 1000 випадків енцефаліту
Такою була статистика США до винайдення вакцини. За 10 років до того, як вакцина проти кору стала доступною (це сталося в 1963 році), у США щороку фіксували 3–4 мільйони випадків захворювання на кір, 400–500 смертей від інфекції та 1000 випадків енцефаліту (запалення мозку) як ускладнення кору.
У 1954 році вчені Джон Ф. Ендерс і доктор Томас К. Піблз взяли зразки крові у кількох хворих під час спалаху кору в Бостоні, штат Массачусетс. Вони хотіли виділити вірус кору з крові хворого та створити вакцину — і їм вдалося це зробити з крові 13-річного Девіда Едмонстона.
У 1963 році Джон Ф. Ендерс з колегами перетворили штам вірусу кору — Edmonston-B — у вакцину та ліцензували її для використання в Сполучених Штатах. Кількома роками пізніше почалося масштабне розповсюдження покращеної версії вакцини проти кору, яку розробив Моріс Хіллеман. У 1971 році її поєднали з вакцинами проти краснухи та свинки (так виникла MMR-вакцина).
Яких результатів змогли досягти завдяки вакцині від кору?
Плани щодо цього щеплення були вкрай амбітними, як то повна елімінація (знищення) кору як хвороби до 1982 року. На жаль, цього досягти не вдалося. Проте ефективність вакцини вражає: уже в 1981 році кількість випадків захворювання зменшилась на 80%! Але… вакцини (не лише від кору) стали заручниками власної ефективності.
Хвороба зустрічалась все рідше, а от дезінформації щодо щеплення ставало все більше. У 1998 році в одному з найбільш авторитетних медичних видань — журналі The Lancet — вийшла стаття доктора Ендрю Вейкфілда, де йшлося про зв’язок вакцин проти кору та аутизму. Новина про те, що щеплення можуть спричинити аутизм, заполонила шпальти ЗМІ. Люди почали масово відмовлятися від вакцинації — і кір повернувся. Коли виявилось, що автор дослідження мав фінансовий інтерес, а інші науковці заявили про слабкий дизайн (побудову) дослідження (у дослідженні взяло участь усього 12 дітей), було пізно.
Цей міф і досі змушує батьків вірити в те, що вакцина проти кору небезпечна. Хоча, справедливості заради, варто зазначити, що сумніви щодо щеплення існували й набагато раніше. Просто їх масштаб був дещо менший. Спростовував міфи щодо вакцинації проти кору й письменник Роальд Дал, відомий нам за творами «Чарлі та шоколадна фабрика», «Фантастичний містер Лис» та іншими. Його донька не дочекалася вакцини й померла від кору. Ось як він описав це у своєму листі:
«Моїй старшій доньці було 7 років, коли вона захворіла на кір. Хвороба протікала без особливостей, я пам’ятаю, що часто читав їй у ліжку й не сильно турбувався. Одного ранку, коли вона непогано себе відчувала та явно одужувала, я сидів біля її ліжка й учив робити тваринок із дроту. Коли прийшла її черга майструвати, я помітив, що пальці немов не слухаються її.
З тобою все гаразд? — запитав я.
Я дуже хочу спати, — відповіла Олівія.
За годину вона втратила свідомість, а за 12 — померла.»
Цей лист автор адресував передусім батькам, які сумнівалися:
«В Америці, де щеплення від кору обов’язкове, ця хвороба, як і чорна віспа, — зникла. Тут, у Британії, через те, що багато батьків відмовляються від вакцинації — чи то через скептицизм, чи то через неуцтво й страх — ми досі зустрічаємося з сотнями тисяч випадків кору щороку. Понад 10 000 дітей постраждає від ускладнень різного ступеня тяжкості. Щонайменше 10 000 дітей отримають вушні інфекції й інфекції дихальних шляхів. Близько 20 — помре. Спробуємо це засвоїти. Близько 20 дітей у Великій Британії помирає від кору щороку.
А які ризики у вашої дитини від вакцинації? Їх практично не існує. Послухайте. У районі з населенням в 300 000 людей, один раз у 250 років, тільки одна дитина отримає серйозне ускладнення від вакцини. Це приблизно один шанс на мільйон. Мені здається, у вашої дитини більше шансів вдавитися шоколадом і померти, ніж отримати серйозне ускладнення після вакцини від кору. Так через що, заради всього святого, ви переживаєте? Це практично злочин — не вакцинувати свою дитину», — емоційно писав автор.
Наразі в Україні вакцина проти кору є обов’язковою. Нам доступна комплексна трикомпонентна вакцина КПК, що забезпечує імунітет одразу до трьох захворювань: кору, паротиту (свинки) та краснухи. Відповідно до Національного календаря щеплень, для захисту від кору потрібно ввести дві дози вакцини: у перший рік життя дитини та в 6 років.
Як пояснює МОЗ України, за рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, принаймні 95% населення мають бути щеплені двома дозами вакцини КПК, щоб забезпечити надійний захист від кору. Наразі в Україні доступні вакцини КПК виробництва Бельгії та США.
Матеріал створено спеціально для онлайн-медіа «Новини Здорової Людини».
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: