Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 16.01.2023

Як “збивали” високий тиск наші бабусі та чому так точно не варто робити

автор/ка

Наталія Бушковська

експерт/ка

Ілона Бегларян

Дайте мені щось від тиску” — часто можна почути такий запит від людей старшого віку в аптеці. Що призначали проти підвищеного кров’яного тиску (гіпертензії) нашим бабусям і дідусям у радянські часи? І чому далеко не всі ці препарати варто використовувати зараз? З’ясовуємо спільно з кардіологинею Ілоною Бегларян.

Як розпізнати проблеми з тиском?

Дуже часто людина може не відчувати виражених ознак хвороби. І єдиний спосіб перевірити, чи не є ваш артеріальний тиск вищим за норму — це виміряти його. 

Якщо мова саме про профілактичне вимірювання тиску, то Національна служба здоров’я Великої Британії радить перевіряти його принаймні один раз на 5 років людям віком понад 40 років. Наголошуємо, що йдеться саме про профілактику, коли у вас немає скарг чи діагностованої гіпертензії. Якщо ви знаходитесь у зоні ризику, фахівці/чині рекомендують перевіряти тиск частіше — принаймні один раз на рік

Якщо ви вже страждаєте на підвищений тиск, то рекомендації будуть іншими, залежно від вашого стану та медичної історії. 

Визначальні фактори ризику появи АГ:
→ стать (частіше страждають жінки);
→ вік (понад 50 років);
→ рівень загального холестерину.

Також серед симптомів артеріальної гіпертензії:
→ підвищений тиск (140/90);
→ головний біль (найчастіше — у потиличній чи тім’яній частині);
→ періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;
→ біль у ділянці серця;
→ прискорене серцебиття (понад 90 разів на хвилину) у спокійному стані;
→ відчуття задухи.

Препарати

Як пояснює лікарка, серед радянських препаратів, які застосовували проти високого тиску, найбільш популярним був… клофелін.

Клофелін дійсно має здатність знижувати тиск, але є проблеми з приводу безпеки. Зокрема недотримання норм безпечного дозування та пов’язані з цим наслідки, як-от неврологічні ефекти”, — пояснює кардіологиня.

Ще один препарат, який був популярний у ті часи — це фуросемід.

Фуросемід також впливає на артеріальний тиск, проте не напряму. Він є сечогінним засобом. Тому в комбінованому лікуванні різних станів препарат застосовується й зараз. Але маємо й багато інших більш безпечних сечогінних, коли вони дійсно потрібні. Пацієнти/ки, наприклад, часто приймали препарат понад норму, спостерігаючи за протинабряковим ефектом фуросеміду. Передозування препаратом призводить до критичного зниження рівня калію в крові — небезпечного передусім для серця”, — застерігає Ілона Бегларян. 

Народні методи

Деякі з народних методів використовують з часів давнього середньовіччя. Наприклад, п’явки.
Навіть зараз можна бачити в деяких аптеках оголошення про можливість купити п’явки. Цих не найприємніших тваринок люди використовують проти дуже різних хвороб (без жодних доказів ефективності та безпеки, звичайно).

При підвищеному тиску п’явки використовували з дуже простих і логічних міркувань: менше крові — нижчий тиск.

Ще раніше, ближче до середньовіччя, таким чином все лікували шляхом кровопускання”, ​​— додає лікарка. 

Інший специфічний метод — парити ноги. Як пояснює лікарка, коли периферичні дрібні судини розширюються, артеріальний тиск тимчасово знижується. Але одна справа таким чином знімати набряк носа при ГРВІ, а інша — впливати на серйозні кардіологічні стани. 

Чітко дозувати такий вплив не вийде, а сам він навряд довго протримається”, — додає Ілона Бегларян.

Річ у тім, що сучасна доказова медицина може запропонувати безпечніші та набагато ефективніші методи. А знімаючи симптоми на деякий час паренням ніг, ви лише запускаєте проблему. 

У наш час доступний міжнародний досвід, наявні препарати, які можна підібрати індивідуально за кардіологічними параметрами пацієнта/ки: артеріальним тиском, частотою скорочень та ритмом серця, показниками ЕКГ та Ехо-КГ та іншими специфічними дослідженнями”, — каже кардіологиня.

Важливо розуміти, що немає магічної пігулки від гіпертензії. У деяких випадках ефективнішим за ліки з серйозними побічними ефектами чи п’явки може бути зміна стилю життя. Корекція раціону та підвищення фізичної активності можуть допомогти знизити тиск вже за декілька тижнів. Іноді може знадобитись і більше часу.

Що можна зробити вже зараз, щоб підтримати здоров’я судин і серця:
→ спробуйте знизити споживання солі принаймні до 1 чайної ложки на день. І йдеться не лише про сіль, яку ви додаєте в їжу, але й про ту, яка міститься в готових продуктах. Наприклад, консервах, випічці тощо;
→ харчуйтесь збалансовано, включіть до раціону більше фруктів та овочів;
→ не нехтуйте фізичною активністю;
→ порадьтесь із лікарем/кою щодо того, чи в нормі ваш індекс маси тіла;
→ відмовтесь від куріння та алкоголю;
→ спробуйте споживати менше кофеїну.

Звісно, декому не обійтись і без медикаментів. Проте пам’ятайте — схему лікування має призначати виключно лікар/ка.

Медицина постійно розвивається і стає кращою, тому не варто підхоплювати старі методи лікування.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: