Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 28.03.2023

Панацея від закладеного носа? Як працюють судинозвужувальні краплі та які є протипокази

автор/ка

Наталія Бушковська

Сучасна фармакологія не може лікувати шмарклі. Бо нежить спричиняють віруси, а з лікуванням вірусних хвороб усе дуже складно. Розробляти ж ліки проти “чогось вірусного”, що минає самостійно, — тим паче невигідно.

Проте сучасна медицина може запропонувати полегшення від закладеного носа, який заважає спати та жити. І це полегшення — “судинозвужувальні краплі”. Вони не лікують нежить, проте можуть послабити прояви хвороби та, відповідно, покращити якість життя.

Як і будь-які ефективні ліки, такі краплі мають побічні ефекти й вимагають обережного застосування. Особливо якщо ви додатково приймаєте якісь інші медикаменти або маєте хронічні захворювання. Що варто знати про судинозвужувальні краплі, розповідаємо в матеріалі.

Як вони працюють?

Простими словами, судинозвужувальні краплі зменшують набряк кров’яних судин у носі, що допомагає відкрити дихальні проходи.

Препарати з такою дією доступні в різних формах:
→ спреї;
→ краплі;
→ сиропи;
→ таблетки або капсули;
→ порошок, який розчиняється у воді.

Деякі з них містять лише одну діючу речовину, наприклад, оксиметазолін. Інші — комплекс речовин, зокрема жарознижувальні препарати, як-от парацетамол.

Для деяких груп людей судинозвужувальні краплі можуть бути небезпечними. Вам слід порадитись із лікарем/кою перед прийманням судинозвужувальних, якщо:

→ ви приймаєте інші ліки (наприклад, антидепресанти);

→ у вас діабет;

→ у вас підвищений тиск;

→ у вас гіпертиреоз (підвищена активність функції щитоподібної залози);

→ ви — чоловік, й у вас збільшена простата;

→ у вас є хронічні захворювання печінки, нирок, серця або проблеми з кровообігом;

→ у вас глаукома.

Чи можна застосовувати такі краплі дітям?

У випадку з дітьми варто бути особливо обережними. Історія знає навіть смертельні випадки в дітей віком до 2 років через передозування ліками проти застуди, зокрема судинозвужувальними краплями. Національна служба охорони здоров’я Великої Британії не рекомендує застосовувати такі краплі дітям віком до 6 років.

Дітям віком 6–11 років не варто приймати судинозвужувальні препарати понад 5 днів і без попередньої консультації з лікарем/кою.

Перед застосуванням завжди читайте інструкцію!

Вагітність та період грудного вигодовування

Немає доказових даних щодо безпечності використання крапель вагітними жінками. Тому, якщо ви очікуєте дитину, варто використовувати такі препарати, тільки якщо краплі призначає лікар/ка.

Судинозвужувальні у вигляді спрею або крапель вважаються безпечними для жінок під час грудного вигодовування. Проте і в цьому разі не варто нехтувати консультацією лікаря/ки.

Як правильно використовувати судинозвужувальні краплі?

Навіть якщо ви доросла людина без хронічних хвороб, не вагітні та не приймаєте додаткові ліки, важливо знати деякі особливості таких крапель.

По-перше, їх не можна використовувати занадто часто — не частіше 1–4 разів на день. Перед застосуванням прочитайте, який інтервал рекомендований інструкцією для того конкретного препарату, який ви приймаєте.

По-друге, не можна приймати судинозвужувальні препарати понад один тиждень. Інакше це лише погіршить закладеність носа. Якщо за тиждень використання крапель немає змін у симптомах, вам варто звернутись до лікаря/ки.

Які бувають побічні ефекти?

Серед найбільш розповсюджених:
→ сонливість;
→ подразнення слизової носа;
→ головний біль;
→ відчуття нудоти;
→ пересихання в роті;
→ висип;
→ відчуття неспокою та/або збудження.

Побічні ефекти минуть, як тільки ви припините використовувати краплі.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: