
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
опубліковано: 25.03.2025
Про секс, зміни у тілі та стосунки: як повернути близькість після поранення
Будь-яке поранення — це часткова зміна не тільки тілесної конфігурації, але й почуття у своєму тілі. Почасти, це пов’язано з анатомічними змінами у зв’язку з ампутацією, наприклад, а почасти — це про історії, які закарбовуються у нашій пам’яті. Як відновити близькість у парі після поранення розповідаємо спільно з психологинею ГО «Вільний вибір» Наталією Стадніченко.
Матеріал підготовлено в рамках співпраці з Фундацією ЗМІН.
Переважна частина змін у відчутті власного тіла й доступу до власної чуттєвості відбудуться і без фізичного ураження. Йдеться про наслідки тривалого перебування під дією стресорів, пов’язаних із життям і смертю, переживанням за інших людей, необхідністю йти на ризик бути пораненим або загинути, свідчити поранення й смерть людей, які знаходяться поруч — військових та цивільних втрат. Усі ці події потребують емоційної адаптації та певної перебудови — зазвичай, це включає зміну у рівні напруги та доступі до власних переживань.
У випадках, коли внаслідок поранення відбуваються суттєві зміни в тілі — це також і про прийняття цих змін, проживання втрати й горювання за цією зміною, опанування нових способів руху та дослідження відчуттів у зміненій ділянці тіла. Сюди ж додаються переживання щодо привабливості для партнера або партнерки. А також потреба пари досліджувати змінену сексуальність наново — від зменшення емоційної дистанції та побудови емоційної безпеки й до відкритості в парі та сексуальній взаємодії зокрема.
Важливо також пам’ятати, що хоча партнерки (партнери) не набувають фізичних змін і шрамів, проте вони також переживають багато змін упродовж періоду служби. І ці процеси та зміни також потребують уваги в стосунку партнерів.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: