Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 30.08.2023

Як підтримувати свої судини здоровими в будь-якому віці? Про судини та проблеми з ними розповідає кардіологиня

автор/ка

Марія Павленко

Якщо з’єднати всі судини тіла, їх загальна довжина складатиме понад 96500 км. Цього достатньо, щоб обігнути земну кулю більш ніж двічі! Можете таке уявити?

Серцево-судинні хвороби вже багато років головують у переліку найбільш поширених і небезпечних хвороб. Щоб розуміти, як і чому виникають такі захворювання, варто знати, як працює ця система. Спільно з дитячою кардіологинею та ревматологинею Марією Павленко розповідаємо базу про судини, що з ними може бути не так і які для цього бувають передумови.

Судини відіграють дуже важливу роль в організмі людини. Це система трубочок/каналів, які разом із серцем забезпечують циркуляцію крові по всьому тілу. Це служба доставки та клінінгу водночас: судини приносять кисень та корисні речовини до органів і тканин, а продукти життєдіяльності, зокрема вуглекислий газ, забирають.

Як відбувається циркуляція крові в організмі?

Усі судини разом із серцем утворюють велике та мале кола кровообігу. Це замкнуті системи, де судини — умовні канали, через які протікає кров. У цей час серце виконує функцію помпи, яка кров перекачує. Саме з серця починаються та закінчуються обидва кола.

Велике коло кровообігу охоплює всі органи, доставляючи їм кисень. Мале ж коло проходить через легені, де кров має можливість збагатитися киснем та віддати весь непотрібний вуглекислий газ.

Чи всі судини однакові?

Усі судини можна поділити на три типи: артерії, вени та капіляри. Кожні мають особливості будови та функції.

Артерії несуть кров, збагачену киснем та поживними речовинами, від серця до всіх органів та тканин. 

Стінки артерій міцні, складаються з трьох шарів. Вони також містять велику кількість м’язової тканини, що допомагає їм витримувати високий тиск. Саме завдяки м’язам артерії можуть розширятися та звужуватися. Так вони регулюють об’єми крові, що надходить до певного органу, а також артеріальний тиск у нашому організмі. Внутрішній шар артерій називається ендотелій. Дуже важливо, щоб він залишався цілісним. Пошкодження цього шару сприяє відкладанню холестерину та розвитку атеросклерозу. Також можливе формування тромбів та інші ускладнення.

Артерії можуть мати різний розмір. Найбільшою та найміцнішою артерією в організмі є аорта. Вона першою відходить від серця, а далі розгалужується на менші артерії та артеріоли.

Через вени вся кров із низьким вмістом кисню та великою кількістю вуглекислого газу збирається з органів та направляється до серця. У стінках вен міститься набагато менше м’язової тканини в порівнянні з артеріями. Вони не можуть витримувати високого тиску, але здатні вміщати великий об’єм крові. Приблизно 75% об’єму крові в організмі знаходиться саме у венах.

Вени мають деякі особливості будови. Зокрема, у венах наявні клапани, які допомагають регулювати потік крові у правильному напрямку та запобігають його зворотному току.

Окрім вен і артерій організм людини пронизаний маленькими судинами всього кілька мікрометрів у діаметрі. Йдеться про капіляри, які поєднують артерії з венами. Капіляри мають тоненькі стінки та найменшу швидкість току крові. Це дає змогу кисню та поживним речовинам надходити з кровоносного русла до тканин.

Де розташовані судини?

Артерії, вени та капіляри розташовані рівномірно в тілі, щоб забезпечувати життєдіяльність організму. До того ж для кожного органа є свої судини. Якщо з різних причин порушується робота певної судини, залежний від неї орган не зможе працювати як слід, оскільки не буде отримувати необхідні поживні речовини та кисень.

Які захворювання судин існують?

Хвороби судин бувають різними. Одні вражають артерії, інші — вени. А деякі з патологій виникають у певних частинах тіла. Серед найбільш розповсюджених:

Атеросклероз. На жаль, це дуже поширений стан. У його основі — пошкодження внутрішньої оболонки артерій (ендотелію) та відкладення холестерину й “поганих” ліпідів із кровотоку. З часом це призводить до формування атеросклеротичної бляшки, яка збільшується в розмірах і може перекривати просвіт судин. Через це суттєво порушується кровопостачання органів. Зрештою це може призвести до інфаркту міокарда, інсульту та інших небезпечних станів.

Захворювання периферичних артерій.

Захворювання вен. Наприклад, знайоме всім варикозне розширення вен, яке розвивається внаслідок порушення роботи клапанів у венах. А також тромбоз, тромбофлебіт, тромбоемболія легеневих вен та інші.

Феномен Рейно — порушення саморегуляції роботи судин.

Запалення стінок судин — васкуліти (наприклад, геморагічний васкуліт).

Вроджені аномалії будови артерій та/чи вен, як-от артеріовенозні мальформації.

Аневризма — це патологічне розширення або розрив судини через ослаблення її стінки. Аневризми можуть виникати в будь-якій частині тіла, але найчастіше характерні для аорти, судин головного мозку та артерій нирок.

Судини також можуть страждати за таких захворювань, як цукровий діабет, патології нирок, ревматологічні, онкологічні хвороби тощо. 

Хто знаходиться в зоні ризику?

Ви можете мати підвищений ризик розвитку захворювань судин, якщо:

→ вам 65 років і більше;
→ ви маєте надмірну масу тіла або ожиріння;
→ у вас діабет або підвищений рівень холестерину;
→ ви курите;
→ ви недостатньо займаєтесь фізичною активністю;
→ у вас є захворювання, що чинять негативний вплив на судини;
→ у вашій сім’ї були випадки захворювань судин;

Як розпізнати, що з судинами щось не так?

Оскільки існує досить багато різних захворювань судин, їх прояви можуть бути також різноманітними. Деякі з них довготривало можуть взагалі не мати симптомів. Наприклад, при атеросклерозі скарги починають зазвичай проявлятися при значному перекритті просвіту судини (понад 70%).

Якщо вражаються судини серця, це може проявлятися як біль у ділянці серця при фізичному навантаженні, втомлюваність, задишка тощо. При васкулітах переважають загальні симптоми, як-от головний біль, втома, підвищення температури тіла, висип, множинні прояви зі сторони різних органів та інші. Тому при появі будь-яких скарг важливо звернутися на консультацію до лікаря/ки для професійної діагностики. А ще важливіше — дотримуватися рекомендацій лікаря/ки та вчити дітей профілактувати захворювання судин.

Як можна підтримувати свої судини здоровими?

Як ви вже зрозуміли, здорові судини вкрай важливі для роботи всього організму. Тому варто дотримуватися простих правил, щоб підтримувати свої судини в хорошій формі.

Такі поради важливо виконувати у будь-якому віці:

→ Дотримуйтесь здорового збалансованого харчування з низькою кількістю солі, насичених жирів та холестерину.

→ Регулярно здавайте ліпідограму. Періодичність визначається індивідуально, залежно від факторів ризику. Дітям рекомендовано вперше здавати ліпідограму у віці 9–11 років.

→ Регулярно займайтесь спортом чи іншими видами фізичної активності. Для дітей — мінімум 60 хв на день, для дорослих — принаймні 150 хв на тиждень.

→ Стежте за своїм артеріальним тиском. Про те, як запобігти гіпертонії та як її вчасно помітити, ми писали тут.

→ Відмовтесь від шкідливих звичок (куріння, надмірне споживання алкоголю).

Пам’ятайте: регулярне відвідування сімейного/ї лікаря/ки підвищує ваші шанси вчасно діагностувати можливі хронічні захворювання і, відповідно, розпочати ефективне лікування.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: