Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 22.03.2025

«Здається, мені потрібно до психолога»: як перебороти страх звернутись по допомогу?

автор/ка

Марина Маркс

Тривожність, апатія, нав’язливі думки, втрата концентрації — це невеликий перелік симптомів, з якими зараз зіштовхуються українці. Попри те, що стигма щодо звернення до фахівців із психічного здоров’я значно зменшилась останніми роками, все одно зробити перший крок і наважитись на роботу з психологом доволі складно. Так, люди вже з більшим розумінням ставляться до того, що їхні знайомі проходять психотерапію, а дехто знаходиться під супроводом психіатра. Проте що перешкоджає звернутися на консультацію нам самим та які відмовки придумуємо ми для себе? З’ясовуємо спільно з психологинею ГО «Вільний вибір» Мариною Маркс.

Матеріал підготовлено в рамках співпраці з Фундацією ЗМІН.

Такі фрази я чула доволі часто від людей з дуже різними історіями та ситуаціями. Так часом говорять і дружини військових, які переживають втрату, і ветерани/ки, які повернулись до цивільного життя фізично, але подумки знаходяться ще на фронті. 

То чи існує насправді якесь мірило того, кому важливіше і потрібніше?

Кожна людина проживає певні події по-своєму та реагує на них у власний спосіб через призму особистого життєвого досвіду. Згадайте, коли у школі однокласники отримували умовно однаковий невисокий бал, але для когось це була трагедія, хтось забував про це через урок, а комусь взагалі було все одно. Так само відбувається і з проживанням травматичних подій або складних життєвих ситуацій — до прикладу, ви можете бути військовим і не мати ПТСР, а можете бути цивільним із депресією. Тому для того, щоб об’єктивно оцінити ваш стан, завжди краще звернутися до психолога по консультацію.

Зізнатись собі, що потрібна допомога фахівця, дійсно важко. А для того, щоб визнати свій стан і звернутися до психолога — потрібна сила, це зовсім не є показником слабкості. З кожним роком, місяцем, днем війни наша психіка все більше потребує додаткових ресурсів, яких, здавалося, вистачало ще кілька років тому. Часто люди звертаються вже на етапі, коли ситуація стає складнішою і може знадобитися не лише психологічна допомога, але й медикаментозна підтримка. Метафорично це можна порівняти з візитом до стоматолога — якщо не прийти за перших ознак, то зуб може зруйнуватися, і процес лікування буде важчим.  

Тож вчасне звернення до психолога є дуже важливим.

Якщо такі питання виникають, якщо ви читаєте цей текст, швидше за все, ви вже розумієте, що дійсно варто проконсультуватись із фахівцем. Проте часто перебуваючи всередині ситуації, нам важко її оцінити. Спробуйте подивитися зі співчуттям на себе зі сторони, уявивши, що це відбувається з іншою людиною, можливо, вашим другом, знайомим. Чи потребує він або вона підтримки психолога? 

Ніхто нас не вчив жити під час війни, і ніхто не повинен проживати те, через що проходять зараз українці. Тому дозвольте собі визнати, що як і будь-яка людина ви теж можете мати слабкості й звертатися по допомогу.

Побудова стосунку з психологом або психотерапевтом дійсно потребує додаткового ресурсу. Але в тому, що ця людина вам незнайома, є багато плюсів: інформація, яку ви будете розповідати, ніколи не вийде за межі кабінету, про це не дізнаються ваші друзі, ви відверто можете говорити про свої почуття і не зіштовхуватися з осудом. Поставтеся до цього як до нового цікавого досвіду, до цікавої подорожі. Зараз є варіанти як індивідуальної, так і групової роботи, тому можна підібрати той, який підійде саме вам.

Звичайно, перший досвід є дуже важливим, тому до вибору потрібно підходити відповідально. Почитайте відгуки про організацію, до якої звертаєтесь по психологічну допомогу, дізнайтесь, чи працює фахівець/чиня з запитом, над яким ви хочете попрацювати, перевірте наявність дипломів про базову психологічну освіту та членство у профільних спільнотах.

Це одне з найчастіших запитань, що з’являється при прийнятті якихось рішень. Люди можуть підтримувати, а можуть засуджувати. І так — люди будуть говорити завжди. Але чи хочеться вам на це реагувати так, як зараз, чи можливо варто опрацювати цю тему з психологом? Взяти відповідальність на себе та жити своє життя без рівняння на очікування інших?

На сьогодні існує багато проєктів, які надають психологічну підтримку безоплатно коштом грантів. Ви можете отримати певну кількість консультацій безоплатно, і для деяких запитів цього може бути достатньо.

Для ветеранів/ок, військових і членів їхніх родин організація «Вільний вибір», наприклад, проводить безоплатні індивідуальні консультації, терапевтичні групи, психоосвітні групи та групи підтримки для дітей і дорослих. У команді також є психіатри та наркологи, що забезпечує комплексний підхід.

Завдяки консультуванню онлайн розширилась географія можливостей отримання психологічної допомоги. Тепер вам не потрібно їхати до іншого міста для зустрічі з фахівцем, а достатньо лише підключення до інтернету. Для тих, в кого нема й такої змоги, існують гарячі лінії, де можна отримати безоплатні одноразові консультації. Там вам допоможуть стабілізувати стан, а також нададуть інформацію про те, куди можна звернутися для подальшої роботи.

Якщо ж страх звернутися до психолога після прочитання цього матеріалу у вас залишився — можливо, це страх змін, який ви також можете обговорити з психологом.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: