Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 12.08.2024

Гігієна: як часто слід приймати душ та змінювати рушники?

Часто ми прагнемо ідеальної чистоти з огляду на соціальні норми та власний перфекціонізм. Проте надмірні старання можуть зашкодити нашій мікробіоті та здоров’ю, а ще — вимагають багато ресурсів. Як тут знайти «золоту середину» та спокій? Яку частоту різних гігієнічних ритуалів можна вважати нормальною? Шукайте відповіді у матеріалі від кандидатки біологічних наук, мікробіологині Олени Лівінської.

Душ та інші банні процедури

Не існує універсальних та чітких рекомендацій, які підійшли б усім. До того ж це не лише питання здоров’я, але й соціальних уявлень та звичок. Чимало людей використовує похід у душ взагалі як спосіб прокинутися вранці. Більшість з нас, обираючи для себе оптимальну частоту походів у ванну, орієнтується на зміну запаху тіла.

Чи дійсно виправдано приймати душ щодня? Так, якщо ви маєте високий рівень фізичної активності, відчутно пітнієте, протягом дня контактуєте з пилом, ґрунтом, тваринами тощо. За відсутності цих обставин (особливо, якщо у вас сухий тип шкіри) приймати душ 2–3 рази на тиждень — цілком достатньо. А от мити обличчя, ноги та підмиватися варто щодня.

→ Вода має бути теплою, а не гарячою. Довге стояння під гарячим душем послаблює бар’єрні функції шкіри, сприяє її сухості та подразненню.

→ Намагайтеся приділяти душу не більше 5–10 хвилин. Це важливо з тих самих міркувань: аби не послаблювати бар’єрні функції шкіри та не сприяти її надмірній сухості. Якщо ж ви приймаєте душ щодня, його тривалість можна скоротити й до 3–4 хвилин, зосередивши увагу на ділянках, що найбільше пітніють, зокрема в паху та під пахвами.

→ Люди, які мають схильність до акне, екземи, лупи та інших станів, коли потерпає шкіра, можуть мати потребу ходити в душ частіше, ніж кілька разів на тиждень і можуть потребувати додаткових порад дерматолога з цього приводу.

→ Намагайтесь використовувати засоби для душу без віддушок, а одразу після — зволожувати шкіру за допомогою лосьйону тощо.

Якщо використовуєте губку для душу:

→ Ретельно промивайте її після кожного використання. Слідкуйте, щоб губка гарно просихала, аби в ній не розмножувалися мікроорганізми.

→ Не використовуйте губку після гоління, аби уникнути подразнення та запалення шкіри. Ніколи не використовуйте губку, коли миєте обличчя та статеві органи.

→ Регулярно змінюйте губку для душу: якщо надаєте перевагу губкам із натуральних матеріалів — раз на 3–4 тижні, якщо звичайним синтетичним — раз на 2 місяці

Оптимальна частота миття волосся залежить від багатьох факторів: типу волосся, вашого віку, рівня активності та способу життя. Людям із жирним типом волосся можуть мати потребу мити його щодня чи через день, тоді як власникам сухого та/або кучерявого волосся може бути достатньо 1–2 разів на тиждень. У період бурхливого вироблення статевих гормонів активність сальних залоз теж висока, що сприяє необхідності мити волосся частіше. Натомість у дітей та людей старшого віку волосся жирніє менше. Ну і, звичайно ж, за високої фізичної активності та при використанні засобів для укладання мити волосся теж доводиться часто.

Слід зважати, що найбільшою мірою потребують очищення саме корені волосся та шкіра голови. Натомість волосся по решті довжині менше жирніє і є більш вразливим до мийних засобів. Тому кондиціонери наносимо на довжину волосся та кінчики.

Чищення зубів

Тут уже трохи важче перестаратися, бо багато хто з нас чистить зуби нашвидкуруч і має у своєму раціоні надміру цукрів та продуктів, що сприяють утворенню зубного нальоту. Рекомендовано чистити зуби двічі на день протягом принаймні 2 хвилин та використовувати зубну пасту з фтором. Обов’язково слід чистити зуби перед сном. Більше про гігієну ротової порожнини можна прочитати тут.

Заміна рушників

У вологих рушниках після їх використання швидко розмножуються бактерії. Вони розкладають залишки нашого епідермісу (часточки зовнішнього шару шкіри) і викликають неприємний запах. Тому перше й головне правило — рушник після використання слід ретельно просушувати. За можливості — на спеціальній сушці або принаймні залишивши його в розправленому вигляді на вішаку. Не кидайте рушник у пралку, якщо не плануєте її запускати найближчим часом. 

Як часто прати рушники? Існують рекомендації робити це після 3–5 використань. Потреба прати рушники частіше може виникнути в людей із дуже чутливою шкірою (схильною до подразнень), ослабленим імунітетом унаслідок хвороби, пошкодженнями шкіри, які ще в процесі загоєння. Що стосується кухонних рушників, то за умови активного використання їх варто замінювати щодня

Постільна білизна

Прати постільну білизну варто раз на 1–2 тижні, залежно від того, як сильно ви пітнієте. У вологих простирадлах активно розмножуються не лише бактерії, але й пилові кліщі. Вони харчуються епідермісом і можуть сприяти виникненню та загостренню алергії на пил. З цих міркувань застеляти ліжко доцільно не одразу, а через деякий час, аби постіль могла трохи провітритися.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: