опубліковано: 28.04.2023
Чистимо зуби правильно: прості правила, які допоможуть зберегти здоров’я ротової порожнини
Вам може здаватися, що ви правильно чистите зуби. Але одного дня ви завітаєте до гігієніста/ки — спеціаліста/ки, який/яка займається професійною чисткою зубів, де вас можуть розчарувати та сказати, що ваші зуби геть не чисті.
Які ж базові правила чистки зубів?
Пам’ятайте про професійну гігієну зубів. Стоматологи/ні радять її робити двічі на рік. В окремих випадках доцільними можуть бути й 3–4 чистки на рік.
Оберіть правильну зубну щітку. Вона повинна мати м’яку щетину. Змінювати зубну щітку варто кожні 3–4 місяці або навіть раніше, якщо ви бачите, що щетинки виглядають неналежним чином.
Чи можна використовувати дерев’яні зубні щітки з натуральною щетиною?
Стоматологиня Леся Шеренговська каже, що попри популярність та користь для екології, користь для ротової порожнини — сумнівна. Вона пояснює, що якщо подивитись на натуральну щетину під мікроскопом, то можна побачити, що там триваліший час утримується волога, а це — ідеальне середовище для розмноження мікроорганізмів. Те ж стосується матеріалу ручки. Дерево, як-от бамбук, довго утримує вологу. Як наслідок — щітка може стати сприятливим “помешканням” для різноманітних бактерій та грибків.
“Щітки з натуральної щетини також мають просто зрізані кінчики, що може травмувати ясна. Технологічно зробити м’якою натуральну щетину і зберегти її форму — неможливо”, — каже стоматологиня.
Чистіть зуби ретельно. Під “ретельно” мається на увазі двічі на день, не менше ніж дві хвилини.
Навіть у техніці чистки зубів є свої правила:
→ тримайте зубну щітку під кутом 45° до ясен;
→ рухайте щіткою вперед та назад обережними короткими рухами (на ширину зуба);
→ слід чистити всі поверхні: зовнішню, внутрішню та жувальну поверхні зубів;
→ щоб ретельно почистити внутрішню поверхню передніх зубів, розмістіть щітку вертикально та зробіть кілька рухів вгору та вниз;
→ не забувайте чистити язик — там накопичується чимало бактерій, а ще це допоможе мати свіжий подих;
→ використовуйте зубну нитку!
А як щодо йоржиків для зубів та іригаторів?
Леся Шеренговська каже, що іригатори є додатковим засобом догляду. Вони не є обов‘язковими до використання і точно не можуть замінити щітку. А от йоржики важливі:
“Для дітей ми частіше рекомендуємо флоси. Для дорослих — йоржики, оскільки щітка не здатна вичистити ділянки між зубами”, — каже лікарка.
Не менш важливо обрати правильну зубну пасту.
За рекомендаціями Американської стоматологічної асоціації, якісна зубна паста обов’язково має містити фториди. Фториди зміцнюють зубну емаль — це запобігає псуванню зубів.
Щодо концентрації фторидів у зубній пасті Національна служба охорони здоров’я Британії зазначає такі норми (ppm — це мільйонна частка):
→ діти до 3 років — принаймні 1000 ppm;
→ діти віком 3–6 років — від 1000 ppm і більше;
→ діти віком понад 7 років і дорослі — 1350–1500 ppm.
Завжди вивчайте інгредієнти зубної пасти, перед тим, як її купувати. Адже деякі з них можуть викликати алергію, хоча це й непоширене явище. Наприклад, м’ята та кориця, які можуть додавати у вигляді ароматизаторів.
Інші інгредієнти, які потенційно можуть спричиняти алергію та/або подразнення:
→ лимонна кислота (цитрат цинку або калію);
→ лаурилсульфат натрію;
→ пропіленгліколь;
→ парабени, пірофосфати тощо.
Якщо ви чистите зуби дітям віком до трьох років, у яких тільки-но прорізався перший зуб, важливо використовувати об’єм зубної пасти розміром із рисове зернятко. Для дитини віком три роки та старше можна збільшити об’єм зубної пасти на щітці до розміру горошини. Також важливо стежити, щоб дитина випльовувала пасту, а не ковтала.
Дотримуйтесь основних правил гігієни ротової порожнини та будьте здорові!
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: