Вірус папіломи людини

Опубліковано: 02.06.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

З вірусом папіломи людини (ВПЛ) за час життя зустрічаються близько 95 % населення планети. Захиститися від нього майже неможливо, якщо ви маєте інтимні стосунки з іншими людьми. Навіть використання якісних бар’єрних методів контрацепції (чоловічих та жіночих презервативів) не запобігає інфікуванню, бо вірус може передаватися через контакт зі шкірою навколо статевих органів.

Здебільшого організм людини здатен самостійно впоратися зі збудником у середньому за кілька років. Проте деякі його штами, що є онкогенними, можуть спричиняти специфічні процеси в клітинах плоского епітелію. Зокрема, це стосується шийки матки — ВПЛ є основним фактором розвитку цього типу раку. Тому періодичне обстеження та ПАП-мазки в гінеколога/ині необхідні (періодичність залежить від віку та супутніх факторів, її призначить лікар/ка на консультації). 

Вірус папіломи людини також може вражати слизову оболонку прямої кишки й гортані. Тому від його онкогенного впливу не захищені й чоловіки, хоча це стається значно рідше.

Як щепитися від ВПЛ в Україні?

Вакцина від ВПЛ існує та доступна в Україні — до Державного календаря щеплень її внесли нещодавно (щепитися можна за власний кошт). Вакцинувати рекомендують двома дозами дітей 9–14 років з інтервалом від пів року до року між щепленнями. Центр із контролю та профілактики захворювань США зазначає, що щепитися варто й людям 15–26 років. Проте в такому разі необхідно зробити три дози вакцини.

Після 26 років вакцинуватися можна після консультації з лікарем/кою. Адже до цього віку більшість уже контактувала зі збудником, а щеплення не лікує від вірусу.

Варто зауважити, що щеплення від ВПЛ рятує лише від інфекції та не є гарантією захисту від раку шийки матки. Тому проходити обстеження в гінеколога/ині потрібно відповідно до віку. Проте така вакцинація критично знижує ризик розвитку цього виду онкології.

Автор/ка:

Дарина Дмитрієвська

Ключові слова

#щеплення_рекомедовані

Більше за темою:

Спалах холери: що треба знати вже сьогодні

Ні, ви нічого такого не з’їли або що варто знати про ротавірусну інфекцію

Черевний тиф — хвороба минулого чи реальна небезпека? Головне про підступну інфекцію

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: