Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 04.05.2023

“Тиха епідемія”: що варто знати про гепатит В

автор/ка

Дарина Даниленко

Під час війни ймовірність того, що ви випадково будете контактувати з кров’ю, значно зросла — а отже, збільшився ризик захворіти на гепатит В. Щеплення від гепатиту B почали робити тільки з 2000 року, тож якщо ви народилися раніше й досі не вакциновані, розповідаємо, що робити.

Що таке гепатит В?

Гепатит В — вірусне захворювання, яке вражає печінку. Вірус потрапляє в організм через кров, сперму або інші виділення.

Існує два можливих сценарії перебігу хвороби. Перший — гостра форма: протягом перших шести місяців імунна система самостійно справляється з недугою.

Другий — хронічна форма. У такому разі вірус залишається в організмі й може вплинути на роботу печінки, зокрема викликати більш серйозні захворювання, такі як печінкова недостатність, цироз або рак печінки.

Хороша новина в тому, що зазвичай 90% захворювань серед здорових дорослих — це гостра форма гепатиту В, яка не перетікає в хронічну. У дітей шанси отримати хронічний перебіг більший — 50%, у немовлят — 90%.

Як зрозуміти, чи я не захворів/ла на гепатит В? Які можуть бути симптоми?

Небезпека гепатиту В полягає в тому, що це “тиха епідемія”. Здебільшого хворі не мають взагалі або мають слабко виражені симптоми.

Наприклад, ознаками хвороби можуть слугувати:

діарея;

слабкість;

біль у животі.

Але ці ж симптоми можуть спостерігатися й за інших захворювань.

Це впливає на те, що хворі на гепатит В не отримають відповідного лікування й контролю над хворобою, а також заражають інших людей. 

Єдиний надійний спосіб перевірити, чи ви не хворі на гепатит В, — зробити спеціальний аналіз крові. Обговоріть зі своїм/єю лікарем/кою, які саме показники потрібно здати, а також як часто потрібно робити контрольні обстеження.

Чи можна якось запобігти захворювання? 

Запобігти гепатиту В можна за допомогою вакцинації. Зазвичай курс складається з трьох доз: 

  • → Першу можна зробити в будь-який час.
  • → Другу — як мінімум через один місяць від першої дози.
  • → Третю — як мінімум після чотирьох місяців від першої дози та двох місяців від другої.

Якщо терміни були порушені — щеплення все одно можна продовжувати, а не починати заново. Вагітні також можуть проходити курс вакцинації від гепатиту В.

Якщо ви підозрюєте, що нещодавно могли інфікуватися гепатитом В — обов’язково і якомога швидше зверніться до лікаря/ки. Існують заходи екстреної постконтактної профілактики, які можуть захистити. Зробити їх необхідно протягом 24 годин після можливого інфікування.

Для додаткової профілактики:

мийте руки з милом після
будь-якого потенційного
контакту з кров’ю;

використовуйте презервативи
під час сексу;

уникайте прямого контакту
з кров’ю або іншими виділеннями;
якщо десь є плями чужої крові
і вам їх треба видалити, використовуйте хлорний розчин і прибирайте
виключно в рукавичках;

не використовуйте спільні
ножиці для нігтів, бритви,
зубні щітки;

перевіряйте, чи належним чином стерилізують інструменти
в манікюрних салонах, перукарнях, стоматологічних кабінетах, тату-салонах тощо.

Я не знаю, чи я щеплений/а, як це зрозуміти?

Якщо ви народилися до 2000 року в Україні — ймовірно, ви не щеплені. До 2000 року щеплення від гепатиту B не входило до основного календаря вакцинації.

Чи лікується гепатит В? Чи зможу я знайти партнера/ку та мати здорових дітей?

Лікується, але не всім людям необхідна терапія. Більшість людей одужують під час гострої фази хвороби, з якою справляється імунітет.

Ті, у кого гепатит В переходить у хронічну форму, також не завжди потребують додаткового лікування. Деяким людям достатньо зменшити шкідливе вживання алкоголю та куріння, правильно харчуватися та займатися спортом. 

Якщо ж хвороба прогресує, можуть застосовуватися спеціальні антивірусні препарати та імуномодулятори. Вони не можуть вилікувати від гепатиту В, але можуть зменшити вірусне навантаження і, відповідно, зменшити вплив вірусу на печінку.

Хворі на гепатит В можуть жити повноцінним життям, мати коханих і дітей. Проте важливо, щоб усі люди, які перебувають у близькому контакті з хворою людиною, були щепленими. Вагітні жінки мають також слідувати спеціальному протоколу лікування для таких випадків.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: