Хвороба Боткіна: розповідаємо всю правду про гепатит А

Опубліковано: 04.05.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Печінка також страждає від умов, у яких ми опинилися. Розповідаємо про ще одну хворобу, вкрай поширену під час різних екстремальних ситуацій, — гепатит А.

На відміну від варіантів В та С, гепатит А передається аліментарним шляхом, тобто через забруднену воду та їжу. Ви знаєте цю хворобу — у радянські часи її називали “Боткіна”, хоча у світовій науковій літературі про цього вченого не згадують. Проявляється гепатит А такими скаргами та симптомами:

  • → лихоманка;
  • → втома, біль у м’язах;
  • → нудота, блювання;
  • → біль у животі, особливо в правому підребер’ї;
  • → втрата апетиту;
  • → темний колір сечі;
  • → свербіж шкіри;
  • → жовтяниця (пожовтіння слизових оболонок та шкіри).

Іноді в інфікованої людини шкіра та білки очей не жовтіють, а сеча має звичайний колір. У такому разі інші симптоми виглядають досить поширеними і загальними для багатьох вірусних захворювань. Через це гепатит А не завжди діагностують правильно та вчасно, допоки не будуть проведені специфічні тести.

На щастя, ця хвороба не переходить у хронічну форму та нечасто призводить до серйозних наслідків для здоров’я. Переважно вона характеризується гострим перебігом, та за кілька тижнів пацієнт повністю одужує. Однак навіть за таких умов гепатит А знижує опорні функції організму та спричиняє досить неприємний стан. Саме тому варто захиститися від нього.

В Україні доступні щеплення від цього вірусу — вакцини суто від гепатиту А або комбіновані вакцини від гепатитів А та В. Така профілактика надійно захищає від зараження та є рекомендованою завжди, а особливо під час війни. 

Специфічного лікування хвороби не існує. Застосовують дезінтоксикаційну терапію (пиття або крапельниці залежно від стану хворого), дієту, вітаміни та інші препарати, спрямовані на підтримання функцій внутрішніх органів. 

Необхідно ретельно стежити за якістю води та їжі, які ви вживаєте, аби знизити ризик інфікування гепатитом А. Постачання чистих продуктів є вкрай важливим для профілактики не лише цього захворювання, але й багатьох інших. Тому це питання має бути одним із пріоритетних при забезпеченні людей на всіх територіях.

Автор/ка:

Дарина Дмитрієвська

Ключові слова

#щеплення_рекомедовані

Більше за темою:

Спалах холери: що треба знати вже сьогодні

Ні, ви нічого такого не з’їли або що варто знати про ротавірусну інфекцію

Черевний тиф — хвороба минулого чи реальна небезпека? Головне про підступну інфекцію

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: