Профілактика раку: вакцини, які можуть запобігти онкології

Опубліковано: 03.03.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Онкологічні захворювання протягом багатьох років залишаються другою за поширеністю причиною смертності у світі. Вони ж є предметом масштабних досліджень, адже збільшення тривалості та рівня життя — це головні задачі медичної науки.

На фоні розвитку стратегій лікування раку добре було б навчитися запобігати його появі або хоча б зменшувати ризики. І цієї мети частково досягають дві вакцини, про які розповідаємо в матеріалі.

Вірус папіломи людини (HPV)

З вірусом папіломи людини (ВПЛ) за час життя зустрічаються близько 95 % населення планети. Захиститися від нього майже неможливо, якщо ви маєте інтимні стосунки з іншими людьми. Навіть використання якісних бар’єрних методів контрацепції (чоловічих та жіночих презервативів) не запобігає інфікуванню, бо вірус може передаватися через контакт зі шкірою навколо статевих органів.

Здебільшого організм людини здатен самостійно впоратися зі збудником у середньому за кілька років. Проте деякі його штами, що є онкогенними, можуть спричиняти специфічні процеси в клітинах плоского епітелію. Зокрема, це стосується шийки матки — ВПЛ є основним фактором розвитку цього типу раку. Тому періодичне обстеження та ПАП-мазки в гінеколога/ині необхідні (періодичність залежить від віку та супутніх факторів, її призначить лікар/ка на консультації). Вірус папіломи людини також може вражати слизову оболонку прямої кишки й гортані. Тому від його онкогенного впливу не захищені й чоловіки, хоча це стається значно рідше.

Як щепитися від ВПЛ в Україні?

Вакцина від ВПЛ існує та доступна в Україні — до Державного календаря щеплень її внесли нещодавно (щепитися можна за власний кошт). Вакцинувати рекомендують двома дозами дітей 9–14 років з інтервалом від пів року до року між щепленнями. Центр із контролю та профілактики захворювань США зазначає, що щепитися варто й людям 15–26 років. Проте в такому разі необхідно зробити три дози вакцини.

Після 26 років вакцинуватися можна після консультації з лікарем/кою. Адже до цього віку більшість уже контактувала зі збудником, а щеплення не лікує від вірусу.

Варто зауважити, що щеплення від ВПЛ рятує лише від інфекції та не є гарантією захисту від раку шийки матки. Тому проходити обстеження в гінеколога/ині потрібно відповідно до віку. Проте така вакцинація критично знижує ризик розвитку цього виду онкології.

Гепатит В

Гепатит В — ще одне інфекційне захворювання, яке пов’язують із розвитком раку. Цього разу мова про рак печінки. За деяких випадків інфікування вірусом дійсно підвищує ризик захворювання.

Це хронічна хвороба, яка десятиліттями може не проявлятися. Рік за роком інфекція шкодить організму, а явна стадія починається часто тоді, коли ситуація стає вже дуже складною для лікування.

Де можна підхопити гепатит В?

Інфекція передається при незахищеному сексі, переливанні крові, контактах із зараженими біологічними рідинами, під час манікюру інструментами загального користування чи навіть у стоматолога/ині. Вірус дуже маленький та стійкий при обробці. Саме тому щеплення від нього включено до Державного календаря для дітей. Дорослі можуть вакцинуватися за власні кошти в сімейного/ї лікаря/ки.

Вакцинація від гепатиту В знижує ризик розвитку раку печінки, цирозу та інших проблем. Звісно, щеплення не може гарантувати повного захисту, тому стежити за своїм станом і проходити необхідні регулярні перевірки потрібно. Чим краща ваша броня, тим спокійніше та здоровіше ви житимете.

Автор/ка:

Дарина Дмитрієвська

Більше за темою:

Хвороба спекотних країн та брудної води — що важливо знати про гепатит Е

Автор/ка: Наталія Бушковська

Що важливо знати про менінгококову інфекцію типу В

Автор/ка: Наталія Бушковська

Екзотична жовтяниця, яка може коштувати життя: головне про жовту лихоманку та захист від неї

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: